Diskuse

Mgr. Simeon Popov, TOP 09: Změna na žižkovské radnici se nekoná ?

Vložit nový příspěvek

Ajaj

21.2.2011 02:58 vložil sss

Brali jste vůbec při své kontrole docházky v potaz, jak probíhala činnost zastupitelstva po celé období 2006-2010? Uvědomujete si, že měla ODS většinu a na ostatní strany nebrala při hlasování vůbec zřetel? Tento Váš argument je zcela mimo, protože nebere v úvahu většinu ODS při hlasováních.
Posuzovat "koaliční potenciál" podle docházky ze zastupitelstev, kde "neměla" účast či neúčast vliv na výsledek hlasování, může jen člověk zcela neseznámený s komunální politikou na Praze 3. To vymyslel nějaký učitel nebo učitelka z TOP 09?

Jinak skoro celý příspěvek je bohužel smutný vtip. Lidé bez znalosti komunální politiky na Praze 3 se dostali k "moci", jenom protože kandidovali za TOP 09.
Teď se učí a ODS si zatím dál dělá to svoje. Jen doufejme, že se nebudete učit moc dlouho.Reagovat  Reagovat s citací


Re: Ajaj

21.2.2011 12:49 vložil Nemo

Nic ve zlém, ale o tom přece demokracie je, že se k "vládě" dostanou všichni lidé tj. i lidé, kteří mají malou nebo žádnou zkušenost s vládnutím. To bychom potom nepotřebovali demokracii, ale jakoukoli formu vlády, kde vládnou úředníci případně pár vyvolených, který to umí. To je přece blbost to co tu říkáte.
Znalost a neznalost komunální politiky není jen o tom, zda vím co se děje na zastupitelstvu a jaká jsou témata, ale také to, jak opravdu celý městský, případné státní, aparát funguje. A pochybuji, že víte, jak funguje celý aparát a kde se můžou skrývat kostlivci. Teda pokud nepracujete v nějakém tom oddělení městského nebo státního aparátu
Na druhou stranu je pravda, že některé záležitosti už mohly být hotovy viz. Web.
Na záver: dle Vašeho příspěvku bych se měl a nejen já, rozhodovat ve volbách né na základě programu, ale na základě toho, zda ti lidé umí politiku? Pokud ano, v tom případě mám jednoduché řešení: zrušem všechny politické strany a volme pořád ty stejné lidi bez ohledu na jejich minulost, kvalifikaci, čestnost a morálnost. Hlavní kvalifikantem totiž dle Vás je, že to umí a dělali.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Ajaj

21.2.2011 14:21 vložil sss

Problém je, že ta TOP 09 neměla 2 měsíce do voleb ani ten volební program pro Prahu 3. Na základě čeho jste se rozhodl zrovna pro ně?
Na Praze existovalo několik subjektů, které opoziční politiku dělali skoro celé období 2006-2010 a neměli takový výsledek jako TOP 09. Měli program, věděli, co chtějí, mají odborníky a stejně jsou za PR projektem TOP 09. Jak to?
Pořád tady pan Simeon píše svoje nářky, jak jsou noví. Je toho hodně apod.. To mě ale vůbec nezajímá. Teď třeba běží grantová řízení a budou se rozdělovat desítky miliónů korun. To se zase budeme koukat, jak Hurda a jeho o.s. dostanou 1/2 grantů.Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Ajaj

22.2.2011 18:21 vložil Nemo

Pokud vím, program měla, jelikož jsem ho četl (jako všechny ostatní). To, že ho uveřejnila "chvíli" před volbami mělo nejspíš nějaké odůvodnění ( strategie, peníze co já vím). Mohu říci, že narozdíl od ŽNS, jejichž hlavním tématem bylo bydlení, měli ostatní strany více rozvinutý program. I to byl jeden z důvodů, proč nevolit ŽNS. To bylo sdružení (jak už název napovídá), který mělo jediný cíl: změnit pravidla privatizace bytů tak, aby cena byla co nejmenší. Jak jsem já osobně zaznamenal od některých členů, nejpřijatelnější by byla cena asi tak 5 000,- kč/m2. Nic ve zlém, ale tento stát funguje už 20let na tržní ekomice a po vstupu do EU se řídí i směrnicemi EU.
Nevím jaké odborníky máte na mysli ze strany ŽNS případně ČSSD. Rozhodně důvěřuji lidem, kteří přišli převážně ze soukromé sféry, jelikož ta, má více odborníků než ta stání, ale vyznat se ve fungování aparátů vyžaduje hold čas. Tím je nechci omlouvat a rozhodně nehodlám na to čekat do nekonečna, ale do léta bych počkat mohl. Když se nic nezmění, pak se přidám do řad kritiků, ale tak nějak mi toto spíš připadá, že zklamaní přívrženci ŽNS, kteří ještě nezkousli, že nevládnou na radnici, nepřijímají vůbec nic čistě jen z podstaty. Zkuste se nad tím zamyslet.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Ajaj

23.2.2011 01:00 vložil chk

Takže 5000,- za metr říkáte, Nemo? A to jste slyšel kde....? Ale třeba by stačila jenom ta částka, za kterou kupoval svůj druhý byt pan Lochman, "odborník" na privatizaci. Mimochodem, víte o tom, že vůbec nesplňoval dvě podstatné zákonné podmínky pro privatizaci? To radši budu mít v zastupitelstvu kohokoli jiného, než tuhle partičku, spolu s "odborníkem" na územní rozvoj panem Hurdou.
Mimochodem, ta budova nákladového nádraží vytváří jistou tvář této čtvrti. Já nejsem zastáncem zapisování podobných objektů na seznam kulturních památek, přijde mi to přehnané. Nicméně v tomhle pseudodemokratickém státě prostě jiný způsob neexistuje. Ta navrhovaná výstavba v této části, alespoň podle známých (či spíše záměrně ne příliš známých) návrhů je nechutně anonymní. To si Žižkov opravdu nezaslouží. Stejně jako si nezaslouží vládu v minulosti zkompromitované ODS a pravděpodobně v budoucnosti zkompromitované TOP09.
P.S. Nejsem členem žádné strany ani sdružení a ve volbách do PSP a MHMP jsem volil právě TOP09. Na radnici Prahy 3 jsem ji nevolil a zjevně jsem udělal správně.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Ajaj

23.2.2011 09:20 vložil Nemo

A to je Váš osobní pohled na věc a já Vám ho neberu. Vy jste pro zachování já proti a možná budou existovat ještě jiné představy a každý občan P3 bude na té či oné straně. Každopádně jsem rozezlen, když tu čtu, že ten nebo ta, která má jiný názor (zbourání NNŽ) je okamžitě označen za zloděje, lháře, služebníka ODS nebo developera atd. Zde, se vyjadřuje názor pouze pár jedinců, kteří sem chodí přispívat a rozhodně to nepovažuje za názor většiny. Takovéhoto cíle bychom dosáhli veřejnou diskuzí nebo ještě lépe referendem. Pak poznáme, co lidé na P3 opravdu chtějí s NNŽ.
Také se mi nelíbí názor, jaký jste tu vyjádřil ohledně TOP09 a její budoucí kompromitace, založené jen na tom, že se spojila s ODS. Já se ještě jednou ptám, s kým se měla TOP09 spojit? S ŽNS? se slepencem převážně levicově uvažujicích jedinců jež si k sobě, kvůli lepšímu volebnímu výsledku, přizvali občanské sdružení, jejichž jedinou podstatou bylo a je, je co nejlevnější byty. Nic víc. A to vím moc dobře, že tomuto sdružení nejde o nic jiného. žádné změny na radnici nic takového, jde jen o ty byty.
Zelení v čele se Stropnickým se toho akorát chytli s vidinou hlasů. Také když se podíváte na volby, tak ve 2 obvodech, kde se neprivatizovalo dostalo ŽNS kolem 17 - 18% hlasů a v těch obvodech, kde se privatizovalo dostali mezi 22 a 30%. Což mluví samo o sobě. Tzn. že volební program byl postaven pouze a jedině na bytech, protože ostatní z programu nikoho neoslovil.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ajaj

23.2.2011 23:14 vložil chk

Vy jste si Nemo můj příspěvek buď nepřečetl, nebo záměrně reagujete na něco jiného. Pánové Lochman a Hurda jsou snad u Vás pravičáci....? :-))))

Ještě dodám ke druhé části mého příspěvku, že jestli bych se chtěl u Nákladového nádraží něčeho vyvarovat, tak NEVRATNÝCH KROKŮ. A to je zřejmě věc, o kterou se naopak snaží developer za vydatné podpory některých radních.
A pak už bych to nechal na té diskusi. Nejprve odborné, později veřejné. Určitě ne politické.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Ajaj

4.3.2011 10:56 vložil Matěj Stropnický

Dobrý den,
musím říct, že pisatel pod zkratkou Nemo pozoruhodně rekapituluje důvody, jimiž TOP i mně obhajovala svůj vstup do koalice s kmotry z ODS: že prý ŽNS chtělo privatizovat za čtyři nebo pět tisíc / m2, že se někteří opoziční zastupitelé v minulém období neúčastnili práce v zastupitelstvu, že je náš program úzce zaměřen na bydlení.
Tak trochu reality do toho, prosím:
1/ náš program http://praha3.zeleni.cz/1995/clanek/volby-2010---mame-plan-pro-prahu-3/ vůbec nemluví o částkách, ale o změně pravidel a o tom, v čem by měla spočívat. Strašení "nízkými, nereálnými cenami", je zcela účelové.
2/ účast na zastupitelstvu ze strany zastupitelů SZ se v poslední fázi minulého volebního období odvíjela od toho, že hlasování 21 zástupců za ODS vedlo vždycky a nerozlomně k témuž výsledku: nikdy neprošel žádný opoziční návrh. To, že jsme svou činnost brali odpovědně, jsme myslím prokázali změnou taktiky: přesunuli jsme svou činnost ze zastupitelstva, kde nebylo ničeho možné dosáhnout, na ulici, kde jsme se věnovali organizování petic, činnosti v občanských sdružení a informování o poměrech. Dostatečným důkazem o tom, že tato práce měla větší smysl mi byl náš výsledek ve volbách.
3/ pro toho, kdo si náš program, bezkonkurenčně (teď bez ohledu na to, zda s ním souhlasíte) nejkonkrétnější ze všech kandidujících uskupení, přečetl, znovu přikládám odkaz: http://praha3.zeleni.cz/1995/clanek/volby-2010---mame-plan-pro-prahu-3/ , nemůže nic podobného, jako Nemo, tvrdit. Ostatně neméně než bydlení, jsme se i v kampani i nyní věnovali investicím a hrozícím stavbám typu lávky mezi Vítkovem a Parukářkou, ústupového bydlení na Pražačce, zbourání Nákladového nádraží Žižkov, zástavbám na Parukářce atd. Takže ani tento argument není podložen.
To jen pro doplnění.
A závěrem krátká poznámka k nové koalici za mne: já změnu vidím a souhlasím i s tím, že je příliš brzo na to hodnotit výsledky. To by nebylo úplně spravedlivé. Snad jedině tendenci. A ta je podle mne dvojí: 1/ část TOP 09 se snaží, ta poctivější, méně zkušená její část, 2/ většina TOP 09 se ale stává součástí provozu Hurdistánu, někdy nechtěně, nevědomky, stále častěji ale s úlevou, je to prostě jednodušší. Konkrétněji se to ale pokusím shrnout ještě o něco později ve vlastním textu.
Závěrem: Uznávám rád, jak píše pan Popov, že to byla TOP 09, kdo prosadil účast opozice ve všech orgánech zastupitelstva a rady. Také si ale myslím, že to má být samozřejmé, byť i na Praze 3 nebylo, což onu "zásluhu" poněkud vrací do přiměřenějších mezí.

S pozdravem

Matěj Stropnický
zastupitel ŽNS

P.S.: Je nehynoucí zásluhou Kauzy3, že zde provozuje tyto stránky a vyvíjí i další činnost. Velmi dík!


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Ajaj

22.2.2011 12:38 vložil Jirka

Tohle je docela průser. Řeknu vám pohádku o naivní straně TOP09. Představte si, že lidé z této strany nepoznali po volbách, že:
- ODS tady drancuje městskou pokladnu několik let v kuse
- že komunikace radnice je velmi nestandardní posledních x let
- že jsou kauzy jako Lochmann a Akropolis, které se dotýkají samotné podstaty fungování municipální politiky
- jediné otevřené medium na Praze 3 je Kauza3 a tudíž názory z tohoto zdroje mají nejakou elementární váhu, když už oni sami se v minulosti ani neobtěžovali dojít si někdy na zasedání zastupitelstva, mohli si ho prohlédnout zde
- nepřečetli si ani jednou v minulosti radniční noviny, aby zjistili, jaké lži se tam píšou

Místo toho po volbách:
- považovali zřejmě Stropnického a spol za bandu grázlů
- považovali Hurdu za guru politiky a za jediného spravedlivého a sedli mu na lep. Bezpochyby jste si nechali vyprávět báchorku o tom, jak mu leží na srdci občané Prahy 3 a jak to tady některá občanská sdružení rozvracejí
- rozhodovali se podle docházky na jednání zastupitelstva, přičemž ODS ji měla vždy 100 procentní, protože měli většinu a mohli si tak odhlasovat, co chtěli, naopak opozice radši šla často dělat něco užitečnějšího, než si nechat smát Hurdu do obličeje a nemít ani možnost se k věcem vyjadřovat, natož o nich hlasovat..
- mysleli si, že mandát od voličů je o tom, že si klidně můžou uzavřít koalici s ODS, proti které pravděpodobně ve volbách hlasovalo hodně přes 50 procent voličů na Praze3 (nemohl to vidět jenom totální pitomec...)

Když na to koukám, tak je mi špatně.

Pánové a dámy z TOP09 - teď nevím, jestli si o vás myslet, že jste nekonečně naivní, nebo v tom hledat záměr. Rozhodně si ale zřejmě myslíte, že my, voliči a obyvatelé Prahy 3 jsme neskutečně slepí, hluší a pravděpodobně i dementní. Pro Vaši informaci k období hodnocení. Obamu hodnotili také po 100 dnech a asi se nebudeme bavit o tom, jestli se dá srovnávat funkce nejmocnějšího člověka na světě a zastupitele na Praze3. :) Času jste tedy měli dost. Připravit jste se měli před volbami, stejně jako ostatní. Přejděme už konečně k činům!!!

Jak to, například, že mluvčího radnice dělá stále onen prolhaný Sotona sponzorovaný celou dobu Pavlem Hurdou???? Nebo také snad nevíte, že PR (jehož hlavní součástí je mluvčí a šéfredaktor radničních novin) je právě to, co by se mělo okamžitě změnit, abyste ukázali nový směr radnice???

Fakt vás nechápu. Hloupému napověz, .... Berte tedy toto, prosím, zatím jako nápovědu. JInak vás budeme muset kopnout!


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Ajaj

22.2.2011 13:27 vložil Kardinál

Tak tohle je přesné. Jediné řešení, které mě napadá je vstoupit do TOP 09. Ano, je to prázdná schránka. Ano, zastupitelé za TOP 09 byli zvoleni jen díky populární značce. Jenže jak z toho ven? Nemá smysl se politice vyhýbat.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Ajaj

22.2.2011 18:10 vložil Nemo

Pana Stropnického a další, zejména z řad sdružení Žižkov nejen sobě, znám a absolutně se s nimi neztotožňuji téměř ve všech směrech jejich politiky. A ano, považuji pana Stropnického za radikála, kterým také je (viz. jeho názory v minulosti atd. ) Ale to je můj osobní pohled na tohoto "politika" a tuto "stranu" Bohužel ani KDU mi není sympatická v mnoha směrech.
Kauza 3 je sice "nezávislá" ale problém je, že až příliš mnoho lidí, je spojeno práve se stranou Zelených nebo momentálnímu sdružení stran a nelíbí se mi to, že na Kauze 3 má jedinou pravdu ŽNS a ostatní jsou lháři, podvodníci a co já nevím ještě. Kauza 3 nebo minimálně přispěvatelé atd. se stali tím to samé, čím byly (případně jsou) radniční noviny.
Kauza 3 sice upozorňuje na problémy a to je dobře, ale stává se, díky některým přispěvatelům, radikálním webem, kde se nepřipouští jiná pravda, než pravda ŽNS (SZ).


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Ajaj

22.2.2011 18:43 vložil Jirka Ptáček

Pane Nemo!
Jako jeden ze zakladatelů Kauzy3 se musím vůči Vašemu tvrzení ohradit. Kauza3 je otevřená všem. Nabídku publikovat dostali všichni zastupitelé. Osobně jsem nabídl spolupráci jak předchozímu, tak stávajícímu vedení radnice. V historii Kauzy3 jsme publikovali příspěvky SZ, TOP 09, ČSSD, VV, KDU-ČSL i KSČM. Troufám si tvrdit, že jsme za 4 roky naší existence žádnému zastupiteli článek NEODMÍTLI. Pokud tu převládá hlas nějaké politické strany, je to důsledek aktivity jejich zastupitelů a jejich zájmu o voliče.
Diskusní fórum tohoto webu není též omezeno a kromě vysloveně vulgárních příspěvků nic nemažeme. I já předpokládám, že pod anonymními přezdívkami některých přispěvatelů se kromě řadových občanů skrývají také straníci a snaží se tu prosadit své názory. Ale snad nechcete hodnotit vydavatele podle diskuse pod článkem, ne?
Tedy pokud Vám přijde Kauza3 jednostranná, ptejte se Vaší strany (nebo strany kterou jste volil) proč mlčí. Ptejte se jejich straníků proč spí. Mají veřejnosti co nabídnout?

Pro doplnění bych rád uvedl, že sama redakční rada Kauzy3 rozhodně není ve svých preferencích vůbec jednotná. Zkuste se oprostit od všech konspiračních teorií. Připustit si, že v tom není žádný háček je pro některé stranické hlavy asi těžké :-) Hlavním smyslem Kauzy3 je poskytovat otevřený prostor. To, že se tu můžeme názorově tlouci snad k demokracii patří, ne?


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Ajaj

22.2.2011 19:04 vložil Nemo

Nechtěl jsem urazit ani nijak znesvětit Kauzu 3, proto jsem také napsal: " díky některým přispěvatelům." Je pravda, že sem mohou přispívat všichni bez rozdílu a toho si také vážím. Přesto se nemohu zbavit dojmu, že Kauza 3 směřuje jen jedním směrem. Např. kauza Nákladového nádraží. Já osobně jsem např. pro zbourání a pro vybudování nového "sídliště" místo něj a rozhodně nesouhlasím s tím aby NNŽ bylo zapsáno jako kulturní památka, jelikož to považuji za opravdu "hnusnou, funkcionalistickou" stavbu, která by sežrala mnoho peněz, ale žádná významný užitek by nepřinesla. Je to můj osobní názor, neovlivněnej ODS, Sekyra Group atd. Prostě je to můj čistě soukromý názor. Už se však rozcházím v tom, jaký typ "sídliště" by mělo na tomto území vyrůst.
Jsem pro, aby místo handrkování o tom, zda zanechat či nezanechat NNŽ by bylo lepší o tom vypsat "referendum." To, že P3 se brání zapsání jako kulturní památky je přece názor a být napadán za svůj názor a přesvědčovat o tom, že politici jsou uplacení, lháři a já nevím co, je dle mého zcestné.
Piště o tom, aby občané rozhodovali co dál. Napiště petici ( Vy máte velký vliv na P3 mezi občany) za referendum. Psát však jednosměrné články....

Jinak, samozřejmě, očekávám, že pod anonymi se skrývají i politici z té či oné strany a že mnozí z nich jsou nějakým způsobem zakomplexovaní či nějakým způsobem zklamaní a ještě to nerozdejchali, jen mi připadá, že některé články je v tom přímo vybízejí, místo aby byly psány "nestraně."

Avšak je to můj dojem a můj názor a také to neplatí na 100% o tomto webu. Naopak, díky tomuto webu jsem a dozvídám mnoho zajímavostí a kulišáren.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Ajaj

22.2.2011 21:27 vložil Jirka Ptáček

Ještě jednou dobrý den,
to Nákladové nádraží je myslím dobrý případ. Všimněte si, že nejen na tomto webu se objevují články, které se té budovy zastávají. Jde o to, že zatímco aktivisté, architekti a většina odborné veřejnosti aktivně vnucuje novinářům myšlenku, že je třeba objekt chránit a snaží se informovat veřejnost, tak na druhé straně se toho moc nedozvíte. Je pro developera a radnici veřejnost partnerem k diskusi? Je na webu Prahy 3 nějaká studie o co by obyvatelům zbourání té budovy přineslo? Nějaká pozitivní motivace?

Já jsem se snažil v rámci objektivity dopídit k nějakým hodnotným materiálům co by přineslo zbourání té budovy a co by zde mohlo stát. Nějakou vizi. Jenže ono toho moc neexistuje. Pár vizualizací, které by mohly být ze Žižkova stejně jako z Modřan.

Myslím, že právě radnice by se měla snažit rozproudit diskusi. Shromáždit argumenty pro i proti a následně prezentovat veřejnosti.

Nepatřím mezi radikální zastánce té budovy. Ale vidím jistou podobnost s akcí Asanace. Tehdy se starý Žižkov prezentoval jako páchnoucí stoka bez perspektivy. Černobílé vidění. Hlavně rychle. Žádná veřejná diskuse. Místo něj máme paneláky, Olšanku... a při pohledu na Central park si říkám, že nevzhledné „paneláky“ lze stavět i dnes.

Asi nikdo nezpochybňuje, že je třeba tam něco postavit a takhle zůstat nemůže. Je jasné že je třeba myslet na ekonomický zájem developera. Nesouhlasím však s tím, že jedinou cestou je nádraží zbourat. Mimochodem – doporučuji nahlédnout dovnitř a obejít si jej ze všech stran. Ta kachlíková budova s obrovským nápisem České dráhy opravdu mnoho parády nenadělá.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ajaj

22.2.2011 22:15 vložil Nemo

dobrý večer,

Je vidět, že je spousta diskutujících a "odborníků" kteří se staví za zachování té budovi v které by mohlo být, dle jejich názoru, muzeum, nebo místo pro společenské či umělecké aktivity......
Já tomu moc nevěřím. Ta budova je příliš velká na to, aby se dokázala zaplnit takovýmito aktivitami a přitom náklady na údržbu by byly obrovské.
Máte pravdu, že by radnice měla převzít na sebe diskuzi s laickou i odbornou veřejnoustí s tím, aby argumenty byly vyvážené. Uvidíme, ale k referendu asi nedojde, i když toto je právě ten okamžik, pro které by bylo referendum vhodné.
Nejsem však ani zastáncem výstavby tak jak je momentálně prezentována. Podporuji prodloužení Olšanské ulice, avšak né jako čtyřproudá atd.
Měla by se tu, a hlavně na radnici, rozporudit diskuze na téma: " jaký město chceme." Myslím tím, jaká koncepce města by se měla uskutečnit. Ovšem to by mělo platit pro celou Prahu a měl by to rešit i Magistrát abychom neměli Prahu jak z obrazu Picassa.
Byl jsem ve Švédsku i v jiných moderních zemích, kde se uskutečňuje "zelená" politika ve výstavbě. Budovy jsou skvěle zasazené do prostředí, hodně zeleně atd.
To by mělo být ztěžejním bodem diskuze než to, zda Nákladové nádraží zachovat či ne. Dle mého názoru bude NNŽ jen chátrat bez nějakého valného využití.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ajaj

22.2.2011 23:10 vložil Pražan odjinud

Jenom dvě poznámky:
1) Ani historické budovy zchátrat nemusí. Chce to ale dobrý nápad. Tady to bylo sice jednodušší, ale podívejte na holešovický pivovar: http://www.stavebni-forum.cz/cs/article/15135/lofts-a7-holesovicky-pivovar-rezidencni-luxus-v-podani-ing/
Velká stará nádraží přeměněná na budovy pro současné využití jsem viděl například v USA a mělo to něco do sebe.
2) Myslet si, že při vybudování sídliště pro asi 15 000 lidí nebo kolik se to plánuje se to obejde bez kapacitní (třeba čtyřproudové) komunikace je poněkud iluzorní.
Je ale pravda, že Praha komcepci nemá, což všichni vědí, ale nikdo se nesnaží něco s tím udělat. Takže výstavba probíhá víceméně živelně v režii developerů a podle toho různé části vypadají.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ajaj

22.2.2011 23:21 vložil Nemo

abyste umístil 15 000lidí i do tak velkého prostoru jakým je NNŽ znamená, že výstavbě bytů ustoupí např. zeleň, prostor pro volnočasové aktivity atd. Pak samozřejmě potřebujete i tepnu, která to vše zajistí dopravně. Otázka je, potřebujeme výstavbu pro 15 000 lidí? Nebo raději uděláme pořádné, hezké sídliště pro 8 000 lidí, ale s velkým parkem, sportovišti, novou základní školou atd. atd. s využitím obnovitelných zdrojů, nízkoenergetické domy atd. Stačí se podívat do některých evropských metropolí, kde se už toto využívá. Např. Berlín. Tam už si uvědomili, že není možné vše povolovat developerům, ale začín se stavěním "zelených" měst a rozšiřováním plochy pro volný čas.

Co se týče NNŽ a jeho přestavbou, je to určitě k zamyšlení, ale je otázka co by to stálo, aby pak byty nebyly dražší než v Centrál parku.

Nejsem urbanista ani stavitel, je to jen můj dojem, tak prosím nebrat mě za slovo.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ajaj

23.2.2011 00:23 vložil Pražan odjinud

Nemo, s tímto co píšete nemám problém, souhlasím, mám jenom obavu, že cílem developera je maximalizovat hustotu "zákazníků" na jednotku plochy, a to je právě to, v čem selhává magistrát.Těch 15 000 jsem si nevymyslel, to jsem tuším někde četl.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ajaj

23.2.2011 09:29 vložil Nemo

No tak to je jasné, že to je cílem developera. Je to maximalizace zisku. Čím víc bytů postavím, tím více vydělám. Toto by si však mohli dovolit pouze v omezené míře (dle mého názoru) např. na okraji měst, ale nejlepší by bylo, kdyby každé město mělo urbanistickou studii, která by se uplatňovala tak, aby město získalo nějaký jasný ráz, aby se stavělo účelně, ale také za přispění nových technologií a také s tím, že ten, kdo vybuduje novou čtvrť, musí také vybudovat její zázemí jako školy, parky, sportoviště, nákupní zóny atd. atd. s tím, že plocha nového sídliště bude rozdělena např. takto: 1/3 plochy byty a 2/3 by zabíraly právě ty parky, sportoviště atd. Také by mělo existovat nařízení, kde by developer musel vystavět školu tam, kde by počet obyvatel mohl přesáhnout např. 3000 lidí atd. atd.
Jak jsem psal, nejsem urbanista, ale takovouto studii bych uvítal. Toto však musí udělat magistrát aby Praha byla kompaktní a jednotná.
Radnice by toto mohly dělat, ale nikdy to nebude koncepční v rámci celé Prahy.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ajaj

22.2.2011 23:14 vložil Jirka Ptáček

Můj naprosto laický názor je, že by si ten objekt záchranu zasloužil. Výstavba se s tím vzájemně nevylučuje, což připouští i developer.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ajaj

23.2.2011 09:36 vložil Nemo

To já také neříkám, že by se nevylučovala. Jen mám dojem, že přestavba NNŽ by stála neuměrné peníze a byty, by tam byly příliš drahé ve srovnání s jinými byty v lokalitě. Ale toto musí posoudit jiní lidé, kteří tomu rozumí. Pokud zbourání bude stát (dle developera) něco kolem sta miliónů, pak je otázka, co by stála přestavba. To vše se musí propočítat a najít rozumné východisko. Já jsem jen skeptický k tomu, co tady navrhuje ŽNS: aby se z NNŽ stalo jakési kulturní středisko. Bylo by to hezké, ale NNŽ je příliš velký objekt a roční náklady na údržbu obrovské a to nemluvím ještě o nákladech na jeho rekonstrukci.
Jak říkám, raději jsem pro zbourání, než pro názor ŽNS, ale pokud někdo spočítá, že by z NNŽ mohly být byty a vyplatilo by se to, jsem pro zachování.


Reagovat  Reagovat s citací


NNŽ

23.2.2011 14:28 vložil Petra

Souhlasím, že je to hlavně o rozumné ekonomické rozvaze.
Takový objekt se musí dlouhodobě alespoň udržet v černých číslech.
Jinak z toho časem bude další černá díra na dotace.
Měla by se vypsat nějaká veřejná soutěž, ta by ukázala možnosti.
Problém ale asi bude vlastník nemovitosti.
Pokud vím, není to Praha ale ČD.
To je v podstatě, alespoň teoreticky, komerční společnost.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: NNŽ

23.2.2011 14:55 vložil Nemo

Jenže aby mohlo NNŽ být přestavěno na budoucí "rentabilní" místo ať už se bude jednat o bydlení či něco jiného, tím, že bude zapsáno jako kulturní památka půjde vše do háje. Všichni, kdo máme chalupy u nebo v chráněných lokalitách víme, jak památkáři kecají do toho, jak a hlavně z jakého materiálu můžeme stavět. Jakmile bude NNŽ zapsáno jako kulturní památka, nikdy nebude rentabilní. Tak jako drtivá většina památek. Bude se muset zachovat ráz budovy atd atd. a pak bych chtěl vidět jaká instituce nebo sdružení se tam usadí. Možná ano, ale bude to jen nepatrná část budovy. Možná by tam šlo muzeum, ale nevím v tuto chvíli jaké, jelikož muzeí máme v Praze "habaku"
I proto nechápu proč, zejména SZ, se snaží o zapsání této budovy jako kulturní památka. Jestli je to jenom proto, aby zastavili projekt developera, tak je to spíše "machiavelistické" než rozumné a v budoucnu to přinese více problémů než užitku.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: NNŽ

23.2.2011 16:24 vložil Ondřej Rut (SZ)

Jako předseda místní SZ zkusím mluvit za SZ jako takovou a vysvětlit náš postoj k celé věci. Chceme skutečně zabránit tomu, aby na nádraží vzniklo "deset dalších Central Parků" a velkolepá autostráda, a to zcela bez ohledu na existenci funkcionalistických budov nádraží. Kromě toho si myslíme, že budovy nádraží mají svojí hodnotu a zaslouží si památkovou ochranu.

Otázka zda je nutné bourat či nebourat však s rozvojem Žižkova souvisí pouze v případě, že developer prosadí svojí vizi 8 - 12 patrové střední úrovně (!) zástavby. Argumentace veřejným zájmem, kterou používá Luděk Sekyra je tak zcela vykontruovaná. Jarovská spojka či tramvajová trať, kvůli kterým se mají budovy bourat, mohou být vedeny v osách stávajících komunikací. Jinými slovy, vybudování zcela nové komunikace a kapacitní autostrády by bylo zapotřebí pouze v tom případě, že zde vznikne předimenzovaná zástavba pro více jak 8 tisíc obyvatel - právě na tolik, pokud si dobře pamatuji, byla dimenzována první urbanistická studie architekta Sedláka, která se zachováním budov počítala.

Debata o hodnotě budov na nákladovém nádraží se bohužel zvrhla v debatu o tom, zda budovy brání nebo nebrání rozvoji Žižkova. Já jednoznačně tvrdím, že rozvoji Žižkova tak, jak jej vidí zelení, nebrání a argumenty developera o veřejném zájmu jsou proto vykonstruované. O hodnotě budov můžeme diskutovat bez ohledu na to, zda stojí či nestojí něčemu v cestě, protože nestojí. A když, tak jen zisku developera. Nebudu si hrát na odborníka, čistě z laického pohledu mě však budovy fascinují a jsem přesvědčen že by se daly smysluplně využít, když k tomu bude vůle vlastníka.

Vývoj kauzy Nákladové nádraží sleduji pečlivě již přes 4 roky, kdy jsem v obecním zastupitelstvu a mohu říct, že zájem developera není zájmem občanů Prahy. Praha 3 bohužel pod taktovkou pánů Hurdy a Pechy stále podléhá developerské argumentaci. Z neznalosti, nezájmu, slabosti či zcela záměrně.

S pozdravem,

Ondřej Rut


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: NNŽ

23.2.2011 19:07 vložil Nemo

Dobrý den pane Rut,
Vás ty budovy fascinují, mě nikoli a tak to bude napříč všemi obyvateli P3 (no, někteří nejspíš žádný názor mít nemají a nebudou).
Přesto, pokud prosazujete budovy jako kulturní památku, máte určitě plán, jak je do budoucna využít, aniž by "schramstly" celý rozpočet P3. Beru to s nadsázkou, ale nebudou to malé peníze na jejich údržbu, nemluvě o jejich rekonstrukci, která se zapsáním za památku ještě o dost prodraží.

Já tu nezpochybňuji to, že budovy něčemu brání nebo nebrání. I mě se nelíbí Centrál park a nechci tu druhý takový, ale jak jsem již napsal, zapsáním NNŽ jako kulturní památku je krok špatným směrem. Každopádně je to můj názor, tak jako máte názor Vy a domnívám se, že by o osudu NNŽ měli rozhodnout obyvatelé v referendu nebo veřejné diskuzi. Jakmile bude NNŽ kulturní památkou, cokoli dalšího bude obtížné dělat. Zmenší se manévrovací prostor atd. a věřte, že památkáři budou jak "osina v zadku" při jakémkoli úmyslu využití a přestavbě NNŽ.

Proto Vám doporučuji, zamyslet se nad tímto krokem a hned neútočit na vedení radnice, jež mimochodem zastupuje občany P3, když zastává jiný názor.
Existuje mnoho jiných prostředků, jak zajistit, aby nevyrostl nový Centrál park. Chápu, že v předešlém volebním období měla vše v rukou ODS, ale nyní je situace jiná. Už nevládne ODS rukou všemohoucí, tak co třeba zajít za zastupiteli TOP09? Co vím oni také nestojí o Central park číslo 2.
A to, že TOP si vzala za partnera ODS ještě neznamená, že vše půjde ve starých kolejích.


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: NNŽ

23.2.2011 21:19 vložil Ondřej Rut (SZ)

Ještě jednou dobrý večer, milý Nemo,

svým předchozím příspěvkem jsem chtěl především říci, že je třeba diskutovat o tom, zda je budova hodnotná nebo nikoli a jak jí případně využít. To, že stojí v cestě zářné budoucnosti nového Žižkova, to je prostě pitomost.

Ptáte se jaké máme s budovou plány, když bychom jí jako zelení chtěli zachovat. Budova se dá využít "neziskově" pro kulturní účely, výstavní prostory, depozitáře, archivy apod., nebo i ziskově pro bydlení, kanceláře, obchodní prostory. Jak bude s budovou naloženo, pokud se stane památkou, je však primárně na odpovědnosti Českých drah, potažmo státu, který dráhy vlastní a měl by v nich patřičně uplatňovat svůj vliv. Pokud si s budovami nebude vědět rady vlastník, může je darovat městu Praha, které by pro ně mělo najít využití ve smyslu výše uvedeného. "Na rekonstrukci budov ale nebude mít Praha peníze," řekli by proponenti bourání. Nikdo se už ale neptá, kde vezme město peníze na výstavbu té velkolepé Jarovské spojky, po které budou jezdit desetitisíce obyvatel z nové zástavby - tu nám totiž společnost pana Sekyry také nezaplatí.

Neviňte prosím zelené z jednostrannosti vnímání celého problému alá "Kde je developerovo, tam je zle", zároveň nepodléhejme jednostrannému argumentu "kde kulturní památka, tam jen chátrání a zkáza." Může být i dobrý střídmý developerský záměr, který se vyrovná s nároky na péči o technickou památku nebo její existenci dokáže dokonce využít ve svůj prospěch. Město má takové způsoby využití hledat a developera k nim vést, ne jen ustupovat jeho nárokům v obavách, že půjde lít beton někam jinam. Odpusťte ten eufemizmus.

V závěru několik slov k Vaší narážce na nové zastupitele z TOP09. Já osobně je neházím do jednoho pytle se starým vedením radnice. Podle mých dosavadních zkušeností jde o docela různorodou skupinu lidí, která se více či méně obtížně vyrovnává s mocí, kterou mají v rukou. Staré způsoby vedení místní politiky by převážně chtěli měnit, zároveň se jimi však ve své nezkušenosti či naivitě nechávají vést. Mě je 29 let a budu mluvit o zkušenostech, řeknete, ale v žižkovském zastupitelstvu přecejenom sedím pátým rokem a vím jak "se dělá" místní politika. Takže nebojte, za zastupiteli z TOP09 se snažím chodit a bavit se s nimi. V prvním poločase zápasu o změnu však právě prohrávají 0:1.

pěkný večer,

Ondřej Rut


Reagovat  Reagovat s citací


Re: Re: Re: Re: Re: NNŽ

23.2.2011 21:49 vložil Nemo

Začnu od konce,

nevím podle čeho soudíte, že prohrávají, nejsem však zastupitel, ale co vím, podařilo se jim prosadit, že ve všech komisích jsou i zástupci opozice, což dříve nebylo. Za druhé, i Vy, když jste nastoupil jako zastupitel, ste byl určitě dlouho "mimo hru" je pravda, že ve 24 letech je to něco jiného než ve 40 letech, přesto, chce to čas. Navíc, Vy ste se stal, a teď mě omluvte, pouhým zastupitelem, zatímco TOP09 "vládne" a to asi nebude zrovna jednoduché, po tolika letech "vlády jedné strany," dostat se ke všem informacím a pak je začít i napravovat. Nejsem zastupite a tak zákonitě nejsem u jednání, ale vím, že když přijdu do nového zaměstnání v soukromém sektoru na vedoucí pozici, chvilku to trvá než poznám lidi, prostředí, fungování a pak teprve mohu začít s účelnou změnou. Avšak jsou změny, které lze samozřejmě realizovat velmi rychle.
Psal jsem zde všem" skeptikům " abychom jim nechali čas do konce léta nebo začátek podzimu a pak se uvidí jak to je.
Každopádně, řekněte a napiště co se děje a proč si Vy a mnoho zde píšících myslí, že TOP09 je "pod pantoflem?"

A k hlavnímu tématu: víte, vše co jste napsal o využití NNŽ je dobrý plán (zdaří li se) má to však jeden háček: tím háčkem je zapsání jako kulturní památky. Jakmile toto se stane, bude využití velmi omezené.
Za další, se mi moc nezamlouvá strategie, kterou jste popsal: "my požadujeme o zapsání kulturní památky, zasíláme dopisy ministru a majitel ať si to pak vyřeší co s tím." To je dost alibistické a sobecké, nemyslíte? Zvláť když víme, že je stát vyždímaný a že nejspíš žádné prostředky nepřitečou ani na provoz a už vůbec na rekonstrukci. Obávám se, že by zapsáním NNŽ jako kulturní památky by nic dobrého nepřineslo spíš by to přineslo pomalé chátrání a možná, někdy v budoucnu.... Jen se podívejme, jak dlouho trvalo, než se město pustilo do Karlova mostu a to je bezpochyby památka první kategorie.
Víte, je důležité rozdělit NNŽ na dva okruhy a nespojovat je. prvním je to o čem se tu bavíme tj. zda bude kulturní památkou či ne a či to přinese či nepřinese užitek. druhým okruhem, který je však mnohem širší a problematičštější je, je urbanistická metodologie Prahy tj. jak má Praha vůbec vypadat. Tato studie či metodologie by měla platit na celou Prahu, aby se tu nestavěly megalomantské projekty typu Centrál park se čtyřproudovou silnicí. Toto však neexistuje a s nynějším vedení Prahy asi ani existovat nebude. Takže je to na jednotlivých radnicích. Je otázka také, zda se zrovna s tímto projektem ještě dá něco dělat. Dokud nejsou podepsané smlouvy a prodané pozemky atd. tak je pořád mnoho možností.
Pojďme řešit to, jaké stavby tu chceme, neboli pojďme tlačit na "urbanistickou studii či metodologii" která bude pro radinci závazná. To je jediná cesta a myslím, že lze to v tomto volebním odbobí provést a dokonce si myslím, že je to možné i pro NNŽ.
Jen můj názor, ale jak říkám, nesedím na radnici ani v zastupitelstvu, mé info jsou velmi omezené.


Reagovat  Reagovat s citací


Vložit nový příspěvek

reklama