Ondřej Rut, SZ: Hospůdku na Parukářce není třeba bourat

NázoryOndřej Rut, SZ: Hospůdku na Parukářce není třeba bourat

Významné politické rozhodnutí nemůže být provedeno bez důkladného zdůvodnění. Veřejnost si ho žádá. Zejména když jde o věc citlivou, která vzbouzí občanský odpor doprovázený úspěšnou peticí. Vysvětlení, které občanům Prahy nabízí současné vedení radnice Prahy 3 v případě bourání hospůdky na Parukářce a stavby nového občerstvení buď není dostatečné, nebo jen přikrývá skutečné důvody.

Rada městské části na svém říjnovém zasedání schválila zadání veřejné zakázky na zbourání objektu hospůdky na Vrchu sv.Kříže a výstavbu nového zařízení. Po přečtení článku radního Šmída v aktuálních radničních novinách nazvaného “Konec centra problémů a stížností” se nezúčastněnému pozorovateli zdá všechno jasné. Hospoda je špinavá, provozovatel nedodržuje smlouvy s radnicí, dochází k porušování nočního klidu a koncentrují se zde konzumenti tvrdých drog. Zbořme to a postavme tam něco důstojného.

Petici za zachování hospůdky v současné podobě podepsalo více než 3000 lidí. Není divu. Hospůdka totiž nabízí něco, co je dnes v centru Prahy unikátní - levné nápoje a drobné občerstvení, čisté veřejné toalety zdarma, kulturní akce pro veřejnost. To vše v příjemném prostředí parku, mezi stromy s nádherným výhledem na Prahu. Hospůdka je sice trochu umouněná, nabízí zato autentickou a jedinečnou atmosféru. Její okolí je oblíbeným výletním místem, lidé zde venčí psy, rodiče sem chodí s dětmi, protože se nemusí bát, že jim jejich ratolest spadne pod auto. Volně pobíhající psi a odhozené injekční stříkačky (sám o nich nic nevím) jsou problémem každého většího parku a s hospůdkou mají pramálo společného.

Na druhé straně vrchu sv.Kříže právě probíhá výstavba velkých objektů rezidenčního bydlení Central Park. Přestože je hospůdka Parukářka od tohoto místa poměrně vzdálená, dávají radní za ODS péči o toto místo do úzké souvislosti právě s tímto projektem. O hospůdku se zajímají i sami představitelé developerů. Mnohem blíž přitom mají do hospůdky stávající obyvatelé z druhé strany kopce. Signatáři petice mají obavu, že místo stávající hospůdky zde vyroste načinčaná a neosobní restaurace, která má sloužit daleko více než jim někomu, kdo zde vlastně ještě nebydlí.

Zelení na Praze 3 měli ve svém volebním programu zachování hospůdky v současné podobě. Na provozovateli přitom vskutku nezáleží, i když stávají přecijenom nabízí něco víc než jen levné pivo. Parukářka byla i jedním z témat našeho povolebního, v posledku neúspěšného vyjednávání s ODS. Usilovali jsme o vzájemnou mimosoudní dohodu mezi provozovateli a radnicí. ODS však o ni již neměla zájem.

Bourání oblíbené hospůdky na Parukářce je tak nyní na pořadu dne. Zdá se však, že za ním nejsou problémy s hygienou a starost o bezpečnost občanů ale spíše neochota či neschopnost obou stran domluvit se, spolu s ekonomickými zájmy v pozadí. Nezbývá než spekulovat.  

Podle všeho se autentická kultura opět přesunuje do undergroundu. Sám za sebe doufám, že něco z ducha hospůdky na Parukářce se objeví v nově otevřeném podzemním bunkru pod Parukářkou, přestože ten je určen převážně pro mladší návštěvníky. Maminky s dětmi a pejskaři se zde již neobčerství.

Text vyšel současně v novém čísle Hlasu trojky.

reklama