SKM Praha 3, a.s. – kde končí půlka rozpočtu Prahy 3?

SKM Praha 3, a.s. – kde končí půlka rozpočtu Prahy 3?

Letošní rozpočet Prahy 3 se povedl – porcujeme celou miliardu. Průzkumem rozpočtového dokumentu lze narazit na různé perličky v řádech desítek miliónů korun, ale bezkonkurenčně největším hitem jsou investice do bytového fondu Prahy 3, spravovaného společností Správa komunálního majetku Praha 3, a.s. Touto obecní firmou pravděpodobně proteče bezmála půl miliardy korun.

SKM Praha 3, a.s. byla založena Městskou částí Praha 3 za účelem správy a údržby nemovitého majetku. Jedná se o akciovou společnost s 100% majetkovou účastí Městské části Praha 3.
Ačkoliv prostřednictvím SKM jsou vedeny prakticky největší investiční akce Prahy 3 v řádech stovek miliónů korun a společnost jako taková spravuje největší část rozpočtu Prahy 3, nepodléhá kontrole zastupitelstva. Pro SKM totiž platí stejná pravidla, jako pro kteroukoliv jinou soukromou firmu, tedy z pohledu občana, opozice, nebo zastupitele je prakticky nekontrolovatelná. Z dostupných zdrojů (stránky SKM a Justice.cz) lze snadno zjistit, kdo je vládcem firmy.

Tady si sednu a ani se nehnu...

Představenstvo:  

Předseda představenstva:  Milan Český (ODS) je bývalý starosta P3, od roku 2006 není členem zastupitelstva a v Praze 3 nezastává žádnou volenou funkci.
Místopředsedkyně:  RNDr. Eva Kaprasová, CSc. (ČSSD) od roku 2006 není členkou zastupitelstva a v Praze 3 nezastává žádnou volenou funkci.
Člen představenstva a ředitel společnosti:  Ing. Pavel Císař je zastupitel za ODS.
 
Dozorčí rada: 

Předseda: Pavla Hurdu mnohým netřeba představovat – předseda ODS Praha 3, radní Prahy 3 a majitel Paláce Akropolis. Dle obchodního rejstříku figuruje u 25 firem různých firem jako majitel, nebo člen statutárního orgánu. Namátkou lze uvést třeba Pražskou plynárenskou a.s, Pragoplyn a.s. a Pražskou parkovací a.s.
Místopředseda:  Ing. Bohuslav Nigrin je zastupitel za ČSSD.
Člen: Ing. Vladimír Nezpěvák (KSČM) není členem zastupitelstva a nezastává na úřadě Prahy 3 žádnou volenou funkci.
Člen:  Zdena Hladíková (ODS) není členkou zastupitelstva a nezastává na úřadě Prahy 3 žádnou volenou funkci.
Členka dozorčí rady:  Ing. Helena Bartáková není členkou zastupitelstva a nezastává na úřadě Prahy 3 žádnou volenou funkci.
Člen:  MUDr. Marek Zeman je místopředseda ODS Praha 3 a bývalý místostarosta. Od konce minulého volebního období, kdy mu skončil mandát na Praze 3, se stal ředitelem Vinohradské nemocnice. Jeho jméno figuruje také u další obecní společnosti - Pražská parkovací a.s., dále je společníkem ve firmě Vinohradské ambulantní zařízení, s.r.o. a členem dozorčí rady ART FRAME PALÁC AKROPOLIS s.r.o. (100% vlastníkem této firmy je jiná společnost - Centrum nezávislé kultury Palác Akropolis, a.s., která patří Pavlu Hurdovi). U posledně jmenovaného subjektu figuruje jako člen dozorčí rady také aktuální místostarosta Mgr. Jan Šmíd.

Z výše uvedeného výčtu je jasné, že aktuální vláda společnosti SKM, kterou proudí podstatná část rozpočtu Prahy 3, je v rukou lidí, kteří mnohdy nemají s naší radnicí prakticky nic společného.
Jako jediný pro obyvatele a opoziční zastupitele přístupný informační zdroj o hospodaření společnosti je oficiálně sestavená výroční zpráva. Nejaktuálnější vydání výroční zprávy se týká hospodaření v roce 2006. Dokument má 33 stran a jeho struktura je do značné míry stanovena zákonem.
Při studiu materiálu lze například objevit informaci o mzdových nákladech vynaložených na 90 zaměstnanců společnosti + 7 členů představenstva a dozorčí rady. V roce 2006 dosáhly 37 829 000 Kč. Významnou měrou se na této částce podílela odměna přiznaná výše uvedeným funkcionářům, kteří si za svou účast ve statutárních a dozorčích orgánech ukrojili odměny ve výši 1 188 000 Kč, což vychází na "kapesné" cca 170 000 Kč pro každého za 1 rok.

Odkazy:
Výroční zpráva SKM Praha 3, a.s. za rok 2006 v plném znění (PDF, cca 4 MB)
Výpis z obchodního rejstříku - SKM Praha 3, a.s.

V zájmu o zachování objektivity jsem se rozhodl ještě před zveřejněním článku kontaktovat paní starostku a pana místostarostu Lochmana, pod kterého SKM spadá. Odpověděla jen paní starostka. Pro doplnění přikládám v plném znění.

Milena KozumplíkováFrom: Kozumplíková Milena (ÚMČ Praha 3) [mailto:milenak@praha3.cz]
Sent: Tuesday, February 26, 2008 12:48 PM
To: Martin Viktorin
Subject: RE: SKM - Článek

Pokud považuji za potřebné se k jednotlivým tématům vyjádřit, činím tak na stránkách Radničních novin.
M.Kozumplíková
________________________________________
From: Martin Viktorin [mailto:martin.viktorin@gmail.com]
Sent: Tuesday, February 26, 2008 9:53 AM
To: Lochman Zdeněk (ÚMČ Praha 3)
Cc: Kozumplíková Milena (ÚMČ Praha 3)
Subject: SKM - Článek

Dobrý den,
jsem redaktorem časopisu KAUZA3.cz a v současné době připravuji krátký článek o SKM. Níže zasílám připravený text. Byl bych rád, aby informace obsažené v textu byly objektivní a skutečnosti zde uvedené nebyly nesprávné. Proto prosím o vyjádření, případně doplnění, které bych s článkem samozřejmě též uveřejnil.
Článek bude zveřejněn zítra ráno (27.2.).
Děkuji za spolupráci.
Martin Viktorín


Související články

Žižkov platí podnikání svému zastupiteli

Žižkovská radnice odpouští soukromému podnikateli miliónové dluhy. Zároveň mu poskytuje nové a nové částky. pokračování

PhDr.Martin Valenta, SZ: „Jsme transparentní“ aneb zpráva o druhé schůzi Zastupitelstva MČ Praha 3 konané dne 21. února 2007

Názory
Tentokrát ve středu 21. února se konala druhá schůze Zastupitelstva Městské části (MČ) Praha 3. Program jednání byl poměrně pestrý od návrhu přísedících Obvodního soudu pro Prahu 3 přes klíčový rozpočet Městské části na rok 2007 až po prodej jednotlivých domů v rámci III. etapy privatizace domovního fondu nebo schválení grantů z fondu Prahy 3. Jednání to ...pokračování

K většině v zastupitelstvu stačí jen 17,5 % hlasů voličů...

Ačkoliv všechna data dnešního článku vycházejí z veřejně dostupných zdrojů a známých dat, mohou být některá čísla dost udivující. Volební matematika není vždy jednoduchá a s výsledky dovede pěkně zatočit… ten kdo ji zná, má náskok.pokračování

Návrh rozpočtu Městské části Praha 3 na rok 2008

Praha 3 zveřejnila návrh rozpočtu pro rok 2008. Návrh počítá s příjmy ve výši 986 258 200 Kč a výdaji ve výši 987 658 200 Kč.pokračování

Zasedání zastupitelstva: Arogance bez servítků

Program dnešního jednání sliboval bouřlivou diskusi na první pohled. Rozpočet na rok 2008, kauza prapodivně neprůhledného prodeje dvou obecních domů a v neposlední řadě zřízení výboru pro správu grantového a podpůrného fondu Prahy 3.pokračování

Ing. Tomáš Mikeska, SNK ED: Kdo ovládá rozpočet Prahy 3?

Názory
Celkový objem rozpočtu Městské části Praha 3 je skoro 1 miliarda, přesně 986 258 200,- Kč. Hlavním problémem rozpočtu je to, že téměř polovinou rozpočtu nedisponují zastupitelé nebo rada popřípadě úřad městské části, ale akciová společnost Správa komunálního majetku (SKM a.s.).pokračování
reklama