Výstavba na svahu Parukářky – veřejná debata nad konkrétními stavebními plány

Výstavba na svahu Parukářky – veřejná debata nad konkrétními stavebními plány

Referendum o Parukářce, které se konalo jako součást komunálních voleb v říjnu 2014, bylo neplatné, nepřišlo dost hlasujících. Druhá referendová otázka se týkala bývalých pozemků Českého rozhlasu, která se v těchto dnech znovu vrací do centra pozornosti. V úterý 24. února 2015 pořádá radnice veřejnou debatu o budoucí zástavbě na těchto pozemcích. V následujícím článku shromažďujeme základní informace, které byste měli vědět, budete-li se diskuze účastnit.

 

V roce 2013 dal Český rozhlas do veřejné dražby stavební pozemky, které koupila firma WH Estate s.r.o. izraelského developera Josepha Vakrata. Ačkoliv jsou pozemky v sousedství parku, v územním plánu jsou vedeny jako pozemky stavební, navíc se nacházejí mimo památkovou zónu, a tak se na ně nevztahují přísnější předpisy. Souběžně s referendem a komunálními volbami byl IPRem vypracován návrh na změnu územního plánu, kterým by se dotčené pozemky staly veřejnou zelení. Usnesením zastupitelstva se s názorem IPRu ztotožnila i Praha 3. Druhá referendová otázka se občanů tázala, zda by městská část Prahy 3 měla udělat vše, aby se na horní části bývalých pozemcích Českého rozhlasu (Jeseniova 330/38, Praha 3) nestavělo. Otázka se týkala jen horní (menší) části pozemku, kde dnes jsou dnes stromy a keře. Referenda se účastnilo pouze necelých 25 % voličů, a tak jeho výsledky nejsou závazné, byť většina hlasujících se vyslovila proti stavebním aktivitám v okolí Parukářky.

   


Pozemek, který vlastní firma izraelská developerská firma WH Estate s.r.o., a kde má probíhat výstavba (3 x), foto: Jan Žalský

Developer sice ustoupil od svých původních plánů zastavět zelený svah vrchu sv. Kříže a vypracoval dvě mírnější varianty, v nichž sice ustupuje ze svahu, o to více hmot však přemísťuje do níže položených částí. Oba návrhy též počítají se stavbou budov o 5-6 podlaží, jež by patřily v této oblasti k těm nejvyšším.
   
Plány budoucí výstavby
 
Důležitou kartu drží v ruce Praha 3, protože je vlastníkem jedné z přístupových cest (1793/6 k.ú. Žižkov), na jejímž pozemku se nachází technické vybavení č.p.330 (místo, kde chce developerská firma stavět). V současné době má WH Estate s.r.o tuto přístupovou cestu jen v pronájmu, radnice si totiž uvědomuje strategický význam tohoto pozemku a nechystá se k jeho prodeji. Souhlas k demolici technického objektu, územní či stavební povolení od stavebního úřadu dostanou developeři jen tehdy, pokud bude s jejich plány souhlasit i městská část Prahy 3.
 
   
Přístupová cesta, kterou má ve vlastnictví městská část Prahy 3, foto: Jan Žalský
 
Přestože má radnice v rukávu eso, je třeba se k současnému bodu věci stavět rozumně. Je jasné, že si občané přejí bránit svůj nejoblíbenější park Prahy 3. Na druhou stranu pozemky vlastní firma, která dává přednost svým obchodním záměrům a pozemky koupila jako stavební. Je na místě, aby radnice korigovala developerské plány a přijala nakonec takové návrhy, které budou mít co nejmenší vliv na park.
 
O tom všem se bude veřejně diskutovat v úterý od 17.hod v zasedací místnosti zastupitelstva na radnici Prahy 3 (Havlíčkovo náměstí 700/9, Praha 3).
 
Vpravo vzadu je svah, o který jde...
 
 
 
 
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

 
reklama