Velký výprodej: Praha levně prodává tisíce bytů

Velký výprodej: Praha levně prodává tisíce bytů

Lidové noviny přinášejí článek o odprodeji městských bytů. Je to zajímavé porovnání přístupu k prodeji bytů v různých městských částech a v Praze 3. V Karlíně mají lidé platit 15 až 20 tisíc korun za čtvereční metr. Praha 11 bude prodávat na úrovni osmi až deseti tisíc korun za čtvereční metr. V Prahe 9 cena letos prodávaných bytů je stanovena na 13 tisíc korun za čtvereční metr.

V Praze se prodá téměř deset tisíc bytů, jde o největší vlnu privatizace za poslední léta. Téměř pět tisíc bytů v Bohnicích a Kobylisích ze svého majetku už prodala Městská část Praha 8. Další dva tisíce, tentokrát i v Karlíně a Libni, prodávat začíná.
"Karlínští nás bombardují dotazy, kdy si budou moci koupit svůj byt, stejně jako lidé v Bohnicích. Nyní jim vyhovíme," řekl starosta městské části Jiří Janků (ODS).

Městská část bude prodávat celé domy, v nichž nejméně polovina nájemníků bude chtít byt koupit. Podle zkušeností se dosud nestalo, že by nějaký dům zůstal městu na krku.


Kde v Praze se budou letos prodávat městské byty

"Nejnižší podíl zájemců o koupi bytu v jednom domě byl 79 procent. Obvykle ale chtělo byty do vlastnictví 90 procent nájemníků," připomněl místostarosta Ondřej Gros, který má privatizaci bytů v Praze 8 na starosti.

Za byt mají lidé platit 15 až 20 tisíc korun za čtvereční metr, což je zhruba třetina ceny novostavby v Karlíně. Městská část předpokládá, že prodej jí vynese dvě miliardy korun. V minulé etapě vydělala 2,4 miliardy. Z toho 1,14 miliardy korun investuje do výstavby komerčního a administrativního centra Nová Palmovka, kde se letos na podzim mají zahájit přípravné práce.

Miliardy do rozpočtů městských částí

Další víc než tři tisíce městských bytů připravuje do prodeje Městská část Praha 11. "Přijaly se zásady prodeje i harmonogram. Ceny se stanoví podle odborných odhadů, v usnesení zastupitelstva se předpokládají na úrovni osmi až deseti tisíc korun za čtvereční metr. Při rychlé platbě se budou poskytovat slevy," řekl Josef Holub, zastupitel Prahy 11 a zároveň místopředseda Občanského sdružení Obecní domy Praha 11.

Městská část předpokládá, že prodejem získá více než dvě miliardy korun. Chce je investovat do výstavby nových sociálních bytů. Podle Holuba se nyní privatizuje jen malá zbývající část bytového fondu, většina bývalých obecních bytů už své majitele má.

"Privatizace probíhaly postupně až do roku 2006. Tehdy se uťaly. Možná i proto, že městské části zjistily, že díky stoupajícím regulovaným nájmům na bytech vydělávají. Tím došlo k diskriminaci, protože některé domy privatizovány byly, jiné přejít do soukromých rukou nemohly," říká Věra Grandeová, místopředsedkyně Občanského sdružení Obecní domy Praha 11, která má ve sdružení na starosti privatizaci bytů magistrátu.


Sama v takovém bydlí, privatizovat jej nemohla a nyní platí nájemné 96 korun za čtvereční metr měsíčně. "Zákon privatizaci neřeší, takže je to na libovůli měst a městských částí. Někdo už bydlí ve svém, jiní musí platit stále rostoucí nájemné," dodala Grandeová.

Magistrát hlavního města Prahy se připravuje privatizovat zhruba čtyři tisíce bytů. Záměr se ale teprve připravuje, seznam bytů ještě není konečný. Stovky bytů chce letos prodat nájemníkům také Praha 9. V letech 1994 až 1999 prodala zhruba tři tisíce bytů za 208 milionů korun. V další etapě, v letech 2008 až 2011,městská část prodala dvanáct set bytů a utržila 680 milionů korun. Letos prodává 315 bytů.

"Dosud činila průměrná cena 9800 korun za čtvereční metr, u bytů v domech zhodnocených půdní vestavbou se zvýšila na 12 až 14 tisíc korun. Cena letos prodávaných bytů je stanovena na 13 tisíc korun za čtvereční metr," uvedl Josef Příplata, vedoucí odboru správy majetku Městské části Praha 9.

Různé ceny podle délky vlastnictví

Dokončení privatizace svých bytů připravují i další městské části. Například Praha 2, která po dosavadních zkušenostech stanovila dvě ceny za jeden byt. Pokud se nový majitel zaváže, že byt do deseti let neprodá, získá nižší cenu. V Praze 1 a v Praze 2 totiž nájemníci levně získané byty v lukrativních lokalitách obratem prodávali, sami si koupili byt na periferii a ještě jim kapitál zbyl.

"Byly to ojedinělé případy, ale staly se. Ovšem v lokalitách, jako je Jižní město nebo Kobylisy, se nedá očekávat, že by nájemníci byty v panelových domech dál prodávali. Oni jsou v těch bytech doma, chtějí tam dál bydlet a budou mít nyní větší jistotu, vyhnou se rostoucím nájmům. Na realitním trhu se prodej nájemníkům nijak neprojeví, tyto transakce jdou mimo trh," řekl Pavel Velebil z realitní kanceláře Tide Reality.

Hypoteční ústavy jsou na privatizaci obecních bytů připraveny. "Financování bytů v majetku družstev je možné, ale hypoteční úvěr musí být zajištěn jinou nemovitostí, než je ta v družstevním vlastnictví," vysvětlila Rita Gabrielová, mluvčí Hypoteční banky.

 


Související články

Videozáznam: Beseda o privatizaci bytů 11.srpna

Přinášíme první část videozáznamu z besedy na téma Privatizace bytového fondu Prahy 3. Beseda proběhla 11.8. od 17,30 h v sále radnice na Havlíčkově náměstí. Sál praskal ve švech a nálada byla výbušná. pokračování

Beseda o privatizaci bytů část druhá

Přinášíme druhou část videozáznamu z besedy na téma Privatizace bytového fondu Prahy 3. Tentokrát se dozvíte něco o harmonogramu privatizace nejen domů v Lupáčově ulici. Délka 3,5 minuty.pokračování

Beseda o privatizaci bytů část třetí

Přinášíme třetí část videozáznamu z besedy na téma Privatizace bytového fondu Prahy 3. Tentokrát dojde na vysvětlení harmonogramu privatizace a objasnění zmizení některých domů ze seznamu uveřejněného na webu radnice. pokračování

Beseda o privatizaci bytů část čtvrtá

Jak k tomu lidé příjdou, když platili celý život nájem a nic se neopravilo. Padnou i dotazy na regulérnost výběrového řízení na firmu, která má mít na starost privatizaci. pokračování

Beseda o privatizaci bytů část pátá

Diskuze se v jednu chvíli vyhrotila v ostrou výměnu názorů. Další občané se pak ptali na mechanizmus znaleckých posudků a užitečné rady jak nebýt vyřazen z privatizace. pokračování

Beseda o privatizaci bytů část šestá a poslední

Tentokrát jsme chtěli vědět, zda by pan Lochman mohl uvést jako příklad za kolik on privatizoval své dva obecní byty? Jak jsme dopadli? Podívejte se. pokračování

Spravedlivá privatizace je podvod

Existují tři pohledy na privatizaci ze strany občanů Prahy 3.pokračování

Kompletní videozáznam z předvolební debaty kandidátů na starostu

Přinášíme kompletní záznam debaty z hotelu Olšanka. Dvouhodinový materiál je rozdělen na tři tematické části.pokračování

Text o privatizaci bytů, který nesměl v Radničních novinách vyjít

Ve schránkách máte nové číslo Radničních novin č. 2. Text M. Stropnického "Privatizace stále stejná" byl zamítnut hlasy Pavla Hurdy, Pavla Sladkovského (oba ODS), Simeona Popova, Tomáše Kalouska (oba TOP 09) a Aleny Hronové (KSČM). Místo toho se v RN objevil text od místostarosty Kalouska "Pravidla umožní privatizovat i jinak". Přinášíme plný text odmítnutého ...pokračování
reklama