Žižkovské lejno, náš každodenní společník.

Žižkovské lejno, náš každodenní společník.

Všichni je známe, občas si je nedobrovolně pozveme do bytu a označkujeme si s nimi podlahu v předsíni. A nejsou to vůbec dobří společníci, dávají o sobě hned vědět a ani v autě, když si po ránu ve studeném kabině pustíte topení na nohy, nejsou vůbec diskrétní.

O kom že to mluvím ? No přeci o našich žižkovských psích lejnech, mezi kterými jsme nuceni s větším (obzvláště za tmy) či menším rizikem na ulicích kličkovat. Samotnému se mi to již po několikaletém tréninku docela daří, ale naše dvouletá dcerka ne a ne pochopit, o co se vlastně jedná. Není snad odpoledne, kdybychom se s  nějakým takovým exkrementem ve vzorku boty nevraceli domů.
Na skutečnost, že poměrně početná část pejskařů je natolik sobecká a nekulturní ke svému okolí, že nejsou schopni po svém miláčkovi lejno uklidit, jsem si již víceméně zvykl. Je to také možná ovlivněno sociální skladbou Žižkova a okolí. Na nečinnost naší radnice v tomto směru si však zvykat nechci. Ne, že by v jiných městských částech tento problém neexistoval, ale v množství, ve kterém se vyskytují lejna na chodnících právě u nás, je alarmující. S čím se však jinde potkávám, je snaha tento nechutný nešvar alespoň řešit. Například v městské části Prahy 12 již před téměř čtyřmi roky nakoupili pouliční stroje na úklid psích výkalů a mají přesný harmonogram úklidu jednotlivých ulic. Proč to nejde na Praze 3 ? Tento dotaz jsem zaslal paní starostce Kozumplíkové.  Obdržím-li odpověď, naleznete ji pod článkem.
 
 
Prohlédněte si galerii.

Dobrý večer paní starostko,
 
obracím se na Vás s dotazem, jak vedení radnice Prahy 3 řeší neuvěřitelné množství psích exkrementů v ulicích Prahy 3 a zda-li radnice již používá mechanizované stroje na jejich úklid. V opačném případě, proč tomu tak není.
 
Děkuji za odpověď.
 
S pozdravem Michal Konvička
 
Vážený pane,
vedení radnice Prahy 3 je stejně jako Vy velmi znepokojeno  nejen znečištěním ulic psími exkrementy, ale i dalším nepořádkem, který kazí dojem při procházce ulicemi. V minulých letech byl pro úklid ulic zvolen tzv. „pařížský model“, tj. uklízení chodníků ručním způsobem. Tento model byl v minulosti doporučen i některými současnými zastupiteli z řad opozice. Je nutné konstatovat, že se neosvědčil. Současný stav chodníků nás donutil vypsat nové výběrové řízení na komplexní úklid chodníků a komunikací. Mezi mnoho podmínkami, které zkvalitní úklid, je začleněn i požadavek na navýšení počtu košů a to včetně sáčků pro úklid po psech. Také je začleněn i požadavek na strojní čištění chodníků, a to i přesto, že v roce 1999 byl na naší MČ Praha 3 zapůjčen strojní mechanizmus, který umožňoval tento druh úklid a v dané době se neosvědčil. Je také nutno konstatovat, že byla požádána Městská policie v rámci svých kompetencí o zvýšený dozor v ulicích na dodržování povinnosti pejskařů po svých miláčcích uklízet. Smutně také musím konstatovat, že velmi neoddiskutovatelnou skutečností je samotný přístup majitelů psů. Při venčení psů na ulicích si sami musí uvědomit, že tím, když velkoryse přehlédnou vykonání potřeby svého psa, komplikují život ostatním obyvatelům. Tento apel na pejskaře, já v současné době, vidím jako stěžejní.
 
Zdeněk Lochman
zástupce starosty
reklama