Matěj Žaloudek, SZ: Spor o Kliniku jako první prokázal, že nová koalice není a nebude schopna opravdových politických rozhodnutí

NázoryMatěj Žaloudek, SZ: Spor o Kliniku jako první prokázal, že nová koalice není a nebude schopna opravdových politických rozhodnutí


Můj známý ze sobotní demonstrace na podporu Autonomního sociálního centra Klinika reportoval: „Tak nám zatkli Arnošta Nováka. Byl jsem dva metry od toho. Policie začala tahat pásku tam, kde zrovna stál, zrovna odcházel, když do něj zezadu strčili. On zanadával a oni ho začali mlátit. Pak se s ním prodrali přes dav, nikdo na ně neútočil, lidi jen stáli okolo v živém řetězu. Jednoho hodili na zábradlí, má otřes mozku, pár dalších to schytalo pepřákem.“Demonstranti z Kliniky, kteří se na schůzi zastupitelstva minulé úterý přišli podívat, moc nadšení neodcházeli. Obecnými vyjádřeními na podporu Kliniky se to jen hemžilo, ale po chvíli bylo jasné, že vůle k tomu, aby se tyto deklarace přepsaly i do usnesení zastupitelstva, napříč koalicí není. Když pak Matěj Stropnický předložil několik usnesení (např. výzvu Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, aby našel způsob, jak legitimizovat dočasný pobyt aktivistů v klinice), starostka Hujová schůzi několikrát přerušila a několikrát usnesení komentovala i mimo rozpravu, až nakonec nebylo přijato ani jedno. 


 
Uplynulou středu pak byli radní Prahy 3 (podle svých vyjádření na sociálních sítích) ředitelkou územního pracoviště ÚZSVM ujištěni o rychlém a poklidném řešení celé situace. Člověk si vždycky znovu říká – jak si někdo proboha může myslet, že nejrychlejší a nejpoklidnější způsob, jak vyřešit drobný spor o přestupek, zahrnuje tři antony těžkooděnců? Proč někoho z úřadu nenapadne, že elegantnější by možná bylo nejdříve vyjednávat a až pak volat pořádkové síly? Jakou strašnou škodu by do té doby squatting v opuštěné poliklinice asi napáchal? A vůbec – proč vyhazovat z nemovitosti někoho, kdo ji uklízí, zachraňuje a dává jí ztracený smysl? Kdo nic nekrade, nikomu neubližuje, kdo chce pomáhat? Čí práva jsou krácena a v čem spočívá hrozba žádající si zvláštní nasazení sil? Navíc, když vlastníkem objektu v Jeseniově ulici je stát, tedy my všichni.
 


Nová koalice na Praze 3 ale je a bude chronicky nesourodá. Nejen v této kauze, ale zákonitě i v každé jiné na sebe bude narážet jiné vidění světa ČSSD, TOP 09 a ODS, nemluvě o Svobodných, kteří – výměnou za to či ono místo v komisi nebo výboru – koalici zatím poslušně podporují. Zatímco Irena Ropková i Ivan Holeček z ČSSD jsou podle svých slov s představiteli Kliniky v kontaktu a projekt podporují, ODS bude složitě manévrovat mezi „vrozeným“ odporem k občanskému aktivizmu a narůstajícím tlakem veřejnosti. TOP 09 se pak ke kauze raději nevyjadřuje (paní starostka prý o tom, že ji aktivisté poslali dopis se žádostí o podporu, dokonce ani neví).


 
Tento týden prý dojde ke trojstranným jednáním; doufejme tedy, že zástupci městské části na něm budou hájit a zastupovat své občany a nepostaví se na stranu bezpečnostních složek v jejich započaté taktice občanskou společnost umlčet.


 
Skepsi vzbuzuje už to, že zatímco Vinohrady a Žižkovem prochází tisícihlavá demonstrace za umožnění vzniku nezávislého kulturního centra, radní ve věcech kultury (a asi pěti dalších věcí) se na svém facebooku chlubí víkendovým angažmá v porotě České Miss – tedy posuzováním toho, které z dívek v bikinách jsou dostatečně silné osobnosti pro to, aby ve finále směly nosit lodičky od Nero Giardini. A tak se to vlastně asi u nás má s vnímáním toho, co to ta kultura vlastně je.

 

Matěj Žaloudek, 
předseda základní organizace Strany zelených na Praze 3
reklama