Na Žižkově sbírá odpadky, aby nezahálel doma

Na Žižkově sbírá odpadky, aby nezahálel doma

Martina jsem si všiml na webu Čisté Trojky. Mezi stovkami oznámení o všemožném svinčíku ta jeho trochu vybočují. Je dobrovolným sběračem odpadu. Vysbírá kus lesa nebo roští a následně si zde domlouvá odvoz plných pytlů. Jak ho tahle kratochvíle napadla? A kolik tomu věnuje času?

S Martinem jsme si domluvili schůzku na tramvajové zastávce Krejcárek. Spolu jsme si prošli pruh veřejné zeleně, o které jsem pak doma zjistil, že představuje 12 000 m2. Hranice, kde Martin působil a kam se ještě chystá, je zcela zřejmá.


 

Martine, jak Vás tohle vlastně napadlo?

Já sbírám odpadky i běžně na ulici. Přijde mi zvláštní jen tak lhostejně překročit pytlík od brambůrek, když je na dohled odpadkový koš. Možná jsme na ten nepořádek okolo nás tak zvyklí, že už ho ani nevnímáme. Původně jsem pracoval v energetice, ale teď mám za sebou poměrně náročnou léčbu a stal jsem se dočasným invalidním důchodcem. Tím, že tady čistím lesík, zkouším své aktuální hranice a zlepšuji si kondici, abych se mohl vrátit do pracovního procesu.

A proč zrovna na tom Krejcárku?

Ten zelený pás je podél tramvajové trati. Jezdím tudy za svou sestrou na Letnou a jednoho dne mě napadlo, že čas i chuť na to mám, tak proč ne. Ono to z toho okna vypadalo tak na jedno odpoledne, ale nakonec jsem po několika dnech zhruba v půlce.

Kolik jste toho zatím nasbíral?

Zatím je to 33 pytlů a pak nějaké harampádí, které se do pytlů nedá dát. Tady to ještě odhaduji na dva až tři dny, což může být tak 15 pytlů.

Odkud myslíte, že se tady ty odpadky vlastně berou?

Je to různé. Ten prostor je sevřený mezi tramvajovou tratí a silnicí. Něco lidé vyhodí prostě z okýnka. Dalším zdrojem odpadu jsou bezdomovci, kteří se tu evidentně vyskytují a je tu třeba hodně lahví od levného alkoholu. Semtam se tu válí nějaká injekční stříkačka. A hodně toho odpadu sem lidé vozí jako na černou skládku. To mi přijde nejsmutnější, protože když už to  někdo naloží, může to zrovna tak bezplatně odvézt do sběrného dvora.

U těch bezdomovců si kolikrát říkám, co mohu zlikvidovat a co bych jim tu měl nechat, abych jim ten život ještě neztěžoval. Ale vypadá to, že už se odtud možná odstěhovali.

Chcete pak pokračovat jinde?

Nemám konkrétní ambice ani plán. Tohle mě v tuhle chvíli baví a co bude dál, to se uvidí.

Jak ty odpadky likvidujete?

Zpočátku to byl problém. Musel jsem kupovat pevné pytle na suť a tramvají jsem je vozil do sběrného dvora. Jenže to mě stálo spoustu času a sil a navíc jsem za den v těch pytlích nechal více jak stovku. Teď to vždycky nachystám na jedno místo a domluvím se s dispečinkem Čisté Trojky. Pošlu jim mapku s místem a oni to odsud odvezou. Překvapilo mě, že to v obou případech provedli hned druhý den.
Popravdě nebýt této možnosti, tak bych se na to asi po pár dnech vybodl. Vozit pytle s odpadky v tramvaji bylo obtížné a v tomhle množství by to vůbec nešlo.

Martine, děkuji Vám za rozhovor i za tuhle formu tréninku. Díky moc.

  

   

Diskuse

úklid zdenek 25.4.2016 09:59
Super Michal 23.4.2016 07:46
Je to vidět Eva 22.4.2016 12:56
Nadhera Petr 21.4.2016 21:48

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


reklama