Názor zastupitele: Zoufalost ŽNS nezná mezí, pane Sunegho!

NázoryNázor zastupitele: Zoufalost ŽNS nezná mezí, pane Sunegho!

Rád bych prostřednictvím těchto řádků reagoval na nedávný demagogický výpad opozičního zastupitele Tomáše Suneghy (ŽNS), který sice soustavně prohlašuje, že je křesťanským demokratem, ale šířením nepravd o údajně přehlížených seniorech předvedl, že od našich zelených odkoukal ty nejhorší politické vlastnosti a politicky s nimi zcela splynul. Rozumím potřebě naplňovat roli opoziční politické strany a chápu, že na současné vedení radnice se ‚špína‘ hledá jen velice těžko, v poslední době ale zoufalá snaha ŽNS ‚udělat kauzu‘ přesahuje veškeré myslitelné meze.


Rád bych vám proto přiblížil celý příběh, ze kterého se kolega Sunegha snaží udělat kauzu už od prosincového zastupitelstva, kdy zaslechl jednu interpelaci a bez ověření faktů se jak onen tonoucí stébla chytl. 


Zápletka je přitom jednoduchá. 


V naší městské části dříve fungoval Svaz seniorů, který sídlil na v Hořanské ulici na Jarově. Z důvodu špatného technického stavu dosavadních prostor obdržel tento seniorský klub od městské části nový zrekonstruovaný prostor v Olšanské ulici na Žižkově. Malá část seniorů doposavad sdružených v tomto svazu se následně odtrhla. Jednalo se o přibližně deset až dvacet osob. Ty založily zcela nový seniorský klub a podaly žádost o svěření prostor v Hořanské ulici, tedy těch prostor, ze kterých se dříve jednotný svaz odstěhoval. Této žádosti jsme vyhověli a dané prostory má tak nový klub pronajaté za roční nájemné ve výši symbolické koruny za každý metr čtverečný.  Následně tento nový klub zažádal o rekonstrukci těchto prostor a o jejich vymalování, což jsme na náklady městské části uskutečnili. Dále jsme novému klubu na jejich žádost poskytli zdarma stoly a židle. V dotačním řízení za rok 2016 navíc dostal tento seniorský klub na provoz 32 tisíc korun. Městská část tedy s klubem seniorů v Hořanské komunikuje a výrazně ho podporuje.

Problém se týká nákladů na pokrytí dodávek energií, které tento klub seniorů nad rámec výše uvedeného žádá proplácet ze strany městské části. S tímto požadavkem nesouhlasím. Stejně jako u všech ostatních organizací neziskového charakteru městská část náklady na pokrytí energií ani v případě seniorských klubů neplatí, přičemž tyto náklady běžně organizace pokrývají z jiných zdrojů, a to například z výběru členských příspěvků, podnájmu prostor, získáním dotace ze strany pražského magistrátu či ministerstev.


Hovořit v tomto kontextu o chladu a tmě je vrchol demagogie.


Hnutí ŽNS po pseudokauzách spojených s budovou bývalé plicní kliniky, kempem, trhy a dalších bouřích ve sklenici vody opět sází na kartu nesystémového přístupu a samo sebe tak staví do role antisystémové strany. Zastávají se agresivně, demagogicky a populisticky těch, jejichž problém spočívá v neschopnosti řídit se všeobecně přijímanými pravidly. Každý subjekt činný v oblasti občanské společnosti by měl mít stejná práva, ale rovněž stejné povinnosti – řídit se pravidly pro přidělování prostor v majetku státu či územních samosprávných celků, pravidly pro získání dotace, podmínkami transparentních výběrových řízení a dalšími normami, jejichž respektování umožní všem v maximální možné míře realizovat jejich plány. Občanská společnost musí být postavena na respektu vůči ostatním subjektům a na rovnosti těchto subjektů.

Za sebe mohu říct, že až na výjimku v podobě seniorského klubu v Hořanské ulici všechny subjekty, se kterými přicházím do styku jakožto zástupce starostky pro oblast sociální politiky a bydlení, tato pravidla respektují a společně se nám daří harmonizovat jejich činnost a činnost radnice ve prospěch obyvatel naší městské části. 

Musím říct, že mě nemístný útok zastupitele Tomáše Suneghy velmi zklamal. Zneužívat populismus a demagogii pro zisk politických bodů, to je obvykle doména extremistů. Je mi líto, že se v tomto ohledu ŽNS od Okamurů a Konvičků v konečném důsledku zase až tolik neliší.

 

Diskuse

bez nadpisu JV 26.1.2017 10:29
odověď Sunegha 11.1.2017 10:11
odpověď sunegha 11.1.2017 09:44

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekSouvisející články

Názor zastupitele: Pro příchozí kulinářské hody pro vlastní seniory chlad a tmu?

Názory
Máme za sebou další jednání zastupitelstva MČ Praha 3, které proběhlo 20.prosince 2016. Vládnoucí koalice si především schválila rozpočet. Jednání mělo standardní tu více, tu méně chaotický průběh. Opozice nic neprosadila - nebo prosadila ?pokračování
reklama