TZ klubu zastupitelů Žižkov (nejen) sobě: Praha 3 není na provozování farmářských trhů připravena, svěřila je své firmě bez zkušeností

Rada městské části Praha 3 ve středu 18. ledna zrušila výběrové řízení na organizátora farmářských trhů na náměstí Jiřího z Poděbrad a svěřila ji akciové společnosti Správa zbytkového majetku. Tato společnost, založená městskou částí pro správu bytového fondu, nemá s tímto typem aktivit žádné předchozí zkušenosti. Praxe z jiných městských částí ukazuje, že tento model vede ke snížení kvality trhu (a)nebo neúměrně nákladnému provozu. Místostarosta Alexander Bellu (ODS) odpovědný za organizaci výběrového řízení přitom předvedl názorový veletoč, na prosincovém zastupitelstvu označil model organizace trhů externím subjektem za lepší a o měsíc později navrhl svěřit trhy městské akciovce bez jakýchkoliv zkušeností v této oblasti.

Radnice svým rozhodnutím zcela popřela smysl předchozího výběrového řízení a dopředu smetla požadavky petice, kterou podepsalo kolem 5 tis. lidí. K projednání petice přitom bylo svoláno mimořádné zastupitelstvo na úterý 24. 1. od 15:00 hod.  

Veřejnost požadovala zrušení výběrového řízení, aby trh neprovozoval subjekt bez předchozích zkušeností. Svěřením organizace Správě zbytkového majetku by se však trh dostal do rukou právě takové společnosti. Zrušení zpackaného výběrového řízení bylo správné rozhodnutí, bylo však založeno na zástupných důvodech, věc se údajně stala předmětem politického boje, organizátoři a signatáři petice byli označováni za nátlakovou skupinu. Taková prohlášení jsou pohrdáním demokracií,” konstatoval Ondřej Rut, předseda klubu zastupitelů ŽNS. 

Klub zastupitelů Žižkov (nejen) sobě po zohlednění všech dostupných informací o způsobu provozování farmářských trhů v Praze, časové tísně, kterou způsobilo vedení městské části tím, že problematické výběrové řízení vypsalo na poslední chvíli, a kvůli potřebě zahájit provoz farmářských trhů na Jiřího z Poděbrad již v únoru, požaduje:


●    prodloužení smlouvy se současným provozovatelem, spolkem Archetyp, na letošní sezonu do 31. 12. 2017 za obdobných podmínek jako dosud, 
●    vypsání nového transparentního výběrového řízení pro další období nejméně 4 let. 

 „Provozování farmářských trhů přímo městem z principu neodmítáme, dosavadní zkušenosti s tímto modelem z ostatních městských částí však nejsou dobré, vždy to vedlo ke zhoršení kvality trhu nebo k vysokým nákladům spojeným s organizací. Svěřit organizaci trhu městské části vyžaduje důkladnou přípravu, není možné to provést dnes a doufat že trhy budou zítra fungovat”, uvádí Martina Chmelová, místopředsedkyně klubu ŽNS. 

Jak fungují farmářské trhy jinde?

Nikde v Praze v současnosti nenajdeme fungující příklad farmářských trhů organizovaných přímo městem nebo městskou částí. Jediným subjektem s přímou majetkovou účastí městské části provozujícím farmářské trhy je akciová společnost Praha 10 – Majetková a.s., která provozuje farmářské trhy na Kubánském náměstí. Ty se však dlouhodobě potýkají s kolísající kvalitou a vysokými provozními výdaji. 

Farmářský trh na Kubánském nám. je svou velikostí (22–28 stánků) a rozsahem (út, čt, so) srovnatelný s trhy na Jiřího z Poděbrad (25 stánků; st, čt, pá, so). Dle analýzy zpracované v roce 2016 společností E.C.L., spol. s r.o. pro MČ Praha 10 se farmářské trhy na Kubánském náměstí potýkaly v posledních letech se ztrátovým hospodařením. V roce 2015 dosáhla jejich ztráta 1, 3 mil. Kč, vč. režijních nákladů. Náklady na organizaci trhu vyčíslila společnost v roce 2015 na 2,3 mil. Kč, z toho mzdové náklady 1, 1 mil. Kč na manažera a správce trhu. MČ Praha 10 proto provoz farmářských trhů své akciové společnosti dotuje. Zisk MČ Praha 3 přitom tvoří v současnosti platby od spolku Archetyp za provoz trhu ve výši 1, 2 mil. Kč ročně.  

Ostatní městské části a farmářské trhy:

reklama