Referendum: Mělo by se projednou zamezit dalšímu stavění na Parukářce?

Referendum: Mělo by se projednou zamezit dalšímu stavění na Parukářce?

Souběžně s komunálními volbami 10. a 11. října 2014 proběhne referendum o Parukářce. Občané Prahy 3 se budou moci vyjádřit, zda jsou pro zachování současné zeleně na svém oblíbeném kopci.

Voliči, kteří půjdou ke komunálním volbám, nebudou muset chodit k referendu daleko. Pro hlasování o Parukářce bude vyhrazena zvláštní místnost na tradičních volebních místech. Referendové otázky jsou dvě. Pro běžného člověka jsou bez předchozí znalosti obtížně srozumitelné. Obrázek bohužel součástí hlasovací lístku být nemůže. Přeložíme si zde tedy pro snazší pochopení jejich úřední jazyk, vynecháme záplavu čísel pozemků a budeme se orientovat pomocí obrázku. Zjednodušené otázky prvního referenda v Praze 3 pak zní takto:

 
1. Souhlasíte s tím, aby městská část Praha 3 udělala vše pro to, aby se v části 1 (viz obr.) nestavělo?
 
2. Souhlasíte s tím, aby městská část Praha 3 udělala vše pro to, aby se v části 2 (viz obr.) nestavělo?

Ortenaria

V části 1 se dnes byty nebo kanceláře stavět nemohou, protože v územním plánu jsou pozemky vedeny jako zeleň nebo jako pozemky určené ke sportu a rekreaci (je možné postavit např. skautskou klubovnu nebo hřiště). V nedávné minulosti tu ovšem pokusy stavět byly. Vedle obytných věžáků tzv. Central Parku měly vyrůst na pozemku společnosti Ortenaria (viz obr.) další ještě vyšší patnáctipatrové obytné budovy. Radnice pod vedením ODS v roce 2009 doporučila, aby byl změněn pozemek určený pro sport a rekreaci na stavební. Cena pozemku by tím vzrostla minimálně desetkrát. Celý projekt s postavenými věžáky by pak vydělal více než 1,5 miliardy Kč. Existovalo přitom vážné podezření, že firma Ortenaria je napojená na vedení radnice. Tato záležitost nakonec vedla k rozpadu koalice TOP09 a ODS v roce 2012 a změnu se podařilo zastavit. Společnost Ortenaria (nedávno přejmenovaná na Olšanskou investiční) o svých dalších plánech s pozemkem mlčí. Úspěšné referendum by jejich projekt věžáků s luxusními byty pohřbilo definitivně. 
 

Zeleň na bývalém pozemku Českého rozhlasu

V části 2 je dnes povoleno stavět. Vyznačená část 2 je součástí většího pozemku, na kterém stojí budovy s bývalými studii Českého rozhlasu (viz obr.). Referendová otázka se ovšem týká jen té označené části 2, na které je dnes zeleň. O její zachování jde.  
Vlastníkem pozemku je firma WH Estate s.r.o., která zde bude stavět nové budovy místo těch nynějších zchátralých. Podnět k zachování zeleně vyšel z magistrátu hl.m.Prahy. Radnice Prahy 3 s tím souhlasí. Změna (části 2) ze stavební parcely na zeleň se už projednává na pražském magistrátu. K čemu tedy ještě referendum? Je to jakási pojistka do budoucna. Ať už na radnici bude sedět kdokoli, bude muset respektovat, že občané si na tomto místě přejí zeleň. Radnice bude mít tedy možnost buď vyjednat s majitelem, že se na zeleném plácku stavět nebude, nebo  pozemek sama odkoupit.        
 
Referendová otázka č. 2 se ptá právě na zalesněné návrší. Místo zeleně by tam v budoucnu mohly stát domy.
 
 
 
Podle posledního odhadu bude referendum stát 522 000,- Kč. Kritici namítají, že referendum je zbytečné plýtvání penězi, protože v části 1 se stejně stavět nedá a kroky pro zachování zeleně v části 2 se již podnikají. Radnice by se s majitelem pozemku mohla beztak dohodnout i bez referenda. Pro situaci, která je dnes, je to určitě pravda. Ovšem referendum je vyhlášeno proto, aby bylo závazné, pro jakékoli vedení radnice v budoucnu. 
Referendum bude platné pokud přijde hlasovat alespoň 35% oprávněných voličů. V Praze 3 to je cca 18 000 lidí. V minulých volbách v roce 2010 přišlo přes 41%  voličů. Výsledek referenda bude závazný, pokud dá návrhům svůj souhlas nadpoloviční většina. Musí to však být minimálně čtvrtina oprávněných voličů (cca 13 000 lidí). 
Úspěch místního referenda by tedy mohla ohrozit nízká účast. Stalo se tak např. letos na jaře v Praze 7. K referendu o nulové toleranci k hazardu přišla pouhá čtvrtina voličů, přestože většina místních lidí pro zákaz hazardu byla. Nepřišli však k volbám a výsledky tak byly neplatné. Pokud vám tedy záleží na zelené nezastavěné Parukářce, nezapomeňte, že až půjdete volit, bude tam také místnost určená pro referendum.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

Související články

Radnice vyhlásí referendum – pokud jej potvrdí úterní zasedání Zastupitelstva

V Praze 3 se připravuje vyhlášení místního referenda o stanovení pravidel využití lokality Parukářka. Nasvědčuje tomu alespoň pondělní usnesení Rady městské části. Definitivní slovo v této věci však bude mít Zastupitelstvo Prahy 3, které má toto rozhodnutí zařazeno jako jeden z bodů úterního jednání. Připomeňme, že se jedná i o pozemky, které z části ...pokračování

Referendum o Parukářce bylo definitivně schváleno – pár minut po půlnoci

Včera - tedy vlastně dnes - bylo schváleno referendum o Parukářce. Bylo několik minut po půlnoci, když se zastupitelé konečně dopracovali k tomuto bodu s pořadovým číslem 12 (jednání probíhalo od 15:00 do cca 01:20).pokračování

Mgr. Ondřej Rut, Ž(n)S: Nové občerstvení a veřejné WC pro Parukářku

Názory
Hospůdka Parukářka si do dnešních dnů udržela specifickou atmosféru, kterou v centru Prahy už jen tak nenajdete. Drží si stále i svůj půvab, i když provozem a klientelou už dost ošuntělý. Na demolici objektu je však vydán platný exekuční výměr, podle kterého majitel musí provést demolici. Městská část proto přichází s návrhem nové podoby občerstvení s ...pokračování

Na Den dětí k podpoře referenda Parukářka přišla stovka rodin

Neděle 7. září na Parukářce v areálu klubovny místních vodních skautů patřila zejména dětem. Akce byla Koalicí Parukářka zorganizována na podporu místního referenda k parku Parukářka.pokračování
reklama