10 000 nových bytů na Praze 3

10 000 nových bytů na Praze 3

Prahu 3 čeká stavební boom. Náš místostarosta Tomáš Mikeska sečetl byty ve všech rozestavěných i avizovaných projektech na Nákladovém nádraží Žižkov, na Vackově a na Olšanské ulici. To množství atakuje 10 000 nových bytů. Rozhodně nechci vyvolávat negativní vlny. Praha nové byty potřebuje a v té lokalitě vhodné plochy jsou. Nejsem ani odpůrce výškových staveb a moderní architektury. Jenže tady končí legrace.

Všichni tušíme, že pokud to nemá skončit fiaskem, je třeba kromě bytů řešit i nové školy (při tomhle množství rovnou dvě). Musíme přestat zpochybňovat trasu metra D, městský okruh a další investice v řádu miliard korun.

Postupně připravujeme developery na to, že se budou muset na všem podílet. Myslím, že oni to dobře chápou. Nejen Praha 3, ale i magistrát musí stanovit jasná pravidla participace mezi developery a samosprávou na financování občanské vybavenosti. Jakákoliv žádost o územní rozhodnutí vedoucí k nové výstavbě musí být podmíněna účastí na těchto nákladech, a to v míře větší, než bylo zvykem v minulosti.

A pak je tu ještě jeden hráč. Tím je stát. Zatímco my se dohadujeme, kde vezmeme 500 miliónů na stavbu nové školy, stát tu bude inkasovat balík peněz například z DPH. Průměrně velký byt v novostavbě má 60 m2. Takže při 10 tis. nových bytů a ceně 100 tis. Kč/m2 není těžké spočítat, že si Ministerstvo financí přijde zástavbou nádraží na zhruba 10 miliard korun. Tohle je už věc, která přesahuje Prahu 3. Pokud je výstavba nových bytů na území Prahy 3 zájmem státu, musí být zájmem státu i stavba metra a nových škol!
 


www.facebook.com/ptacekjiri/
www.jiriptacek.com

reklama