CHAT: Odpovědi Ondřeje Pechy

CHAT: Odpovědi Ondřeje Pechy

Ondřej Pecha byl stabilním prvkem místního zastupitelstva již od začátku devadesátých let až do roku 2014. Původně člen OF a následně člen ODS zasedal i v Radě MČ a vyzkoušel pozici místostarosty. Jeho jméno bylo i zde na Kauze 3 mnohdy spojováno s řadou problematických kauz. Proto si vážíme odhodlání účastnit se chatu s čtenáři Kauzy 3.

Jste dnes aktivním členem ODS? Zajímáte se ještě o komunální politiku?
Jsem dnes trochu aktivní člen ODS se zájmem o komunální politiku.
 
Můžeme očekávat váš politický comeback?
Staré rčení radí“ Nikdy neříkej nikdy“, ale myslím, že spíš ne. Čtvrt století aktivního politického života mi prozatím stačilo.
 
Čím v současné době trávíte volný i pracovní den? Vrátil jste se k původní profesi výtvarníka?
Naštěstí jsem svoji původní profesi nikdy zcela neopustil, takže se stále zabývám výtvarnou činností, ale především svou hlavní profesí, kterou je kreslená animace. Uplynulých pět měsíců jsem se například převážně věnoval animaci maskotů Boba a Bobka pro hokejový šampionát.
 
Jaký je Váš vztah s Pavlem Hurdou. Jste kamarádi?
Kdyby měl Pavel Hurda Facebookový profil, určitě bych jej měl mezi přáteli.
 
Koho hodnotíte jako nejlepšího starostu od roku 89. Proč? 
Jednoznačně Milana Českého. Uměl spravovat obec bez zbytečných řečí. Je ho škoda.
 
Může podle Vás nastat situace, že výběrové řízení (nebo investice) je formálně legální a současně může být pořádnou lumpárnou? S ohledem na předchozí dotaz by mě zajímalo, jak hodnotíte investice do komplexu Lupáčova (náklady na rekonstrukci přesáhly cenu obvyklou u novostavby), trojnásobně předraženou investici do podzemních kontejnerů (150 mil.), nebo outsourcing IT u firmy Comtesys ve kterém Praha 3 nahradila dva zaměstnance smlouvou za 1 mil. Kč/měs.? To jsou projekty z Vaší éry a podle mě se pod ně může podepsat jedině hlupák, nebo lotr.
Vezmu to od konce. Vzhledem k tomu, že v demokratické společnosti většinou rozhoduje nějaká kvalifikovaná většina, je podle Vás většina zastupitelů buď hlupáků, nebo lotrů?
Částečný otsourcing IT na Praze 3 nebyl v žádném případě o nahrazení dvou zaměstnanců. Byla to jediná / a myslím si, že správná / cesta k zachování a zásadnímu zlepšení funkčnosti IT služeb v době zavádění nových, velmi komplikovaných SW aplikací a byli jsme v té době na jednom z předních míst v celé Praze s ohledem na kvalitu IT jako celku. Nevím, kdo vymyslel, že podzemní kontejnery byly 3x předražené. Já si to nemyslím, a jsem rád, že jsme tento projekt zahájili a Praha 3 se stává stejně kultivovanou městskou částí, jako jsou v jiných metropolích na západ od našich hranic. Vzhledem k tomu, že neznám skutečnosti, z jakých vycházíte při hodnocení investice do komplexu Lupáčova, mohu se vyjádřit v okamžiku, kdy bude tato skutečnost nějak prokázána. A na první otázku neumím odpovědět, to si odpovězte sám.
 
Pamatujete si na prvního porevolučního starostu Michala Borse? Jak tu dobu hodnotíte?
Pamatuju Michala Borse velmi dobře. Byla to velmi rychlá doba, která bleskově vynesla do vysokých funkcí spoustu lidí, u kterých se nadšení a entuziasmus nepotkal se schopnostmi tyto funkce zastávat, což se vlastně děje pořád, ale myslím si, že zpětně hodnoceno, udělali jsme tenkrát, jako političtí amatéři neuvěřitelné množství práce, mnohem víc, než drtivá většina dnešních profesionálů.
 
Dříve byla pozice ODS v Praze prakticky neochvějná, ale pak ji lidé přestali mít rádi. Proč myslíte, že se tak stalo? Nezdá se Vám, že na tom máte podíl i Vy osobně?
Myslím, že jsme se natolik personálně vyčerpali a sami na sebe nakydali tolik hnoje, že se voličům ani nedivím, že nás přestali mít rádi. /nepočítaje v to samozřejmě řadu chybných rozhodnutí a skandálů/.
O tom, jaký mám na tom podíl já sám osobně, přemýšlím dost často. I když jsem se vždy snažil stát na té „správné straně“, upozorňoval na chyby, které děláme, nehlasoval pro lídry, kteří dle mého názoru selhali, a dokonce jsem stál na straně Slávka Svobody při jeho snaze o očistu ODS, stejně jsme na té šikmé ploše padali čím dál hlouběji. Takže na závěr, dělal jsem, co jsem mohl.

V roce 2014 za ODS kandidovali samí nováčci. Stará parta zmizela. Proč?
Jsem rád, že se na Praze 3 vytvořil nový, mladý tým, kterému držím palce, a kterému jsem mohl předat ten pomyslný štafetový kolík. Myslím, že by něco takového potřebovala ODS v daleko širším měřítku.
 
V roce 2010 Vás Hospodářské noviny označili za nejúspěšnějšího komunálního politika, pokud jde o vydělávání peněz ve firmách napojených na město. Podle jejich informací jste za jeden rok svého angažmá v Pražské plynárenské, Pražské plynárenské holding a Trade Centre Praha zinkasoval bezmála 1,79 milionu korun hrubého. Zdrojem informace mělo být Vaše vlastní daňové přiznání. Přijde Vám to adekvátní odměna za tuto činnost? Vy jste tehdy měl i další příjem za své politické funkce v Praze 3, ne?
Obávám se, že vás zklamu. Nevím o tom, že bych měl na Praze 3, kromě roku tuším 1995 – 96 nějakou placenou funkci, nepočítaje v to běžné náhrady za výkon mandátu ve výši cca 3 – 5 000,- měsíčně. Za svou činnost ve společnostech s majetkovým podílem hl.m.Prahy jsem obdržel odměnu dle pravidel té či oné firmy, kterou jsem řádně zdanil a ještě řádně uvedl ve svém daňovém přiznání. Protože se má odměna nikterak nelišila od odměny ostatních členů orgánů společností, včetně zástupců zahraničních akcionářů, považuji tuto odměnu za přiměřenou. Jinak si myslím, že v tomto ohledu byli i úspěšnější politici, než jsem byl já, jenom se o tom náhodou nepsalo…
Hodnotíte sám sebe jako úspěšného politika? Co je si pod pojmem úspěšný politik vlastně představujete?
Přiznávám se, že nevím. Jsem člověk, který o každém svém kroku hodně přemýšlí, stejně tak mě při každém rozhodování provází pochybnosti o správnosti toho, co jsem udělal. Takže stručně řečeno, nevím, jestli jsem byl úspěšný politik. Možná z vnějšího pohledu ano, já si to o sobě nemyslím. Nemám představu, jak mám zhodnotit úspěšného politika.
 
Napadlo Vás někdy se za to, co jste s ODS udělal, svým voličům omluvit a vrátit peníze, které jste v dozorčích radách získal jen a jen díky politickému dosazení, nikoliv díky své odbornosti?
Nenapadlo. Nemám se za co omlouvat a vracet peníze, které jsem sice získal díky politickému obsazení, ale také díky svým manažerským schopnostem a tvrdou prací mě taky nenapadlo. Spíš mě častokrát napadlo, že kdybych se víc než politice, věnoval svému podnikání, vydělal bych mnohem více, stálo by mě to mnohem menší úsilí a nikdo by mě neobtěžoval hloupými otázkami.
 

Litujete některého projektu, který byl schválen za Vaší vlády a nebyl pro Prahu 3 výhodný?
Lhal bych, kdybych tvrdil, že jsem se vším spokojený, ale konkrétní projekt vám neřeknu. Spíš lituju některých projektů, které se nerealizovali, nebo se jejich realizace neúměrně vleče.
 
Jaký byste měl návod na nápravu naprostého znechucení veřejnosti z chování politiků?
Nevím, politik je taky jenom normální člověk, a když na to nezapomene, měla by i veřejnost jeho chování ocenit. Žádný návod nemám, kdybych ho znal, měl bych asi Nobelovu cenu a kandidoval na prezidenta.
 

Existuje podle Vás pravicová a levicová komunální politika? Můžete uvést příklad Vámi prosazeného pravicového usnesení zastupitelstva, ve kterém jste za ODS vládli s ČSSD?
Určitě existují i v komunální politice pravicové a levicové pohledy na tu či onu problematiku, ať to je otázka vlastnictví nemovitého majetku – či jak chcete třeba privatizace domovního fondu, otázky většího či menšího podílu na financování služeb atp. Socialistické koncepty vždy zavání větší touhou o všem rozhodovat a pravicové, rozhodovat za občany co nejméně. Určitě se na Praze 3 privatizuje dle našeho pravicového konceptu.
 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

reklama