Alcatraz či luxusní ghetto. I tak se říká projektu na Žižkově

Alcatraz či luxusní ghetto. I tak se říká projektu na Žižkově

Vypadá jako čínská "města duchů", kde téměř nikdo nebydlí. Přitom se projekt Central park Praha měl stát největším developerským projektem v České republice. Dokonce získal cenu Grand prix v kategorii Novostavba v roce 2010. Někde se asi stala chyba.

 

 

Těžko ji lze ale vytýkat autorům. Architekti Boris Redčenkov, Prokop Tomášek a Jaroslav Wertig z ateliéru A69 – architekti vyhráli v nebývale silně obsazené soutěži s řadou renomovaných zahraničních studií s projektem, který se svým ztvárněním výrazně lišil od jiných.

Cenu v kategorii Novostavba v soutěži Grand prix Obce architektů jim v roce 2010 udělila mezinárodní porota. Jenže přišla krize, střídali se majitelé projektu... Autoři tak museli svůj návrh neustále měnit, třeba otáčet terasy domů o 45 stupňů, aby všichni obyvatelé věží měli výhled na Pražský hrad.
 
S lítostí pak vzpomínají na nezrealizovaný nápad, aby trávu na terasových domech spásaly ovečky. To, co architektům přišlo jako skvělý nápad, aby se do CPP dostal i kus opravdové přírody, jaksi neprošlo. A tak po prázdném areálu a dětských parcích chodí jen zahradníci a uklízeči, aby vše udržovali v pořádku. I když jejich práci tu zatím moc lidí neocení.
Režisérem epizody Hrad pro všechny z televizního cyklu ProStory, který je věnován především Central Parku Praha, je Vít Klusák, ten je také autorem scénáře. Dokument můžete sledovat on-line na http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10319060206-prostory/311294340030010-hrad-pro-vsechny/titulky/
 
Co se stalo
Cyklus ProStory, který se věnuje kontroverzním stavbám posledních let, si v tomto díle rozhodně nemohl stěžovat na nedostatek negativních reakcí okolí.
 
Přes snahu autorů se totiž okolí s projektem většinou nesmířilo. V pořadu lidé označují CPP jako luxusní ghetto či Alcatraz, to kvůli uzavřenému parku a vysokým plotům.Další tvrdí, že je ruší při dešti a větru hluk, prý se kovové a skleněné části mění v nepříjemně znějící hudební nástroj.
Představa, že se Central Park Praha bude podobat bydlení u Central Parku v New Yorku, což byl záměr developera, se prostě v českém prostředí nepodařilo naplnit. Jiný kraj, jiný mrav?
Mezi hlavní důvody, proč se areál nepodařilo zaplnit nájemníky, je patrně vedle ekonomické recese hlavně cena. Kdo si chce pořídit bydlení v tomto komplexu, musí totiž počítat s částkami přibližně od čtyř do 40 milionů korun.
 
Domy trochu jinak
Tvůrci z ateliéru A69 – architekti (podle ročníku narození) se v epizodě představují i jiným projektem, a to rodinným domem EggO, který získal cenu Grand prix ve své kategorii už v roce 2007 (více zde).
I ten stojí na pražském Žižkově, i on má v blízkosti paneláky. Vypadá jako plochý kvádr, kterému někdo uprostřed vykroužil otvor, jako kdybyste vyjmuli z natvrdo uvařeného "hranatého" vajíčka žloutek a doprostřed zasadili stromy. 
Prosklené stěny směřují dovnitř, aby byla zachována intimita a soukromí majitelů. Kolemjdoucí jen těžko napadne, že se za nenápadnými šedými zdmi bez oken skrývá zajímavý rodinný dům.
 
    
 
 

Související články

Budova Crystal Prague: nový “klenot“ ve sbírce Prahy 3

Že občané měst jsou ti poslední, kdo rozhodují o podobě prostředí, ve kterém žijí, si dnes uvědomuje asi každý, kdo jen trochu sleduje směr, jakým se ubírá „vyvážený“ rozvoj hlavního města. Budova Crystal Prague je jedním z dalších takovych kontroverzních projektů. pokračování

Central Park se rozroste, s podporou radnice

Názory
Developerský projekt Central Park se má rozšířit směrem ke kopci Parukářka. Současných deset věží Central parku má doplnit dalších sedm. Projekt dosud neznámého developera s anonymní vlastnickou strukturou má silnou podporu žižkovské radnice.pokračování

Ing. Světlana Škapová, TOP 09: Nebuďme skeptičtí

Názory
Z článku pana Ruta, Central Park se rozroste s podporou radnice, lze odvodit odpovědnost TOP09 na rozšíření developerského projektu Central Park směrem ke kopci Parukářka. Tento pohled bych ráda upřesnila.pokračování
reklama