Nasněžilo do metra na Jiřáku a kde jsou přístřešky?

NázoryNasněžilo do metra na Jiřáku a kde jsou přístřešky?

Zatímco celá Praha diskutuje nad projektem instalace nového megapřístřešku nad Hlavákem, tady v Praze 3 diskusní rekordy láme naopak odstranění přístřešků u metra na Jiřáku. A protože se mě na to pořád někdo ptá, tak tady teď sepíšu, co o tom vím.

Od samotného začátku to byl souboj zastánců krásna s ostřílenými praktiky. Na jedné straně architekti, památkáři, IPR (Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy) a na straně druhé třeba technici Dopravního podniku, pro které je nezastřešený prostor přinejmenším komplikací.

A já to teď možná schytám od obou stran. Totiž rozumím oběma pohledům na věc. Nezastřešené vstupy do metra, které netvoří vizuální bariéru ve veřejném prostoru, nejsou ničím novým. Podobné řešení najdete ve většině evropských metropolí. Mohl bych sem dát fotky z Londýna, Berlína či Vídně... ale dám sem jen fotku z centra Prahy. Nikdy jsem nezaznamenal tak obsáhlé debaty třeba o mokrých eskalátorech na Jungmanově náměstí. Pokud se nepletu, bylo tomu tady tak už v okamžiku otevření metra. Ta věc není zase tak nová a dokázal bych vyjmenovat řadu dalších míst.
Ono to totiž hezčí je! A většinu roku ani neprší a ani nesněží. Dle stanoviska IPR by se tento přístup měl ve větší míře uplatňovat v celé Praze.

Když říkám, že je to hezčí, tak tím vůbec nezastírám, že s tím jsou a budou problémy. Kromě nutnosti řešit zimní údržbu, se povětrnostní vlivy nepochybně podepíší na životnosti eskalátorů a zvyšují se provozní náklady. Z ryze praktického hlediska to prostě není dobře.

Připadá mi důležité zdůraznit, že myšlenka odstranění přístřešků na Jiřáku je stará tak dvacet let. A rozhodně to nebylo žádné tajemství. Všichni si moc dobře uvědomovali, že se jedná o věc, kdy proti sobě stojí dva různé světy. Nicméně skutečně finální rozhodnutí padlo až začátkem roku 2022. Jak je všeobecně známo, tak investorem rekonstrukce metra byl magistrát prostřednictvím Dopravního podniku. V lednu zmíněného roku jsme na radnici dostali žádost o konkrétní stanovisko Prahy 3 v této věci. Ještě tehdy byla totiž na stole možnost ponechání a repase existujícího zastřešení.

Za Prahu 3 jsme tehdy vydali poměrně jasné a pokud si dobře vzpomínám tak zcela jednomyslné stanovisko, ve kterém jsme se přiklonili k variantě repase a ponechání zastřešených vstupů do metra. Jedná se o usnesení Rady městské části č. 85 ze dne 09.02.2022. Je k dohledání na webu městské části. Pokud byste si ho chtěli přečíst a nemohli jej najít, napište mi, rád Vám ho pošlu.

reklama