Lupáčova pokračuje: paneláky v Rokycanově projdou komplexní rekonstrukcí

NázoryLupáčova pokračuje: paneláky v Rokycanově projdou komplexní rekonstrukcí

Text opozičního zastupitele, který redakční rada odmítla zveřejnit v aktuálním vydání Radničních novin: ODS a TOP09 se dohodly, panelové domy Českobratrská 7,9,11, Sabinova 8,10, Rokycanova 18 projdou tzv. komplexní rekonstrukcí. Co to znamená? Kromě výměny oken a zateplení i rekonstrukce vnitřních prostor včetně výměny bytových jader, realizace střešních nástaveb a výstavba podzemních garáží. A to vše za přítomnosti nájemníků stejně jako v panelácích v Lupáčově. Akce má přijít městskou část podle kalkulací Investiční a rozvojové, a.s. na 300 milionů korun.

Jako člen investiční komise, která revitalizaci posuzovala, jsem prosazoval variantu úspornější – rekonstruovat pouze exteriéry, dům zateplit, vyměnit okna a poté hned privatizovat. Nerealizovat nástavby a podzemní garáže, na střechách opravit stávající ateliéry. Tato varianta by přišla obecní rozpočet na cca 100 milionů korun, tedy 3x méně. Zbylých 200 milionů bychom pak mohli ihned investovat do zateplení a výměny oken v dalších panelových domech, které na rekonstrukci a privatizaci dlouhá léta čekají (Ondříčkova, Táboritská, Jeseniova, Roháčova, Ostromečská). Zůstal jsem však s tímto názorem sám.  

I po drastické zkušenosti z Lupáčovy ulice se vedení radnice drží zásady: čím větší rekonstrukce, tím lépe pro lidi. Že opravy interiérů zvýší ceny privatizovaných bytů, s tím už se počítá. O to víc na rekonstrukci a privatizaci vydělá radnice, vypočítává interní ekonomický materiál Investiční a rozvojové. Na jednání komise pak znějí argumenty: „Privatizace bytů bude pro nájemníky kšeft jejich života, netřeba jim ho zlevňovat“. 

Komise zamítla dokonce i návrh na uspořádání ankety mezi obyvateli, kterou variantu rekonstrukce si přejí. Pomohli jsme proto místním uspořádat anketu na vlastní pěst. Na setkání s nájemníky přišlo několik desítek lidí, ani jeden hlas pro rekonstrukci interiérů a výstavbu garáží nezazněl.

Rekonstrukce paneláků v Lupáčově začala v březnu 2009 pokácením staletého akátu, tam kde teď stojí podzemní garáže. A trvá dodnes, nájemníci jsou už dva roky vystaveni hluku a prachu ze stavby, která stála městskou kasu kolem 600 milionů korun. Přesnou částku nevíme, protože Investiční a rozvojová odmítá zastupitelům i po výzvě finančního výboru, poskytnout ekonomické podklady ke stavbě. 

Praha 3 se v Rokycanově zdá se chystá zopakovat scénář z Lupáčovky, začít stavět se může už tento rok. Chmurné vyhlídky pro místní. No a další panelové domy? Ty budou nejméně rok dva dále chátrat. Nájemníci z Rokycanovy, Českobratrské a Sabinovy zatím sbírají podpisy pod výzvu zastupitelstvu, aby komplexní rekonstrukci zastavilo. Nechtějí totiž žít dlouhé měsíce na staveništi a za privatizaci pak pár set tisíc přihodit. Bude-li vůbec nějaká, ani to radnice totiž zaručit nedokáže.  

Poznámka: Od napsání textu uběhly skoro tři týdny. Obyvatelům v Rokycanově, Českobratrské a Sabinově mezitím svitla naděje. Zástupci místních se několikrát sešli s vedením radnice, někteří zastupitelé TOP09 si osobně prohlídli domy a jejich stav. Rada městské části pak rozhodnutí o způsobu revitalizace prozatím odložila. Byla také podána výzva zastupitelstvu, kterou podepsaly 4 stovky obyvatel Prahy 3. Také výsledky zmiňované ankety jsou jednoznačné – 85 % domácností se vyjádřilo pro miminální rekonstrukci exteriérů, 15 % chce zprivatizovat domy tak, jak jsou.  Komplexní variantu s podzemními garážemi dosud prosazovanou radnicí odmítli všichni do jednoho (účast 88 % domácností). K tématu se zřejmě na základě výzvy a ankety vyjádří zastupitelstvo svolané na 13. března.


Související články

Text o privatizaci bytů, který nesměl v Radničních novinách vyjít

Ve schránkách máte nové číslo Radničních novin č. 2. Text M. Stropnického "Privatizace stále stejná" byl zamítnut hlasy Pavla Hurdy, Pavla Sladkovského (oba ODS), Simeona Popova, Tomáše Kalouska (oba TOP 09) a Aleny Hronové (KSČM). Místo toho se v RN objevil text od místostarosty Kalouska "Pravidla umožní privatizovat i jinak". Přinášíme plný text odmítnutého ...pokračování

Velký výprodej: Praha levně prodává tisíce bytů

Lidové noviny přinášejí článek o odprodeji městských bytů. Je to zajímavé porovnání přístupu k prodeji bytů v různých městských částech a v Praze 3. V Karlíně mají lidé platit 15 až 20 tisíc korun za čtvereční metr. Praha 11 bude prodávat na úrovni osmi až deseti tisíc korun za čtvereční metr. V Prahe 9 cena letos prodávaných bytů je stanovena na 13 ...pokračování

Nenápadné dotace stranám – pronájem nebytových prostor pod cenou

Názory
Začátkem roku jsme začali organizovat pravidelné schůzky zastupitelů ŽNS s občany. Když jde občan za svým zastupitelem, tak na radnici, to nám přišlo logické. Schůzky jsme proto svolali do jediné místnosti č. 29, kterou na radnici, společně s ostatními kluby máme k dispozici. Když však přišel první občan, vyprovodila ho místní ochranka, zastupitelská místnost je ...pokračování
reklama