Co udělá občan Prahy 3, když mu někdo kálí na hlavu? Roztáhne deštník a předstírá, že jenom trochu prší…

Co udělá občan Prahy 3, když mu někdo kálí na hlavu? Roztáhne deštník a předstírá, že jenom trochu prší…

Situace ohledně starosti zástupců lidu o občana na Praze 3 je už dostatečné známá. Nemáte ale pocit, že většina lidí radši věci nevidí, nebo si nadává v klidu doma? Vše přitom nasvědčuje tomu, že na Praze 3 už jen neprší, podle všeho padají shůry i jiná skupenství hmoty. Přesto občané nadále řeší tyto přívaly pouze deštníkem.

Možná si někteří čtenáři minulý týden se zájmem přečetli na Aktuálně.cz článek o tom, jak v Liberci prodávají zastupitelé obecní pozemky bez výběrového řízení s podezřením na silně výhodné podmínky prodeje. Článek najdete na adrese http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=628018. Tématem tento článek poněkud připomíná jiné aktuální články o poměrech v Litvínově – např. http://aktualne.centrum.cz/domaci/kauzy/clanek.phtml?id=627519. Asi si teď řeknete, jak tohle všechno souvisí s Prahou 3? Samozřejmě, tohle jsou známé kauzy i z Prahy 3!

Pokud jste si oba články letmo přečetli, určitě tedy víte, o čem je řeč. Jde o politické handly na radnicích, které přihrávají různým spřáteleným subjektům – jednotlivcům nebo firmám, výhodné obchody a zakázky. V prvním článku jde o prodej pozemku pod cenou předem vybranému zájemci, který má navíc obchodní vztah s radnicí. Není to tak dávno, kdy se na Praze 3 také prodával obecní pozemek (resp. Několik obecních pozemků), samozřejmě také bez výběrového řízení a za cenu, která jistě není obvyklá pro širší centrum Prahy (více na http://www.kauza3.cz/Nazory-zastupitelu-P-3/Ing-Tomas-Mikeska-SNK-ED-Dvoji-ceny-pozemku-v-Praze-3.html).  Je téměř tragikomické, že v článku o Liberci se také jistý náměstek primátora rozčiluje, že rozporování rozhodnutí zastupitelstva je nepřijatelný zásah do práv voleného zástupce. Je to tak? Ne, za dané situace je to zřejmě zcela obráceně! To si mají lidé nechat kálet na hlavu? To si může zastupitelstvo (ovládané třeba na Praze 3 ODS) dělat úplně cokoliv chce, bez jakéhokoli nástroje na korekci či omezení svého chování??? Vulgarita a neomalenost volených zástupců v této zemi naopak dosahuje takových rozměrů, že je jedině dobře, že se s tím snaží někdo něco dělat. Zastupitelé jsou proto zástupci lidu, aby ho zastupovali a hájili jeho zájmy, ne svoje. To by naopak mělo být trestné. Ale zdá se, že v této zemi dosud není.
 A Praha 3? Stačí se podívat někdy na jednání zastupitelstva obce. Co tam spatříte je už veřejně známé. Rostoucí množství občanů nespokojených s tím, jak je zastupitelé vládnoucí ODS zastupují. Bohužel i na i Praze 3 platí, že nikdo (ani opoziční zastupitel) nemá právo rozporovat majoritní názor ODS, nahlížet do potřebných dokumentů (viz třeba Černé ovce http://www.ceskatelevize.cz/program/cerneovce/16.10.2008-12:35-24.html?page=video), a občan? Ten už tuplem ne. Ten je tu jen od toho, že platí daně, nájem (už téměř tržní) a jednou za čas udělá marný pokus zvolit na radnici někoho jiného. ODS má zřejmě na Praze 3 stabilní voličskou základnu, ostatní lidé jsou bezradní (ne, že by nebylo koho volit, ale nějaká super volba se udělat nedá). Navíc, díky kontinuální celoroční volební kampani ODS, mimo jiné v Radničních novinách (kdyby byla pravda vše, co se v nich píše, byli bychom všichni mladí, krásní a úžasní obyvatelé nejkrásnější, nejčistší a nejlépe řízené části města v Evropě) zřejmě i sem tam někdo nezaujatý dojde k mylnému názoru, že to s námi starostka a radní myslí přeci jen dobře.
Chtělo by se zeptat se, proč i na Praze 3 nelétají žaloby nebo trestní oznámení na některé podezřelé věci, kterých je plná i Kauza3? Než ale tuhle otázku někdo zvedl, ukázalo se, že v prosinci se přeci jen něco událo – http://www.kauza3.cz/Kauza-radnice/Anonym-malem-zastavil-privatizaci.html. Ano, určitě se jedná o pozitivní krok určitým směrem. Doufejme, že to ve výsledku nebude kontraproduktivní pokus o nápravu řízení Prahy 3. Každopádně – takovéto kroky jsou třeba, tak snad se i u nás dočkáme nějakých dalších projevů nesouhlasu realizovaného razantnějším způsobem, než je jen bučení na jednání zastupitelstva (i když i za to jsme nesmírně vděční!) – to totiž, jak je vidět, nic neřeší. Nebo ano? Co se stalo po posledním (prosinec 08) jednání zastupitelstva? Podal snad někdo trestní oznámení, jak by to odpovídalo projevům přítomné veřejnosti na jednání zastupitelstva? Nevím o žádném.. Není to ale zatraceně tristní??? Kam ty hlasy zmizely? Tohle je také důvod, proč nám tu mnoho let vládne stejná strana, navíc způsobem, který už nemá nic moc společného se službou lidu, promiňte, lidem!
Jedna poznámka na závěr: nikdy jsem si nemyslel, že dojde v naší zemi k totálnímu politickému paradoxu – KSČM (strana hlásící se k odkazu KSČ a komunistického hnutí, které má na svědomí miliony zavražděných po celé střední a východní Evropě), se snaží spolu se Stranou zelených a Evropskými demokraty hájit poslední zbytky demokracie v zastupitelstvu Prahy 3. Neříkám, že všichni členové KSČM na Praze 3 jsou svatouškové, ale přeci jen, není to po tzv. Sametové revoluci trochu silné kafe?
reklama