Volby z žižkovské perspektivy

Volby z žižkovské perspektivy

Před volbami jsme zveřejnili seznam kandidátů do Sněmovny z Prahy 3. Bylo jich celkem 26. Kdo z nich se dostal do Sněmovny? Jaká zde byla účast? Co mohou znamenat volby do parlamentu pro volby do Zastupitelstva P3 v příštím roce?

Do Sněmovny jde jen Feri
 
Do Sněmovny se z oněch 26 dostal jediný: jedenadvacetiletý student práv Dominik Feri (TOP 09). Byl vykroužkován z posledního 36. místa kandidátky na druhou pozici za Karla Schwarzenberga. Stal se tak nejmladším poslancem v historii. Jeho politická dráha se zdá být raketová, protože už v 18 letech se stal nejmladším zastupitelem a zároveň jedním z teplických radních, kterým tam předsedá legendární Jaroslav Kubera (ODS). Dominik Feri má trvalé bydliště stále v Teplicích, ale je členem TOP 09 v Praze 3, kde během svých studií bydlí. Dostal také šestý nejvýšší počet preferenčních hlasů (15003 hlasů oproti vítěznému Babišovi ve Středočeském kraji – 48645 hlasů).
 
Babiš na Žižkově nevyhrál
 
Volby do Sněmovny na Praze 3 vyhráli Piráti (18,63 %). Babiš, jehož Agrofert na Žižkově v letech 2000-2007 sídlil (Roháčova 83), skončil druhý (17,78 %). Třetí ODS (16,23 %), čtvrtá TOP 09 (14,69 %). Poslední postupující ČSSD (5,41 %) přeskočil o desetinu Okamura a jeho SPD (5,51 %).  Na Žižkově silní Zelení překvapivě nepřekročili ani zde hranici 5%. 
 
Komunální volby 2018
 
Může to něco znamenat pro volby do Zastupitelstva Prahy 3 příští rok? Podívejme se na výsledky celostátních voleb v Praze 3 v roce 2013 a srovnejme to s výsledky místních voleb v roce 2014:
 
 
Ve většině případů překvapivě najdeme odchylku v rámci +-2%. Svobodní se vyhoupli v místních volbách ještě o dvě desetiny výše. TOP 09 zase spadla o více než tři procenta, ovšem na P3 kandidovala bez STAN, zatímco do Sněmovny společně. Těžko měřitelné je ŽnS, podporu ANO získali na poslední chvíli a vliv na výsledek byl patrně menší než 10% (Andrej Babiš předhazoval Matěji Stropnickému v předvolební superdebatě na ČT, že se jednalo o 10-15%). 
 
Pokud bychom se tímto (značně spekulativním pohledem) podívali na možné výsledky voleb do Zastupitelstva Prahy 3 v příštím roce, zjistíme zhruba toto: 
 
-S největší pravděpodobností v příštím Zastupitelstvu nově uvidíme Piráty a ANO. Nebude chybět ani ODS a TOP09. Pravděpodobně také ŽnS, které dnes tvoří pouze Zelení a STAN. Získali by kolem 8%. Pokud by se ŽnS integrovalo a kandidovalo ve starém složení Zelení, KDU-ČSL, STAN a navíc s přímou účastí Pirátů, pak by pravděpodobně volby vyhrálo. Při ŽnS bez Pirátů by se hlasy patrně rozdrobily a vítězem by mohlo být ANO.
 
-Žižkovská ODS se vrací k většímu vlivu ve své někdejší baště. S tím patrně souvisí oslabení TOP09, která zřejmě dosáhne podobného výsledku jako ODS v minulých komunálních volbách. ODS to však na vítězství ještě stačit nebude.
 
-Komunistům a Svobodným hrozí, že se v příštím Zastupitelstvu neobjeví. Totéž se překvapivě může stát i ČSSD či Zeleným, pokud by kandidovali samostatně. Samostatná kandidatura by samozřejmě mohla skončit fiaskem i u KDU-ČSL a STAN. 
 
-Pokud by kandidovala Okamurova SPD, měla by šanci získat zhruba 2 mandáty. 
 
Volební účast
Volební účast na Praze 3 letos byla 63,29% (celostátně 60,84%, celopražsky 67,13%) oproti 59,6% v roce 2013 (59,48% celostátně, celopražsky 64,14%). Je to tedy pozitivní nárůst o necelé čtyři procenta.  V posledních místních volbách na Praze 3 v r. 2014 to bylo 33,7%. 

Související články

Žižkovští politici mají namířeno do Sněmovny

V pátek 20. a v sobotu 21. října se budou konat volby do Poslanecké sněmovny. Na volebním lístku zvolené strany může volič zakroužkovat až čtyři kandidáty, kteří díky počtu preferenčních hlasů mohou přeskočit kandidáty nad nimi. Jedním z vodítek pro kroužkování může být i to, že tyto lidi známe z komunální politiky. Kdo z místních politiků kandiduje do ...pokračování
reklama