Praha 3 spustí zóny 14 dní před termínem. Již 18. února

Praha 3 spustí zóny 14 dní před termínem. Již 18. února

Praha 3 - Obyvatelé s trvalým bydlištěm v Praze 3 nebo místní podnikatelé, kteří vlastní parkovací kartu, budou moci zóny využívat již od 18. února. Radnice Prahy 3 společně s magistrátem a správcem zóny spustí parkování v modré zóně o téměř dva týdny dříve, než byl původní předpoklad.

To ale některým místním může způsobit komplikace – úřad ještě neprodal pět tisíc parkovacích karet a hrozí, že na některé zájemce se do 18. února ani nedostane.

„Zóna bude spuštěna 18. února v osm hodin ráno. Od tohoto termínu budou pro parkování v modrých zónách, jejichž součástí bude více jak 90 procent všech parkovacích stání v regulovaném území, řidiči potřebovat rezidenční nebo abonentní kartu,“ informoval mluvčí úřadu Prahy 3 Jan Sotona.

Řidiči ale musejí počítat zatím pouze s instalací svislého značení. „Vytvoření vodorovného značení neumožňují klimatické podmínky. Kromě značení pro invalidy, které uděláme co nejdříve, zbytek modrého a bílého značení bude dokončeno na jaře,“ uvedl za správce zóny společnost Activ ředitel projektu Jaroslav Hauptvogel. Firma počítá kvůli zónám v Praze 3 s instalací téměř tří tisíc dopravních značek a montáží 110 parkovacích automatů.

Spuštěním zón radnice uspíšila, aby zabránila dalším průtahům. Zóny totiž původně měly fungovat již od listopadu 2007. Kvůli správnímu řízení antimonopolního úřadu se spuštění ale posunulo. „Zvýšil se tak neúměrně počet přespolních vozů parkujících v třetí městské části o automobily řidičů zvyklých parkovat v Praze 2. Především v hraničních oblastech obou pražských částí je situace doslova kritická,“ dodal Sotona.

Někteří místní rozhodnutí radnice proto vítají. „Kartu mám již od srpna a byl bych rád, kdyby ke zpoždění vůbec nedošlo. Parkuje tu totiž spoustu aut ze Středočeského kraje, kteří jezdí do vnitřní Prahy tramvají. Myslím, že zóny nám od takových parkujících pomohou,“ uvedl Václav Hudeček, který bydlí a podniká v žižkovské Přemyslovské ulici.

Jiným ale uspíšení dělá spíše vrásky. „Kartu ještě koupenou nemáme, protože na začátku byl prodej pozastaven kvůli dohadům o ceně karty pro abonenty. Koupíme si ale jenom čtvrtletní nebo půlroční, protože nyní intenzivně pracujeme na tom, abychom se kvůli zákazníkům přestěhovali. Potřebujeme totiž, aby mohli před naší firmou zákazníci parkovat, což se zónami téměř nejde,“ uvedla vedoucí obchodního oddělení žižkovské firmy Šimůnek – okna dveře Miroslava Knejzlíkokvá.

Zóny mohou pocítit ale nejen podnikatelé. Nečekané následky může mít uspíšení termínu také pro lidi s trvalým bydlištěm. Radnice totiž dosud prodala pouze osm tisíc parkovacích karet z plánovaných 13 tisíc. „Fungují nám pouze čtyři přepážky a zatím neuvažujeme, že bychom jejich počet zvýšili. Lidem, kteří nechají nákup na poslední chvíli se tak může stát, že mohou mít poslední dny před spuštěním zón se získáním parkovací karty komplikace,“ dodal Sotona. Kartu mohou žadatelé získat na adrese Perunova 5, v pondělí a středu od 8.00 do 18.00 hodin a úterý a čtvrtek od 8.00 do 15.00 hodin.

Oranžové zóny s parkovacími automaty určené pro návštěvnické parkování budou zprovozněny v Praze 3 až o měsíc později. Řidiči-návštěvníci proto budou moci na místech, kde nebude modrá zóna, zatím parkovat zdarma.

Na spuštění zón čekají dosud obyvatelé Prahy 7. „Pro nás je zatím reálný březnový termín. Chceme mít rezervu kvůli počasí, které by mohlo zkomplikovat instalaci vodorovného značení,“ uvedl mluvčí Městské části Praha 7 Martin Vokuš.

zdroj: denik.cz

reklama