„Žižkov je pro mě domovem“ říká polská malířka Sylwia Hacieja

„Žižkov je pro mě domovem“ říká polská malířka Sylwia Hacieja

Sylwia Hacieja je původním povoláním malířka, v současnosti spoluprovozovatelka a umělecká vedoucí vintage butiku a galerie Le Boudoir v Cimburkově ulici na pražském Žižkově. Je jí 34 let a pochází z Polska.

Jak dlouho žiješ v České republice?

„S přestávkami takřka 8 let. Nejprve jsem zde studovala střední školu uměleckého designu, poté jsem se vrátila na pár let do Polska a v současnosti žiji a pracuji v Praze.“
 
Z jakého důvodu sis vybrala právě Prahu 3?
„Byla to především má rodina. Maminka se přistěhovala v roce 1989 do Prahy kvůli práci a na Žižkově žije už několik let. A dalším stejně významným důvodem bylo hluboké přátelství ze střední školy, ze kterého nakonec vzešel nápad otevřít si s dalšími dvěma kamarádkami právě tady na Žižkově vintage butik a uměleckou galerii.“
 
Má Žižkov v Polsku nějaký ekvivalent?
„Žižkov svým svérázným bohémským charakterem velmi silně připomíná varšavskou čtvrť Praga,  která v roce 1944 nepodlehla likvidaci jako většina polského hlavního města a v posledních letech se stala hlavním kulturním a uměleckým centrem současné varšavské bohémy. V 80. letech se netěšila příliš dobré pověsti, ale během dvaceti let tam díky vysoké studentské aktivitě vzniklo velké množství galerií a veřejných uměleckých prostor. Právě studentskou aktivitu vnímám jako velmi podstatný umělecký motor, který zde bohužel chybí.“
 
Jakou změnu bys na Praze 3 uvítala?
„Rozhodně větší čistotu v ulicích a logičtější umísťování kontejnerů, které jsou mnohdy přeplněné a na chodnících překáží běžnému provozu. Hlavní důraz je kladen na historické centrum Prahy, ale konkrétně Žižkov nečistotou velmi trpí.“ 
 
Cítíš se zde bezpečně?
Nebezpečí vůbec necítím a nikdy jsem nepociťovala, ale na určitých místech bych uvítala častější policejní hlídky.
 
Jak na Tebe působí doprava na Praze3?
Komunikace MHD je vynikající, tramvaje mají výbornou dostupnost do centra. S auty, autobusy a taxíky v ulici Husitská a Koněvova je to už horší, proto s nimi raději nejezdím. 
 
 
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.
 

Související články

Žižkostel nás učí žít komunitně. V srdci Žižkova vyrůstá kulturně-společenská oáza ekumenického charakteru

Žižkov nás na rozdíl od jiných pražských čtvrtí neustále dokáže něčím překvapovat. Ať už se jedná o neobvyklá zákoutí, tajemné vnitrobloky či v nich skryté budovy. Málokdo například tuší, že v blízkosti zastávky Černínova, na Náměstí barikád číslo 1 stojí nenápadná budova kostela, kde se setkává duchovní, kulturní a společenská sféra. Za ...pokračování
reklama