Reportáž ze 4. zasedání žižkovského zastupitelstva: Především boj o školku

Reportáž ze 4. zasedání žižkovského zastupitelstva: Především boj o školku

Fond starosty a rušení školky Buková – to byla dvě hlavní témata čtvrtého zasedání žižkovského zastupitelstva. V sále jako jediná chyběla radní Jaroslava Suková, která má právě oblast školství na starosti.

Krátce po třetí hodině je historický sál žižkovské radnice plný. Všechny židle pro veřejnost jsou obsazeny asi desetičlennou skupinou rodičů dětí ze školky Buková a jejího personálu. Děti naopak chvíli neposedí – starší pobíhají a mladší lezou po naleštěných parketách. V sále je dusno, že by se dalo krájet, ale teplým červnovým dnem to není. Rodiče se většinou přihlásili do rozpravy k bodu 24, který se týká zrušení školky a přestavění stávajícího objektu na velkokapacitní jesle pro téměř sto dětí, a teď čekají na svou příležitost.
 
Tanečky nad granty
Nejprve je ale třeba odsouhlasit přerozdělení peněz z Fondu starosty, protože podle nové legislativy veškeré granty přidělované obcí musí odhlasovat zastupitelstvo. Z půlmilionového fondu se žádá individuálně - tedy žádosti nemají ujasněná a jednotná pravidla, a to mimo jiné kritizuje opozice. „Je to nesystémový nástroj podobně jako rychlé granty. Ty jsme zrušily, ale na webových stránkách Prahy 3 o tom není žádná informace. To znamená, že rychlé granty dále pokračují,“ dotazuje se zastupitelka Helena Ganická (Ž(n)S) a její kolegové přikyvují. 
 
Radní Jan Materna (TOP 09) Ganickou ujišťuje, že rychlé granty byly pozastaveny a on sám je v budoucnosti i pro zrušení Fondu starosty, z kterého bude letos podpořeno sedm projektů z převážně sportovní oblasti. Právě skladba podpořených akcí je ale podle opozičních zastupitelů sporná. „Mistrovství v dogdancingu, jestli to správně překládám v psích tanečcích. To myslíte vážně,“ ptá se sugestivně Tomáš Sunegha (Ž(n)S) a sálem se ozývá posměšné chichotání. Přidávají se ostatní a vlna vtipků o psíkovi v dresu barev Žižkova na chvíli nebere konce. Ani další položka – desetitisícová podpora reprezentantky radnice v Mistrovství světa ve zpracování textu na PC – se opozičním zastupitelům nelíbí. 
 
Pohodlnou většinu, kterou současná vládnoucí koalice má, ale nelze nijak ohrozit, a takje bod 23 přijat. Informace o pozastavení „rychlých grantů“ pak bude přehledně přidána na radniční webové stránky.
 
 
Školka jako politikum
Podpora z Fondu starosty byla ještě klidnou předehrou pro následující bod, ve kterém se bude hlasovat o osudu školky Buková. Téma to pro zastupitele ani Žižkovany není nové – řešilo se už na dvou předešlých letošních zastupitelstvech. Na podporu školky vznikla také petice, kterou podepsalo na 500 lidí, a v jejich prostorách se konal i solidární koncert. Radnice je ale nadále přesvědčena, že je školku sídlící v budově, která je ve špatném technickém stavu, účelnější zavřít.
 
Opozice si bere slovo jako první a ústy Ondřeje Ruta (Ž(n)S) požaduje mimo jiné odvolání radní pro školství Jaroslavy Sukové.  Ke kritice postupu vedení Radnice ohledně školky Buková se tentokrát přidává sice spolustranice starostky Světlana Škapová, ta ale vystoupila z klubu TOP 09. Starostka Vladislava Hujová kontruje: „Paní Škapová, minulé volební období jste byla odbornicí na životní prostředí, teď jste odbornicí na péči o děti. Paní Suková na rozdíl od vás má vzdělání v pedagogice a péči o nemocné na Karlově univerzitě. Jaké vzdělání máte vy?“ Na místech pro veřejnost se neklidně vrtí rodiče.
 
Vyostřená rozprava s sebou přináší i stále více osobních dotazů. Starostka Hujová je nucena vysvětlovat před veřejností svůj příbuzenský vztah k radní Sukové (nejsou sestřenice, ale vyrůstaly spolu a považují se za ně) či radní odpovídají na otázku, zda-li mají děti a jak pro ně vybírali školku. Smršť osobních útoků je přerušena pauzou, po které se dostanou ke slovu rodiče dětí ze školky Buková. 
 
Rodiče a děti z MŠ Buková
 
Za aroganci nadávky
„Jako architekt vás musím upozornit, že naddimenzování prostoru školky na jesle pro stovku dětí, je zcela nevhodné. Hluk, který to přinese, zničení původní zahrady, kterou nahradíte jakýmsi prostranstvím u silnice, kde se za plotem bude motat stovka dětí, si nedokážu představit,“ apeluje na zastupitele jeden z občanů Jozef Seman, který podobně jako všichni další vystupující rodiče uvodí svou řeč tím, že je konsternován průběhem rozpravy a především „arogancí paní starostky“.
 
„Já jsem zase konsternován tím, že rodiče vnesli politiku přímo na půdu školky, že tam pořádali jakýsi podpůrný koncert nebo, že po Jarově rozvěsili letáky s informací, že na místě školky vznikne parkoviště. To udělal kdo,“ rozčiluje se o něco později radní Alexander Bellu (ODS) a ze sálu okamžitě zazní „To jsem byla já, ale…“ jedné z matek. „Nechte mě domluvit, já jsem vás taky nechal,“ odpovídá Bellu do sálu. „Ale už nenecháte,“ brání se rodiče.
 
Vypadá to, že jiný argument pro zrušení školky, než technický stav budovy, koalice nemá. Potřeba zařízení pro děti do tří let na Praze 3 je zřejmá, její forma a rozsah je však na diskuzi a měla by vycházet z demografických studií. Nic takového se ale zatím nechystá.
 
Zrušení školky Buková je odhlasováno, proběhne sloučením se Základní a mateřskou školou Jarov.
 
„Srabi! Alibisti,“ vzkazují někteří z rodičů zastupitelům po hlasování a většina z nich následně opouští sál. Opoziční zastupitelé vyjadřují alespoň lehké uspokojení, že jim o problému bylo umožněno diskutovat veřejně.
 
V prostorách školky bude od září sklad majetku školky. Její další osud leží podle slov starostky Hujové v rukou ředitele jarovské školy. Jesle jsou jen jednou z možností, na kterou Radnice musí nejprve získat peníze z dotačních programů.
 
O odvolání radní pro školství Sukové se nakonec vůbec nehlasovalo, protože tento bod zastupitelé na program nepřijali. Po dobu jejího pobytu v lázních z důvodu rekonvalescence po operaci ji ani nadále nikdo nebude zastupovat.
 
Zastupitelé MČ Praha 3
 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. 

reklama