Jiří Ptáček, TOP 09: Chytré telefony pomohou k uklizeným chodníkům

Jiří Ptáček, TOP 09: Chytré telefony pomohou k uklizeným chodníkům

Je tomu zhruba deset let, co jsem poprvé narazil na informační hradbu místní radnice. Tehdy jsem se snažil dopátrat informací o plánovaném zavedení modrých zón v Praze 3. Úřad byl jako nedobytná tvrz. Za těch deset let se toho mnoho změnilo, ale k čemu je nám to vůbec dobré?

Řada z nás se asi shodne, že především poslední dva roky jsou na radnici spojené s řadou do nedávna nemyslitelných změn. Jestliže v minulosti patřila Praha 3 k těm nejuzavřenějším samosprávám, tak dneska se ráda holedbá smlouvami na internetu, referendem, nebo veřejnými diskusemi. Nepochybuji, že je třeba dost věcí doladit, ale to holedbání podle mě není prázdné.

Před lety se radní jakéhokoliv referenda báli, dnes mají také obavy – ale z toho, aby k němu dorazil dostatek lidí a celá akce neskončila pouhou blamáží. Místní politici o angažovanost obyvatel začínají stát.
 
Jak zapojit lidi do hry? 
 
Mapový portál Čistá trojka
 
Možná jste už na takový web narazili. Mapový portál, který umožňuje zapíchnut virtuální špendlík a sdělit stručnou informaci k problému, kterým může být třeba výmol na silnici (www.vymoly.cz), černá skládka (www.zmapujto.cz), nebo díra na chodníku (www.chodcisobe.cz). Z technického hlediska nejde o nic světoborného, přesto se za každým z těch projektů skrývá evidentní snaha obyvatel, udělat něco pro své „životní prostředí“. K dokonalosti však schází jedna nezbytná věc. Tou je interakce s veřejnou správou, která by hlášený problém skutečně vyřešila.
 
Záměrem TOP 09 je implementovat obdobnou funkci do webu městské části. Každý záznam by měl být bezprostředně přiřazen odpovědnému pracovníkovi radnice. Ten bude nejen usilovat o zjednání nápravy, ale také bude povinen informovat o průběhu řešení hlášeného problému. 
 
Portál pojmenujeme třeba Čistá Trojka, nebo nás (vás) napadne něco lepšího. Aplikace pro chytré telefony, která umožní oznámit problém přímo z ulice na základě souřadnic GPS, bude dalším krokem.
 
Vyjádřete svou spokojenost s jednáním úředníků Prahy 3
 
Trend, který je dlouho známý ze soukromého sektoru, pomalu proniká i do veřejné správy. Alespoň z části si můžeme vzít příklad z Prahy 1, která zhruba před půl rokem zavedla systém hodnocení úředníků občany prostřednictvím mobilního telefonu, webu, nebo anketního lístku. Systém by se rozhodně neměl stát šikanou úřednic přestupkového oddělení, ale spíše nástrojem jak prolomit ledy mezi úřednickým okénkem.
 
Tedy dialog s veřejností už začal. Zatím probíhá formou veřejných diskusí, nebo anket organizovaných přímo radnicí. Například ankety o budoucí podobě Tachovského náměstí se účastnilo 294 lidí. Dalším krokem by tedy mělo být hledání cest, jak zapojit co nejvíce lidí.
Na konec se ještě dotknu prvních vět tohoto článku. Před deseti lety ve mě uzavřený a netransparentní úřad probudil do té doby spícího aktivistu a kritika poměrů. Pár let na to jsem se podílel na založení tohoto webového portálu s „negativistickým“ názvem Kauza3. Dnes má radnice našlápnuto k tomu, aby v lidech probouzela skutečná partnerství, aniž by si museli nejprve projít rolí kverulanta :-).
 

 
Po vzoru ostřílených politiků jsem si natočil takovou předvolební taškařici. Pokud jste ji ještě neviděli, máte možnost.

 

Autor článku je kandidátem do zastupitelstva Prahy 3 za TOP 09.

Související články

Radnice nahradila dva zaměstnance smlouvou za milion měsíčně

O výpovědi smlouvy, na jejímž základě firma COMTESYS, spol. s. r. o. zajišťovala správu výpočetní techniky v majetku městské části v letech 2009 - 2013, informovaly Radniční noviny ve svém letním vydání jen velmi stručnou zprávou. Ve skutečnosti se však jedná o zakázku v hodnotě mnoha desítek miliónů korun, která byla vysoutěžena a následně realizována za ...pokračování

Praha 3 bude zveřejňovat smlouvy na internetu ve veřejném Registru smluv

Včerejší jednání Rady městské části schválilo záměr zveřejňovat smlouvy v internetovém Registru smluv. Praha 3 se tak připojuje k několika dalším státním institucím, které tento registr využívají. Praha 3 je zatím jedinou městskou částí, která se k tomuto kroku odhodlala.pokračování

Farmářské trhy se rozšiřují, bubák stále straší

Farmářské trhy se styly nedílnou součástí náměstí Jiřího z Poděbrad. Přeplněné uličky mezi stánky jsou nesporným důkazem jejich obliby. I proto podepsala Praha 3 v květnu letošního roku novou smlouvu a deklarovala tak zájem spolupracovat s původním provozovatelem. Minimálně na další dva roky. Politický bubák přiživující se na farmářských trzích však ...pokračování

Referendum: Mělo by se projednou zamezit dalšímu stavění na Parukářce?

Souběžně s komunálními volbami 10. a 11. října 2014 proběhne referendum o Parukářce. Občané Prahy 3 se budou moci vyjádřit, zda jsou pro zachování současné zeleně na svém oblíbeném kopci.pokračování
reklama