Zelení: Každé dítě si zaslouží domov

NázoryZelení: Každé dítě si zaslouží domov

Jedním z cílů Zelených na radnici Prahy 3 je aktivně řešit bytovou nouzi rodin s dětmi s trvalým pobytem na Praze 3, žijících na ubytovnách nebo v azylových domech. Směřujeme k tomu prostřednictvím nových Pravidel podporovaného bydlení, jejichž přípravy jsou téměř u konce.


Brněnská zkušenost s programem Housing first ukazuje, jak může moderní bytová politika vypadat. Představa, že si lidé bez domova najdou nejdřív práci a až pak díky tomu bydlení, se ukázala jako nefunkční. Housing First to staví na hlavu a nabízí lidem nejdříve bydlení. Ukazuje se, že lidé, kteří mají kde bydlet, se mnohem lépe vrací i na pracovní trh a následně jsou schopni i splácet své dřívější dluhy. Neobejde se to samozřejmě bez doprovodné sociální péče, ale zkušenosti ukazují, že úspěšnost je vysoká a ve skutečnosti se tak veřejné prostředky ušetří.

Náš přístup k řešení bytové nouze rodin s dětmi je navíc podobný jako přístup vedení hlavního města nebo městských částí Praha 1, 7 a 10. Proto chceme podepsat společné Memorandum o spolupráci k ukončení bytové nouze. Hlásíme se tím ke společnému cíli, ke sdílení informací, zkušeností a kapacit, poskytování podpory lidem při hledání dostupného bydlení a následné sociální podpory po jejich zabydlení. 

Opoziční strašení
Zastupitel a lídr Koalice pro Prahu 3 Alexander Bellu (ODS) na úterním zastupitelstvu a na svém facebookovém profilu začal strašit veřejnost příběhy o tom, že se do volných bytů na Praze 3 nastěhují „sociálně slabé“ rodiny a lidé z ubytoven, kteří “nemají jakoukoliv místní příslušnost k městské části”, čímž by měli dostat “přednost před občany Prahy 3”. Dokonce varuje před hygienickými riziky.

Bellu svými výroky šíří dezinformace a snaží získávat politické body tím nejhorším způsobem - vyvoláváním strachu. Podařilo se mu přitom - soudě podle hlasování na zastupitelstvu - strhnout celou opozici. Chceme se proto ohradit proti hlavním dezinformacím:

-Memorandum s hlavním městem a dalšími MČ ani připravovaná Pravidla podporovaného bydlení nepředpokládají přidělování bytů žadatelům bez trvalého pobytu na MČ Praha 3. Ani hlavní město ani jiné radnice nám na Prahu 3 nemohou “posílat” rodiny s tím, že by snad bylo naší povinností je ubytovat.
-Trvalý pobyt nelze získat pouhou žádostí na úřadě Prahy 3. Podmínkou je vždy vlastnictví bytu nebo nájemní smlouva k bytu. Žádat o zapsání trvalého pobytu přímo na radnici není možné. Představa, že se na Prahu 3 přivalí rodiny z ubytoven z celé Prahy, nahlásí si tu trvalé bydliště, aby se mohly nastěhovat do "našich" bytů, je proto úplně zcestná. Připravovaná Pravidla podporovaného bydlení jsou rovněž nastavena tak, aby případné snahy o zneužívání obecního bydlení odhalila a eliminovala.

Ukazuje se, že žižkovská ODS se rozhodla nastoupit na stejnou populistickou cestu jako jejich kolegové v Brně, kteří letos zastavili tamní snahy o pomoc rodinám s dětmi v bytové nouzi. Brněnský projekt Housing First přitom dle dostupných dat objektivně pomohl desítkám lidí bez domova k návratu do běžného života.  

Ondřej Rut,
Martina Chmelová,
Matěj Michalk Žaloudek

 

Popis k obrázku: Reprezentanti opoziční Koalice pro Prahu 3 - Tomáš Sunegha (KDU-ČSL), Alexander Bellu (ODS), Mojmír Mikuláš (Trikolora) hájící křesťanské symboly bojem za umístění kříže na Vrch sv. Kříže, odmítají ale pomoc lidem v nouzi. 

 

 

reklama