Nelegální herny na Žižkově vyšetřuje policie

Nelegální herny na Žižkově vyšetřuje policie

Kontroly heren na Praze 3 nesou první ovoce. Žižkovská starostka Vladislava Hujová společně s náměstkem ministra financí Ondřejem Závodským a celní správou zkontrolovala pět žižkovských heren - ve všech odhalili nelegální přístroje. Teď podala na provozovatele heren trestní oznámení.

S přísnějším přístupem k provozování hazardu ze strany státu a obcí roste i kreativita podnikatelů. Ti staré výherní automaty programují na tzv. kvízomaty.  V zásadě jde o kosmetickou úpravu, kdy před začátkem samotné hry, hráč zodpovídá jednoduché kvízové otázky. Kontrola, která proběhla v první polovině června, odhalila v ulicích Cimburkova, Táboritská, Jana Želivského, Koněvova a na náměstí Jiřího z Poděbrad 39 takto přeprogramovaných přístrojů. Navíc podle zákona nesměly být tyto automaty používány už více než dva roky, jejich licence byly zrušeny k poslednímu dni roku 2012.

Provozovatelé se brání tím, že výherní automaty nebyly přístupné veřejně, ale pouze v soukromých klubech, jak své herny nově nazývají. Tuto argumentaci ale kontrola nepřijala, protože není v souladu s platnou legislativou. „Zákon jasně uvádí, že provozovaní loterie a jiných podobných her je možné pouze na základě povolení vydaného příslušným orgánem. Dále toto povolení může získat pouze akciová společnost, která splní zákonem stanovené podmínky. Nikoli tedy spolek či právnická osoba,“ vysvětluje tisková mluvčí Prahy 3 Iva Vojtková.
Po podání trestního oznámení se věcí začne zabývat i policie. Pokud jim bude trestný čin prokázán, hrozí jim až deset let vezení.
Starostka Hujová v nejbližších dnech požádá ředitele policie pro Prahu 3 Ladislava Hrdličku, aby nelegálně provozované automaty byly zabaveny.  „Pokud bylo možné přikročit k zabavení kvízomatů v Českých Budějovicích, kde jich policie odvezla z heren téměř 200, mělo by to jít i v Praze“, komentuje své rozhodnutí starostka.

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.


Související články

Ministerstvo brzdí rušení heren, nulová tolerance dnes není ve hře

V herně na rohu křižovatky na Floře je dnes asi dvacet automatů, jedna ruleta, jeden hráč a dva zaměstnanci. "Nejhorší je ta nejistota. Nevíme, jestli nás tu nechají týdny, měsíce nebo několik let," říká provozní šéf, kterého jsme zde zastihli. Ruleta od nového roku stojí a čeká na rozmontování a odvoz, licence na její provoz nebyla obnovená. Zvenku do temného ...pokračování

K nulové toleranci hazardu se přihlásila většina zastupitelů, i tak ale nemusí nastat

Zeptali jsme se vládnoucích stran, jak vážně myslí své předvolební sliby o zrušení všech hracích automatů na Praze 3. Politici se neshodnou na provozování sedmi kasin, která se už v minulém volebním období rozhodlo vedení Prahy 3 zachovat a počítá se s nimi i do budoucna v připravované magistrátní vyhlášce. Ve vládnoucí koalici přitom tři ze čtyř politických ...pokračování
reklama