Stadion Viktoria Žižkov v obležení

Stadion Viktoria Žižkov v obležení

Řeším zajímavý paradox. V úterý jsem v hospodě potkal jednoho notoricky známého komunálního politika Prahy 3. Dnes tady už v žádné významné funkci není, ale ještě loni byl jednou z klíčových postav. Hned u vchodu mi vyčetl, že jsme Viktorce schválili příliš malý grant na provoz. Za “NICH" by se nic takového nestalo. Zkusím popsat příběh, který o zdejší politice hodně vypovídá. Ta věc začíná ještě v divokých devadesátkách. Konkrétně v roce 1999 došlo ktomu, že radnice pronajala své pozemky kolem stadionu Viktorky na 80 let. Následně tyto pozemky v roce 2009 vložila do společného podniku s developerem a nakonec v roce 2014 svůj podíl ve společnosti definitivně prodala.

Celý proces je celkem dobře popsán v dnes již historickém článku na Kauze 3 (https://bit.ly/2V3m7XT).

Takže během patnácti let přišla Praha 3 o pozemky kolem vlastního stadionu, u kterých by jen málokdo pomyslel, že nejsou jeho samozřejmou součástí. Je na nich brána, parkoviště a především jediný smysluplný přístup na stadion. Masivní stavba, která bude bude takřka lemovat tribuny a na kterou již existuje stavební povolení, de facto odřízne stadion od Seifertovy ulice. Mezi stadionem a tramvajovou zastávkou nám již nepatří ani centimetr. 

Věc samozřejmě nemá konkrétního viníka, jelikož od roku 1999 se tu postupně vystřídaly skoro všechny strany a na věci se podílely buď aktivně, nebo přinejmenším neschopností zatáhnout za záchranou brzdu. A v tom je právě paradox. Pán z prvního odstavce byl celou dobu u toho. Zatímco radnice vyváděla klíčové pozemky ze svého majetku, rozdávaly se fotbalistům granty jako na běžícím pásu. Politici chodili na utkání a plácali se do zad, jak pro fotbal dýchají. Přitom v řadě za sebou zatloukali Viktorce pomyslené hřebíky do rakve a trocha peněz z grantů byla leda odrazem černého svědomí.

V uplynulých 30 dnech byl stadion na radnici veliké téma. Došlo k řadě schůzek s developerskou společností. Jednání byla dost vypjatá, ale celkem konstruktivní. Podařilo se dojednat tři věcná břemena, která by mohla vyřešit alespoň přístup na stadion. Zatěžkávací zkouškou bude období stavby, kdy bude obslužnost stadionu přinejmenším komplikovaná. Na obrázku jsem červenou čárou vyznačil hranici mezi stadionem a soukromými pozemky. Stadion chceme udržet, protože sem fotbal patří. Bude to ještě boj, držte nám prosím palce.
 


www.facebook.com/ptacekjiri/
www.jiriptacek.com

Diskuse

A co park? Ondřej Prcín 1.4.2019 16:34
Re: A co park? Jiří Ptáček 1.4.2019 16:46

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekSouvisející články

Pár řádek o tom, proč zvyšujeme nájmy v obecních bytech

Vedení radnice se odhodlalo k nepopulárnímu, ale nezbytnému kroku - zvyšujeme nájmy v obecních bytech. Rád bych zde vysvětlil, co nás k tomu vedlo. Praha 3 disponuje nemalým bytovým fondem. Jde o více než 2 000 bytů. U naprosté většiny nájmů je cena stanovena usnesením Rady městské části ze dne 26.8.2009. Nájemníci platí částku 95,55 Kč/m2 měsíčně. Například ...pokračování

Prvních 300 slov ve funkci starosty

Vážení, v první řadě bych chtěl poděkovat za důvěru. Jsem si dobře vědom, jaký je to závazek. Kdo mě zná, tak ví, že jsem začal podnikat už na střední škole. V podstatě lze říci, že jsem bezmála dvacet let pracoval, aniž bych nad sebou měl nějakého zaměstnavatele. Dneškem se to v mém životě mění. Od nynějška mám zaměstnavatelů rovnou 75 000.pokračování
reklama