Chceme další farmářské tržiště, shodují se strany. Kde? Přečtěte si, koho volit

Chceme další farmářské tržiště, shodují se strany. Kde? Přečtěte si, koho volit

Na Praze 3 má přibýt farmářské tržiště, jedno místo je málo. Na tom se shoduje všech devět stran, které zaslaly odpovědi na naše otázky. Mezi nejčastějšími místy, kde by tržiště mohlo fungovat, jmenují Propokovo náměstí nebo Ohradu. Kde by mělo stát a mělo by být v něčem odlišné od toho na Jiřího z Poděbrad?

V době před volbami zveřejňujeme na Kauze 3 sérii textů „Koho volit?“. U sedmi politických témat jsme se podívali, co strany odpovídají v naší volební kalkulačce (www.volebnikalkulacka.kauza3.cz) a zeptali se jich na vysvětlení. Co si kdo myslí o farmářských tržištích?

Mezi strany, které jmenují více než jedno místo, patří TOP 09 (v minulých volbách strana získala 24 %), ODS (21 %), Žižkov nejen sobě (Ž(n)S, koalice SZ, KDU-ČSL a Starostů, 20 %) a ČSSD (17 %), „Vybudování dalšího farmářského trhu vyžaduje zabezpečení přívodu vody a elektřiny do vybraného prostoru, kterým by mohl být například prostor na Olšanském náměstí, Na Ohradě nebo Nákladové nádraží Žižkov,“ odpovídá současná starostka a lídryně TOP 09 Vladislava Hujová a dodává, že v úvahu také připadají obchodní prostory ve vlastnictví radnice. Konkrétní ale nejmenuje.

Alexander Bellu, lídr ODS, za svou stranu jmenuje Prokopovo náměstí a případně „lokalitu u polikliniky Jarov“. Ž(n)S chce podle svého lídra Matěje Stropnického farmářské tržiště především pro obyvatele Jarova. „V úvahu připadá parčík na křižovatce na Ohradě, musel by však projít náročnějšími stavebními úpravami. Prostor pro trh může vzniknout i na Prokopově náměstí, kde trh tradičně byl,“ odpovídá. „Další farmářské tržiště by bylo možné zřídit například v oblasti Ohrady, nebo v ulici, která vede k Národnímu památníku na Vítkově,“ dává do úvahy další místa Irena Ropková, kandidátka na starostku za ČSSD. 

Volba pro město – nezávislí kandidáti (VPM, 4 %), DOMOV (strana v minulých volbách nekandidovala) a Demokraté Jana Kasla (DJK, nekandidovala) uvádějí jedno místo. Za VPM jmenuje Tomáš Bláha Prokopovo náměstí s tím, že chce také „vyhledat vhodnou lokalitu i pro občany Vackova a Jarova.“ Jako možná negativa tržišť vidí „nedůslednou kontrolu kvality prodávaných produktů“. Michal Konvička, lídr DJK, také jmenuje Prokopovo náměstí a dodává, že důležitá je pro něj „transparentnost při pronájmu tržiště“. DOMOV přes Radimu Pekařovou jmenuje Havlíčkovo náměstí, jako možné nedostatky ji napadá nedostatek hygieny. 

Většina stran uvádí, že vhodný prostor bude teprve hledat a z tohoto pohledu je třeba vnímat i uvedenou tabulku, která byla sestavena na základě zmínek o možných alternativách a nikoliv jako konkrétní výčet všech možných variant.

KSČM (7 %) a Svobodní (0,5 %) jsou dvěma stranami, které žádné konkrétní místo nejmenují. „Dali bychom přednost tržnici a obchodům s českými zemědělskými a řemeslnými výrobky – zvětšila by pestrost sortimentu v obchodní síti v městské části,“ vysvětluje svou představu Pavel Ambrož, lídr KSČM. „Svobodní přichází s konceptem změny současného tržního řádu, který by umožnil lidem snáze prodávat své výrobky na veřejném prostranství. Farmářské trhy by tak mohly vznikat spontánně na území celé naší městské části dle potřeb obyvatel,“ odpovídá Tomáš Štampach za Svobodné s tím, že jako nedostatek tržišť dnes vidí nedostatečný počet odpadkových košů v jejich okolí.

Jedna věc je, co strany říkají během kampaní, a druhá, co dokáží realizovat po volbách. Na rozdíl od důvěryhodnosti stran se však dají názory politiků jasně rozebrat a zpětně jejich jednání hodnotit. Odpovědi dalších tří kandidujících stran se Kauze 3 nepodařilo získat (žádná z nich v minulých volbách nezískala nad 5 % hlasů).

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

 


Související články

Farmářské trhy se rozšiřují, bubák stále straší

Farmářské trhy se styly nedílnou součástí náměstí Jiřího z Poděbrad. Přeplněné uličky mezi stánky jsou nesporným důkazem jejich obliby. I proto podepsala Praha 3 v květnu letošního roku novou smlouvu a deklarovala tak zájem spolupracovat s původním provozovatelem. Minimálně na další dva roky. Politický bubák přiživující se na farmářských trzích však ...pokračování

Volební kalkulačka pro Prahu 3

Právě spouštíme volební kalkulačku pro Prahu 3. Od 9 kandidujících stran jsme získali odpovědi na 25 otázek, které tvoří průřez komunálními tématy Prahy 3. Vyplňte si kalkulačku a hned budete vědět, která strana je Vám názorově nejblíže. pokračování

(Ne)chcete, aby cyklisté na Praze 3 měli více místa? Přečtěte si, koho volit

Podpora cyklistiky je politicky vděčné téma. V různé podobě ji rozhlašují všechny strany. Co když se ale musí vybírat mezi automobilovou dopravou a cyklisty? A je cyklistika spíše rekreační činnost, nebo každodenní způsob dopravy? Na těchto otázkách už se názory různí – a mohou být i klíčem pro rozhodnutí v nadcházejících volbách.pokračování

Komu chcete, aby městská část pronajímala byty? Přečtěte si, koho volit

Má městská část vlastnit byty? Má na jejich pronájmu vydělávat, nebo je poskytovat jako podporu lidem v nouzi? Na tyto otázky se názory politických stran různí – a mohou být i klíčem pro rozhodnutí v nadcházejících volbách.pokračování

(Ne)chcete rekonstrukci náměstí Jiřího z Poděbrad? A co s kašnou? Přečtěte si, koho volit

V minulém roce probíhalo množství diskuzí nad návrhem rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad. Má radnice realizovat současný návrh architektonického studia MCA? Pokud ne, jaké jsou jeho nedostatky a co s náměstím dále? A jaký bude osud kašny? Na tyto otázky se názory politických stran různí a mohou být i klíčem pro rozhodnutí v nadcházejících volbách. Jedno ...pokračování
reklama