Názor: Kampaň proti Klinice může přihrát hlasy (opravdovým) extremistům

NázoryNázor: Kampaň proti Klinice může přihrát hlasy (opravdovým) extremistům

Taktikou vládnoucí koalice na Praze 3 už delší dobu je, schůze zastupitelstva promlčet. Nejinak tomu bylo i na mimořádném zastupitelstvu “o Klinice” předminulé úterý. Nemlčel ale místostarosta Bellu, který blahosklonně nabádal přítomné příznivce a příznivkyně Kliniky k tomu, aby vzájemný dialog probíhal civilizovaně. Nic absurdnějšího už zaznít nemohlo, vzhledem k tomu, že veřejnosti bylo slovo (podle našeho názoru v rozporu se Zákonem o hl. m. Praze) odepřeno. Koalice dokonce zablokovala řádné projednání bodu, kvůli kterému bylo celé zastupitelstvo svoláno; s řečmi, kolik taková legrace stojí, by tedy měla začít sama u sebe. Zdaleka největší položkou v rozpočtu schůzí zastupitelstva je beztak honosný catering, který na tomto zastupitelstvu nebyl.

Bylo to tedy celé opět podle známého scénáře: Desítky lidí v sále i předsálí odcházely rozčarované z toho, jak jednání probíhá, mnohdy přesvědčené, že jejich petice nebo jiná občanská angažovanost neměly žádný smysl. Každý politolog vám řekne, že to je ideální situace pro větší podporu antisystémových stran v nadcházejících volbách.

Je politováníhodné, že starostce a místostarostovi začaly po zastupitelstvu chodit výhružné SMS. Jako Zelení víme, jaké to je - naše citlivé osobní údaje visí na nejznámějším českém neonacistickém webu a mnohým z nás chodí podobné výhrůžky dlouhodobě. Lidem z Kliniky je pak násilím vyhrožováno denně. Není k tomu třeba ani ukazovat novinářům esemesky, stačí se podívat na libovolnou internetovou diskuzi, která se Kliniky týká, například i pod články Kauzy 3.

Ano, po té celostátní se teď nějak vyhrotila i ta žižkovská politika. Nikdo mně ale nevymluví, že označování názorových oponentů za extremisty a šíření pomluv situaci příliš neuklidní. ODS i TOP 09 již nějakou dobu, ale teď mnohem intenzivněji, vedou intenzivní kampaň proti aktivistům a aktivistkám z Kliniky. Poté, co Alexander Bellu rozeslal do schránek obyvatel Prahy 3 manipulativní dopis ve stylu “myslím, že Klinika je bezpečnostní riziko, co myslíte Vy?”, pokračuje tím, že si během několika málo dní stihl na svůj facebook i twitter napsat hned sedm (vesměs sponzorovaných) “protisquatterských” statusů. ODS pak poctivě promazává takové komentáře, které nepravdy uvádějí na pravou míru, zatímco výzvy k násilí proti “smažkám” z Kliniky (představa pomalu bájnější než krvežízniví uprchlíci) se mazat neobtěžuje. Další důkaz, že o civilizovanou debatu ve skutečnosti nestojí. 

Domnívám se, že místostarosta Bellu, starostka Hujová a místní Svobodní  pomáhají (třebaže snad nevědomky - ve svaté válce za nedotknutelnost institutu vlastnictví) vytvářet podhoubí pro sílící nesnášenlivé spodní proudy společnosti. Přiživováním mýtů o “huličském doupěti”, kde přespávají “ilegální migranti”, stavěním tématu Kliniky do pozice žižkovského tématu číslo 1, “bezpečnostní hrozby”, která se urychleně “musí vyřešit”...

Důkazem je i to, že starostčino porušování jednacího řádu na zastupitelstvu oceňují potleskem (už jen) lidé s plackami s přeškrtnutými mešitami. Nebo že přilehlá restaurace si dělá na xenofobních facebookových stránkách reklamu, že Zelené neobsluhuje. A Konvičkův Blok proti islámu neschválení programu zastupitelstva vítá speciální grafikou: “Pro-islámská Klinika prohrála. Děkujeme starostce, děkujeme koalici, děkujeme zastupiteli Bellu, děkujeme BPI Praha” (odkaz) .

Z těchto spojení mrazí a nikoho by nemělo nechat na pochybách, že pro tyto lidi, stejně jako pro ty, kteří na Kliniku zaútočili po únorových protiislámských demonstracích, je žižkovské autonomní sociální centrum především symbol loňské největší humanitární sbírky pro uprchlíky v republice. Že “vlastizrádná” pomoc lidem prchajícím před válkou je ten hlavní důvod, proč by leckteří rádi viděli Kliniku zavřenou (vyklizenou, zbouranou, vypálenou…). Na místě je tedy obava, že podobně agresivní kampaně místních pravicových stran ve výsledku nepřinesou hlasy jim, ale těm, kteří použijí ještě extrémnější rétoriku, jako se tomu stalo v nedávných slovenských volbách. A to pak aby se začaly bát i další instituce, které u nás pomáhají potřebným.

Diskuse

No, Radek 21.3.2016 23:40
Re: No, jojo 22.3.2016 00:00
Demagogie Gertruda 21.3.2016 20:38
Jablka a hrušky E.K. 21.3.2016 20:29
Re: Jablka a hrušky jojo 22.3.2016 00:17
karma a radnice Johanna 21.3.2016 20:28
Re: karma a radnice sunegha 23.3.2016 11:54
Re: Re: karma a radnice Petr Košař 1.4.2016 09:33
Re: Re: Re: karma a radnice Jakub 1.4.2016 11:26

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvek


reklama