Diskuse

Reakce na příspěvek

Re: Re: Re: Smysl?

8.10.2015 09:49 vložil Ondřej Rut

Jirko, SZ je pro ČÁSTEČNÉ zastavění území. Projekt Discovery "NNŽ Sever" je třeba nejen redukovat, ale především od základů předělat a odstranit z něj obchodní centrum. Investor přitom nyní do jednání o kompromisu s městskou částí předělání projektu nenabízí, nenabízí dokonce ani jeho redukci. V dopise starostce z 11. března nabízí, že z celkové plochy obchodního centra 44 tisíc m2 může prohlásit 9 - 14 tisíc m2 za veřejnou vybavenost, kterou myslí "služby typu pošta, bankovní pobočky, lékárny, čistírny, restaurace, kavárny apod.", což jsou běžné součásti obchodních center - tedy redukce ve skutečnosti nulová. Za to od městské části požaduje stažení správní žaloby a žádosti o obnovu územního řízení. Jirko, to je výsměch. Takovou nabídku nelze brát vážně, ale paní starostka ji vážně vzala a prosadila prozatímní stažení žádosti o obnovu řízení. Její stanovisko je přitom absolutně nečitelné. Na můj dotaz v březnu, zda je v úvahu stažení žaloby, odpověděla vyhýbavě, že je třeba najít kompromisní řešení a dohodu s developerem. Pak na červnovém zastupitelstvu řekla, že žaloba se stahovat nebude. Pevnost postojů a rétorika paní starostky ve mě nevyvoválá důvěru, že si tento názor podrží. Působí dojmem, že si s problémem neví rady.

Tedy, jednání politických stran o postupu vůči developerovi je v principu správně, výchozí pozice je ale velmi omezená a pozice starostky nejasná. Vlastně nevím, o čem budeme jednat. Pro městskou část není jiná a lepší možnost, než správní žalobu nechat proběhnout do konce. Je to jediná možnost jak investorovi územní rozhodnutí odebrat a přesvědčit ho o tom, že obchodní centrum a okolní zástavbu není třeba pouze redukovat, ale od základů předělat. Na NNŽ by měla vznikout zástavba městského typu a proporcí Žižkova a Vinohrad. Ulice, veřejné prostory, náměstí, parky, originální architektura, nikoli solitérní sklobetonové kostky se zelenými střechami z periferie města z 90. let minulého století.

Minulé jednání politických klubů o NNŽ u starostky proběhlo koncem července. Jeho cílem bylo formulovat postoj městské části ke koncepční rozvaze o celém území, kterou zpracoval IPR, a najít způsob jak odblokovat jednání o změně územního plánu. Pod vedením starostky bylo celé jednání dost chaotické. Padaly absurdní návrhy, aby vedle monstrmarketu vznikla na zbytku území NNŽ už jen vilová zástavba, protože víc aut už Žižkov neunese. Můj návrh, aby MČ požadovala změnu územího plánu zatím pouze na pozemcích historických budov nádraží, aby se neblokovala jejich konverze na kulturně-vzdělávácí centrum bohužel v debatě zapadl. Vzhledem k úvodem formulovanému cíli jednání se žádný závěr nepřijal. Starostka si z jednání vzala jediné, že chceme na Žižkov metro, napsala dopis primátorce a dvakrát se s tím pochlubila v Radničních novinách, ve kterých navíc část našich zastupitelů postavili do pozice, že metro na Žižkov nechceme, aniž bychom dostali jakýkoli prostor se k tomu vyjádřit.

Jednání, které starostka o budoucnosti NNŽ vede, bohužel zatím vůbec k ničemu nevede. To bych jí neměl až tak za zlé, protože prosadit něco v téhle věci u ostatních partnerů (investoři, HMP, MK, ČD) je skutečně obtížné. Starostka však bohužel nemá jasno o tom, co prosazovat chce. Vyjma toho, že chceme na Žižkov metro. Heuréka.antispam
Zadejte text z obrázku
* Takto označená pole jsou povinná.
reklama