Podívejte se: nový dům, který má obnovit tradiční žižkovskou zástavbu

Podívejte se: nový dům, který má obnovit tradiční žižkovskou zástavbu

Seznamte se se studií nového bytového domu pod Vítkovem. S více než stovkou bytů má na rozloze jednoho bloku obnovit původní uliční strukturu Žižkova v místě, kde budovy naposledy stály v 80. letech. Do jeho realizace ale zbývá ještě několik let.

Projekt na včerejším veřejném jednání představil architekt Jan Tesař (www.stempel-tesar.com) spolu se zástupcem investora, firmy S12 a. s. Reakce obecenstva byly spíše pozitivní. „U projektu panuje nezvyklá shoda, že je hezký. Městská část by jej tedy mohla podpořit,“ nechal se slyšet vedoucí odboru územního rozvoje Zdeněk Fikar, který má o studii za Prahu 3 v lednu jednat.

Šestipodlažní budova s podzemními garážemi vzniká v místech, kde byly původní domy během žižkovské asanace strženy. Podle architekta Tesaře je nový projekt k tradiční žižkovské výstavbě mnohem ohleduplnější, než sousedící panelové domy z 80. let. Průměrná výška budov na Žižkově je například čtyř až šesti podlažní, zatímco panelové domy jsou až osmi podlažní. Poslední patro projektu má navíc být ustupující. Charakteru Žižkova také odpovídá plánovaný vnitroblok, ve kterém má být zahrada.

Většina ze 124 bytů o průměrné rozloze 80 m3 má být typu 3+kk. Kromě nich pak budou po celém obvodu přízemí prostory určené k pronajímání prodejnám a firmám. Podzemní parkoviště má mít kapacitu 167 parkovacích míst.

Na jednání, kterého se zúčastnilo asi 40 obyvatel, převládaly na projekt pozitivní reakce. Hlavní obavy, které z obecenstva zazněly, se týkaly dopravního zatížení. První se týkala množství aut, které sem přivedou rozlehlé podzemní garáže. Autoři projektu si však myslí, že dům na Žižkově by měl přilákat spíše obyvatele, kteří nebudou denně jezdit autem do centra města.

Vystoupil také člen Klubu přátel Žižkova, který upozornil na riziko zatížení městské hromadné dopravy. Jinak však projekt hodnotil pozitivně. „Měl by do svého okolí přinést kus života,“ vysvětlil. Velmi jej prý také těší plánované obnovení tradičních názvů ulic Kaplířova a Budovcova.

Projekt je ve fázi studie a čeká jej tedy ještě mnoho kroků k realizaci. Po vyjádření odboru územního rozvoje Prahy 3 je například nutná změna územního plánu. Architekt Tesař tak odhaduje, že by stavba mohla začít za tři roky.


Vizualizace a nákresy publikujeme se souhlasem autorů.

 

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

 

reklama