100 dnů hájení koalice TOP 09 a ODS je u konce, předložte programové prohlášení!

Názory100 dnů hájení koalice TOP 09 a ODS je u konce, předložte programové prohlášení!

Ani po třech měsících od svého zvolení v prosinci loňského roku, nepředložila vládnoucí koalice MČ Praha 3 tvořená TOP 09 a ODS programové prohlášení. Privatizace tak probíhá podle předvolebních pravidel, staré investiční záměry se promítají do rozpočtu na rok 2011 a především: není jasné, co obyvatele naší MČ čeká dál. Zastupitelé ŽIŽKOV (NEJEN) SOBĚ vyzývají vedení radnice, aby tento zásadní dokument předložilo nejpozději na červnovém zastupitelstvu.

„Koalice neví, neumí se dohodnout, nebo záměrně tají to, co bude prosazovat, a to je podle nás nepřijatelné,“ uvedl předseda klubu zastupitelů ŽIŽKOV (NEJEN) SOBĚ Matěj Stropnický /SZ/. Podle současného Jednacího řádu zastupitelstva MČ Praha 3 se o návrhu na odvolání Rady MČ hlasuje až na zastupitelstvu následujícím po tom, na němž byl návrh podán. „Podáváme tedy dnes návrh na odvolání Rady MČ Praha 3 a budeme na něm trvat v případě, že koalice do června programové prohlášení nepředloží,“ doplnil Stropnický s tím, že pokud si s prohlášením koalice neví rady, ŽIŽKOV (NEJEN) SOBĚ nabízí koalici pomoc při jeho formulaci: „Pokud nevědí, co prosazovat, jsme ochotni jim poradit,“ dodal.

Lávka mezi Vítkovem a Parukářkou nebude

Koalice se ostatně již programem ŽIŽKOV (NEJEN) SOBĚ inspiruje. Jako první padá pod stůl projekt předchozího vedení MČ Praha 3 tzv. lávka mezi Vítkovem a Parukářkou. „Futuristická vize nadzemní lávky atelieru MS architekti je sice architektonicky nejodvážnější a vizuálně nejatraktivnější, nicméně je jasné, že přednost mají návrhy, jejichž ekonomická i urbanistická hodnota stojí na realistických možnostech městské části Praha 3,“ stojí v návrhu odpovědi starostky MČ Vladislavy Hujové na petici občanů proti lávce, kterou se bude úterní zastupitelstvo zabývat. „Děkujeme nové koalici, že uznala, že lávka byla megalomanský projekt a že od ní upouští. Plní tím náš program,“ uvedla místopředsedkyně klubu ŽIŽKOV (NEJEN) SOBĚ Martina Chmelová /nez./.  

Koalice zrušila Fond bydlení, do privatizace jdou všichni

Ještě zásadnější je ovšem krok, jímž Rada MČ zrušila zřízení tzv. Fondu bydlení. Zahrnoval přes čtyři desítky domů ve vlastnictví MČ Praha 3, které neměly být nikdy privatizovány. Byl vytvořen administrativně bez ohledu na přání nájemníků těchto domů a významné skupině obyvatel znemožňoval si koupit byt, v němž bydlí i několik desetiletí. „Jednoznačně zrušení Fondu bydlení vítáme. Občané Prahy 3 mají právo na rovné zacházení a možnost privatizovat si byt, jehož jsou nájemci, k tomu patří. Prosazovali jsme zrušení fondu dva roky, jsme rádi, že naše úsilí nepřišlo na zmar,“ uvedl jednatel sdružení ŽIŽKOV (NEJEN) SOBĚ Matěj Stropnický a doplnil: „Z našich otázek pro privatizaci: kdo, kdy a za kolik tedy odpadla ta první: privatizovat budou všichni. Zbývá určit harmonogram a ceny. Mělo by se to stát urychleně,“ dodal.

Nákladové nádraží zůstává ohroženo

Naopak budova žižkovského nádraží zůstává v ohrožení. Zastupitelstvo má v úterý na návrh Rady MČ schválit stanovisko potvrzující předchozí požadavky radnice: tedy mj. zbourání budovy nádraží a výstavbu tzv. Jarovské spojky. „Navrhneme podporu těmto krokům z jednání zastupitelstva stáhnout a oba cíle MČ Praha 3 ještě přehodnotit,“ řekla k nádraží zastupitelka Žižkov (nejen) sobě a místopředsedkyně sdružení TADY NENÍ DEVELOPEROVO Helena Benýšková /SZ/.   

Tiskové prohlášení Klubu zastupitelů MČ Praha ŽIŽKOV (NEJEN) SOBĚ
Kontakty:
Matěj Stropnický: 605 344 748
Martina Chmelová: 603 317 997
Helena Benýšková: 605 436 135
 

reklama