Reportáž ČTK ze zastupitelstva

Reportáž ČTK ze zastupitelstva

Rozhovory s občany a záběry ze schůze zastupitelstva najdete ve videoreportáži. Radnice plánuje rekonstrukce panelových domů v Rokycanově, Českobratrské a Sabinově ulici. Stojí za shlédnutí jak mechanizmus "demokracie" na místní úrovni válcuje prosté občany ve prospěch betonářů a na ně navázaných politiků. Za velké peníze se několik jedinců snaží prosadit podobný projekt, jaký ke své smůle zažili obyvatelé rekonstruovaných paneláků v Lupáčově ulici. Tomu se snaží zamezit dotčení občané a zastupitelé SZ.

videoreportáž převzata z multimedia.ctk.cz

Desítky obyvatel Prahy 3 dnes přišly na zasedání zastupitelstva s výzvou, v níž žádají změnu plánů na opravu několika panelových domů. Nesouhlasí ani s plánovanou výstavbu podzemních garáží. Celý projekt má údajně stát přes 300 milionů korun. Výzvu, kterou podepsalo více než 400 místních lidí, přišli podpořit i někteří známí umělci, mezi nimi fotograf Jan Saudek, sochař Zdeněk Preclík nebo malíř Jiří Sopko. Proti projektu se postavili také opoziční zelení a ČSSD.
Radnice chce kompletně zrekonstruovat panelové domy v Rokycanově, Českobratrské a Sabinově ulici. Plánuje opravu bytů, zateplení domů, výměnu oken, vybudování nástavby a podzemních garáží v Jeseniově ulici. Letos je na akci vyčleněno 90 milionů korun. Jde o jednu z největších investic v rozpočtu Prahy 3.
Někteří členové investiční komise, která revitalizaci posuzovala, však prosazovali úspornější variantu, při níž by se rekonstruovaly pouze exteriéry, vyměnila by se okna, domy by se zateplily a poté hned privatizovaly. Tato varianta by přišla obecní rozpočet asi na 100 milionů korun, byla by tedy třikrát levnější, a zbylých 200 milionů by se mohlo investovat do zateplení a výměny oken v dalších panelových domech.
"Rada zatím konečnou variantu neschválila, nebudeme nic urychlovat, dokud si nebudeme jisti, jakou variantu zvolíme," uvedla starostka Vladislava Hujová (TOP 09). Radnice prý zřídila dvě pracovní skupiny. "Za TOP 09 si vyžádáme stavebně technické posouzení, a pokud budeme mít pochybnost, tak samozřejmě zadáme nové technické posouzení," řekla starostka. Konečnou podobu projektu bude schvalovat rada. Její jednání je ale neveřejné. Zelení žádají zastavení přípravných prací a projednání na zastupitelstvu.
Místní obyvatelé, kteří na zasedání vystoupili, obvinili radní z nehospodárnosti a neúčelných investic. Za svá vystoupení, omezená tříminutovým limitem, si všichni řečníci vysloužili potlesk přítomných. Lidé se do zasedací síně nevešli, mnozí zůstali v přísálí.
"Nepřejeme si celkovou regeneraci v takovém rozsahu," řekl jeden z obyvatel Petr Dvořák. "Proč stále stavíte podzemní garáže, když o ně lidé nestojí?" zeptal se další řečník Štefan Glezgo.
Na setkání přišla také řada výtvarníků, kteří mají v nejvyšších patrech domů ateliéry. Po rekonstrukci by o ně však zřejmě přišli.
Obyvatelé domů se obávají, že na zrekonstruované byty, které chce město prodat v privatizaci, nebudou mít peníze. Navíc nechtějí, aby se opakovala podobná situace, kterou zažívají lidé při opravě domu v Lupáčově ulici.
"Stovky lidí jsou tu vystaveny enormní zátěži, hluku z bourání, několikrát měli vyplavené byty," řekla obyvatelka z Lupáčovy 10 Tereza Houšková. "Kdo na této rekonstrukci vydělá? Zcela jistě firmy, které ji provádějí," doplnila. Oprava domů v Lupáčově ulici, která trvá už tři roky, vyjde podle některých odhadů na 600 milionů korun.

lupačova     lupačova    lupacova  

Takhle to vypadalo v Lupáčově ulici. Obyvatelé bytů si vytrpěli svoje. Stavba podzemních garáží navíc stála život osmiletou Anežku, kterou zabil na přechodu náklaďák stavební firmy.

 


Související články

Rok od nehody - výsměch radnice rodičům Anežky

19. listopadu 2010 uběhne rok od zbytečné smrti osmileté školačky Anežky, kterou na místě zabilo nákladní auto při její cestě ze školy domů. Vozidlo odbočovalo z Prokopovy ulice na stavbu garáží do Rokycanovy ulice a děvčátko srazilo přímo na přechodu pro chodce. Anežce nepomohlo, že přecházela na zelenou. Přesto, že v bezprostředním okolí této nebezpečné ...pokračování

Lupáčovka za všechny peníze

Názory
„Regenerace bytového souboru Lupáčova - Unikátní stavba v celoplanetárním měřítku - Plný provoz domácností v patnácti stupních - Maminka dostane číslo na security službu - Azbestové obloží v igelitových pytlících - Budou byty stát 50 tisíc/m2 nebo víc? Čtěte zde ... pokračování

Lupáčova pokračuje: paneláky v Rokycanově projdou komplexní rekonstrukcí

Názory
Text opozičního zastupitele, který redakční rada odmítla zveřejnit v aktuálním vydání Radničních novin: ODS a TOP09 se dohodly, panelové domy Českobratrská 7,9,11, Sabinova 8,10, Rokycanova 18 projdou tzv. komplexní rekonstrukcí. Co to znamená? Kromě výměny oken a zateplení i rekonstrukce vnitřních prostor včetně výměny bytových jader, realizace střešních ...pokračování
reklama