Jako kůl v plotě

Jako kůl v plotě

Je hezké zpovzdálí sledovat, že přeci jenom bylo vyslyšeno přání voličů na Praze 3 vyjádřené ve volbách v roce 2010. To přání znělo – konec podezřelým a neprůhledným praktikám, které provozovalo předchozí vedení radnice. Všechna čest usilovné a vytrvalé práci opozice a gratulace k úspěchu. Tento článek se nicméně obrací jiným směrem.

I když se patrně nestanu voličem ODS, uznávám, že i tato strana má své světlé okamžiky. Například pociťuji jistou míru důvěry v pana primátora Svobodu. Možná jsem naivní, ale přesto věřím, že jeho působení je pro Prahu spíše příznivé a že sehrál nemalou roli v narušení de facto kriminálních struktur, které Magistrát ovládaly. Také ODS na Praze 2 se svého času těšila poměrně dobré pověsti (byť neznám aktuální stav) a jistě by šlo nalézt i jiné příklady.

Tento článek má ovšem ambici oslovit zejména členy ODS na Praze 3. Dámy a pánové, zbavte se ho. Odstřihněte se od vlivu pana Hurdy. Je monotónní a trochu již nudné neustále psát „Hurda sem, Hurda tam“. Zdálo by se, že se jedná o jakousi obsesi jeho osobou. Mně osobně je pan Hurda celkem lhostejný. Jinou věcí ale je, že se u jeho osoby vždy a stále sbíhají nitky neprůhledných a podezřelých politických a obchodních kroků a v neposlední řadě nepříliš kulturních politických metod. Na členy ODS na Praze 3 se dovoluji obrátit proto, že věřím, že v jejich řadách stále figuruje spousta slušných osobností, které by rády dělaly politiku na základě svých vizí a přesvědčení, které ale naráží na uzavřenou mocensko-klientskou síť současného vedení ODS na Praze 3. V ODS se, předpokládám, důvěřuje manažerským postupům: jasným a dobře měřitelným výsledkům. Rád bych zde připomněl několik nepříliš lichotivých faktů spojených s působením pana Hurdy v čele ODS Prahy 3:

1) V roce 2006 získala ODS na Praze 3 přes 82 000 voličů, přibližně 46% odevzdaných hlasů a obsadila 21 křesel v Zastupitelstvu.
 
2) Po 4-letém vedení Prahy 3 – kdy pan Hurda byl očividným hybatelem veškerého dění a jako předseda této oblasti a jeden z radních za ně jednoznačně odpovídal – ODS oslovila ve volbách v roce 2010 necelých 41 000 voličů odpovídajících necelým 21% a získala 9 křesel.
 
3) Volby prohrála a poprvé od počátku 90. let ztratila pozici starosty Prahy 3.
 
4) ODS pod vedením pana Hurdy tak stihla ztratit přes 50% voličů (sic!), propadla o 25% (obrovské číslo samo o sobě, se kterým lze vyhrát volby) a pozbyla 12 křesel v Zastupitelstvu.
 
5) Vlivem politických metod pana Hurdy a jeho podporovatelů získala zdejší ODS po zásluze mediální obraz neprůhledné (kmotrovské) politiky a prostředí, kde dominují parciální zájmy jednotlivců, které vytlačují vše zbylé.
 
6) Vlivem politických metod pana Hurdy a jeho podporovatelů ODS na Praze 3 citelně ztrácí koaliční potenciál, a to dokonce i u programově blízkých stran typu TOP09. Pan Hurda tak ODS vede do politické izolace. (A hlas zastupitelky za KSČM paní Hronové, tak oblíbené a preferované panem Hurdou, to nezachrání).
 
Dámy a pánové, předpokládám, že jistě promýšlíte své kariéry (nejen) v  ODS. Opravdu se domníváte, že pan Hurda je tou osobou, která Vám zaručí vzestup a dobrou pověst nejen na úrovni Prahy 3? Rádi byste postupovali výše a dále než pouze do komunální politiky? To ovšem předpokládá komunální politikou nejprve projít. Myslíte si, že pod vedením pana Hurdy se Vám nyní a do budoucna otevírá cesta do Zastupitelstva a na radnici? Do exekutivy? Není na to těch 9 křesel trochu málo? Neobsadí si je znovu jenom ta stará parta? Opravdu si myslíte, že se to v příštích volbách za dva roky diametrálně zlepší? Domníváte se, že TOP 09 na Praze 3 netrpělivě čeká na další možnost vytvořit koalici s panem Hurdou? Nebo tu ODS zůstane jako ten známý kůl v plotě? Neztrácíte v současné ODS na Praze 3 vlastně jen čas? A mimochodem, co je to za předsedu, který po tak kolosálním neúspěchu sám neodstoupí? A mimochodem, odpusťte, co je to za členstvo, které jej po takových výsledcích ještě trpí? 

Je bezesporu ve Vašem osobním zájmu zbavit se svého pana předsedy.  Pomůžete nejen sobě, ale (zejména) také Praze 3, které jistě prospěje, pokud zde bude působit nová a ozdravená ODS.
 
Martin Valenta
(člen Zastupitelstva MČ Praha 3 v letech 2006-10)
 

Související články

TOPka se učí – poslala ODS po 20ti letech do opozice!

No konečně, chtělo by se říci. Poslední komunální volby v roce 2010 vyzněly jasně – nechceme ODS. Jaké bylo překvapení voličů, když nově zvolená TOPka uzavřela koalici právě s ODS. Mnozí to komentovali jako privatizaci moci po volbách. V tu dobu ale opoziční zastupitelé upozorňovali, že tato koalice nemusí trvat celé volební období. Byla křehká a zjevně ji ...pokračování

Bude Kauza3 ještě třeba?

Červnové zemětřesení na radnici přineslo nejen nové složení Rady městské části, výborů a komisí, ale též novou redakční radu Radničních novin Prahy 3. TOP 09 je zde zastoupena dvěma členy a jedním z nich jsem já. Od roku 2007 jsem na stránkách Kauzy 3 kritizoval podobu těchto novin a nyní považuji za slušné Vám, čtenářům Kauzy 3, sdělit, co bych chtěl v ...pokračování
reklama