150 dní nové koalice za námi. Co nás čeká?

150 dní nové koalice za námi. Co nás čeká?

Nejen pověstných sto dní hájení, ale dokonce 150 dní má za sebou nová koalice a je tedy na čase se ptát, co už se jí povedlo, na čem se pracuje a co se v tomto volebním období chystá.

Koaliční smlouva byla podepsána mezi TOP09, ČSSD, ODS a VPM 3.11. 2014. Obecné proklamace koaliční smlouvy našly konkrétnější vyjádření v Programových cílech Rady z 9.3. 2015. Detaily k rozvojovým projektům lze nalézt v Akčním plánu na rok 2015
 
Radnice se neuzavírá
Bezesporu pozitivní je, že nová koalice pokračuje v nastaveném trendu otevřené radnice, zveřejňuje veřejné dokumenty na webových stránkách Prahy 3. Můžeme se těšit na rozklikávací rozpočet s detailními přehledy příjmů a výdajů městské části. Obavy z ODS zpátky „u vesla“ se tedy nenaplňují.
Nově přibyly veřejné diskuse, které se týkaly především chystaných developerských projektů. Ohledně chystané výstavby na úpatí Parukářky změnilo vedení radnice svůj postoj k projektu po silném nesouhlasu veřejnosti a opozice. Byla tak naplněna proklamace, že občané Prahy 3 budou zapojeni do rozhodování.  
 
Rozpočet pro horší časy
Úkolem tohoto volebního období je postupná příprava rozpočtu na dobu, kdy skončí příjmy z privatizace. Na rok 2015 byl schválen rozpočet 948 mil. Kč a běžné výdaje běžné výdaje se snižují o téměř 40 mil. Kč. Do roku 2018 by se měly vyrovnat výdaje na chod úřadu a příjmy (už bez příjmů z privatizace). Výnosy z pronájmu nebytových prostor by měla pomoci zvýšit probíhající revize všech nájemních smluv. Do půli tohoto roku by měla být přijata nová transparentní pravidla pronájmu nebytových prostor, ateliérů, garážových stání. Výnos z pronájmu by se mohl zvýšit ze 70 až na 100 mil. Kč. Další příjem by mohl být i z pronájmu obecních bytů. Praha 3 má totiž vleklý problém: cca 300 prázdných bytů. Začaly se rekonstruovat a pravidla pro jejich přidělování by měla být hotová do poloviny tohoto roku. V minulé koalici se toto Ž(n)S vyřešit nepodařilo. Uvidíme, jak si s tím poradí ČSSD.
 
Členové Rady MČ Praha 3
 
Rozvojové investice
Není překvapením, že to, co se už povedlo uskutečnit nebo se bude v brzké době realizovat, bylo připraveno koalicí minulou. Některé projekty jsou tak částečně dílem dnes opozičního Ž(n)S.  Např. nedávno otevřené hřiště Habrová, probíhající regenerace západní části Židovských pecí či kulturní centrum s knihovnou v ulici Za žižkovskou vozovnou, které bude otevřeno letos na podzim.
Jaké jsou nejviditelnější rozvojové projekty v Programových cílech na toto volební období? 
 
Zkrášlení paneláků 
Jednoznačně největším projektem tohoto volebního období bude oprava a zateplení fasád žižkovských paneláků. Vše má proběhnout před chystanou privatizací, aby tato rekonstrukce měla jednotného architektonického ducha a paneláky tak lépe na Žižkov zapadly. Upravovat by se měly též partery, tedy přízemní části vhodné pro obchody. Bude se jednat o téměř padesát domů a náklady budou 550 miliónů korun. 
Příprava projektu probíhá už dva roky. Pro obyvatele paneláků to znamená další čekání na privatizaci. Ta by měla být dokončena do roku 2018. Opozice volá kvůli liknavé přípravě v minulých dvou letech (na starosti měla ČSSD a TOP09) po slevě na nájemném pro obyvatele paneláků. Ti totiž budou muset dále platit za nezrekonstruované obecní byty. 
 
Všechny úřady kolem Havlíčkova náměstí
Po rekonstrukci budov v okolí Havlíčkova náměstí chce radnice sestěhovat všechny úředníky a umožnit tak občanům vyřídit vše na jednom místě. Do stávající školy budou přesunuty úřady ze Seifertovy 51 a otevření by mělo být v roce 2017.  Druhý objekt se nachází na nároží ulic Lipanská a Seifertova, tam by rekonstrukce by měla proběhnout letos. Celkově je však u projektu ještě třeba upřesnit celkový záměr a zadat ekonomickou analýzu, po čemž volá mj. opozice. Náklady přesunu úředníků na jedno místo jsou odhadovány na 283 mil. Kč. 
Dopravu by tam mohl usnadňovat též už léta probíraný ekobus, který by měl v budoucnu spojovat dolní Žižkov s Vinohrady. Měl by být na elektřinu a jezdit každou půlhodinu. Tradiční komplikací tu ovšem může být, kdo a jak ho zaplatí. 
 
Rekonstrukce náměstí
Komenského náměstí, které sloužilo jako parkoviště a bylo provizorně osázeno travou, by mělo mít novou podobu v roce 2016. Ve stejném roce bychom mohli spatřit v novém kabátě Kostnické náměstí a Tachovské o rok později. Otázkou je, jak rychlé bude schvalování. Odhadované celkové náklady na rekonstrukce se pohybují kolem 40 mil. Kč. 
 
Vítkov, Parukářka, Hlavní nádraží
Dále by měly být vybudovány nové vstupy na Vítkov. Jedná se o schodiště z ulice Jeronýmova, bezbariérový přístup a schodiště z ulice Pod Vítkovem a přístup z ulice Lukášova. Pouze v posledním případě je už vydáno stavební povolení a projekt by tak mohl být realizován už letos. V prvních dvou případech to bude nejspíš příští rok. Náklady nových vstupů na cyklostezku by měly být 27 milionů. 
Příští rok by se na Parukářce mohla objevit nová hospůdka a kavárna. Náklady by měly být necelých 14 mil. Kč. 
Tomu, kdo se dnes vydá ze Seifertovy na Hlavní nádraží, hrozí nemalá pokuta. Vybudování přímého přístupu na Hlavní nádraží z ulice Italská u VŠE je tedy výborný nápad. Vše ovšem závisí na realizaci projektu nových podchodů s rezervou pro 8. vlakové nástupiště, který Praha 3 nemůže přímo ovlivnit. Druhý vstup na „Hlavák“ tak zůstává ve fázi jednání a usilování.
 
Koalice vs. opozice
Většinou, jak je vidno, se jedná o pokračování věcí, které rozjela minulá koalice ještě s dnešní nejsilnější opozicí Ž(n)S. Odlišné názory bývalých koaličních partnerů bychom našli např. v otázce rozšiřování informačního centra, kde se má ve sklepení vybudovat za 10 mil. Kč nová výstavní síň. Ž(n)S je proti s tím, že výstavní síň obdobného formátu již dobře funguje v budově radnice na Havlíčkově náměstí. V současné době se projednává stavební povolení. 
Dalším rozporem je např. otázka bezpečnostních kamer, které by měly napomáhat bezpečí občanů na Kostnickém a Žižkově náměstí. Žádost byla odeslána na magistrát. Kamerový systém je ovšem podle opozice velice nákladný a podobné žádosti jsou tak většinou pouhé formality bez výsledku. 
 
Budou ulice čistší?
V programových cílech najdeme i opatření, která se dělají dlouhodobě (např. hlídání přechodů strážníky v okolí škol, zachování farmářských trhů na náměstí Jiřího z Poděbrad). Je otázkou, zda takové věci vůbec do programového textu patří. Některé body také nepřinášejí viditelný výsledek (prověříme znovuzavedení tramvaje do Husitské a Koněvovy či možnost rozšíření farmářských trhů na Jarov a na Prokopovo náměstí). Koalice také nechystá velké investiční projekty, jejichž příprava a realizace by přesahovaly jedno volební období. Důvod je však prozaický, příjmy z privatizace „vyschnou“ a radnice bude mít co dělat, aby si pokryla běžné výdaje. Občany žehrající na nepořádek v ulicích může zahřát vidina mapového portálu, kde budou moci vznášet požadavky na úklid či opravu chodníků. Všechny smlouvy na úklid mají být také znovu prověřeny s ohledem na efektivitu. 
Zajímavostmi mezi programovými cíli jsou chystaná učebnice se zaměřením na Prahu 3 či ombudsman pro seniory. 
 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

reklama