Žižkovská radnice se s Nákladovým nádražím chlubí předčasně

NázoryŽižkovská radnice se s Nákladovým nádražím chlubí předčasně

Reakce na článek o budoucím využití Nákladového nádraží Žižkov v Radničních novinách 6/2008

Žižkovská radnice podala návrh na změnu územního plánu na Nákladovém nádraží. Vlastně podala návrhy dva, o tom prvním však diskrétně mlčí. Oba mají jedno společné, silnici napříč územím. Tou se radnice nepřestává chlubit jako svým vítězstvím nad zájmy vlastníků pozemků. Proč však podala rychle za sebou dva návrhy, z nichž druhý je pouze ústupkem od prvního, to už vysvětlit neumí. Nebo nechce. 
První návrh (obr.1) odeslaný pouhý měsíc před tím druhým se snažil respektovat studii, která na MČ v posledních letech vznikala. Byl detailně strukturovaný, vymezoval park, veřejné vybavení (mateřskou školku), omezoval výšku budov a stanovoval, kde má převládat obytná funkce a kde smíšená.
V dubnu, těsně před vypršením lhůty pro podávání podnětů k novému územnímu plánu se však objevil nový hráč – společnost Sekyra Group Development, která společně s Českými drahami založila společnost Žižkov Station Development, která má budoucí zástavbu Nákladového nádraží realizovat. Radnice na podnět Sekyry téměř ze dne na den přijala novou podobu návrhu územního plánu a odeslala ji na Magistrát (obr.2). V návrhu není žádný pozitivní posun, naopak developerům dává volné ruce. Radní se sice hájí jakousi dohodou s partnery. Ta je však velmi vágní, není schválená radou ani zastupitelstvem, no a víme jak fungují podobné dohody. Jediný účinný nástroj na obranu před zájmy developerů - územní plán - žižkovská radnice dubnovým návrhem zahodila. 
Na jiných městských částech bývá zvykem, že návrhy na změnu územního plánu se projednávají v zastupitelstvu. Nákladové nádraží je jedno z největší rozvojových území v Praze, přesto se tak na Praze 3 nestalo a návrh prošel pouze Radou. ODS totiž měla naspěch, tlačily ji nové podmínky, které si kladli investoři a termín pro podání návrhů na Magistrát. Co vedlo radnici k tomu, že nezůstala u návrhu již podaného a novým podmínkám ustoupila? A co za to dostala? To pro mě zůstává velkou neznámou. Nový návrh na změnu územího plánu je totiž čistým ústupkem od předchozích dohod, žádným kompromisem. Osobně jsem se na to zastupitelů ve výboru pro územní rozvoj ptal, uspokojivou odpověď jsem však nedostal.
Nyní tedy na Útvaru rozvoje města leží návrhy dva. O tom prvním a lepším ODS mlčí a snaží se ho tutlat. Článek v radničních novinách uzavírá zvoláním: „Neústupnost radního Hurdy se vyplatila.“ Neústupnost je však přesně to, co radním v poslední fázi chybělo. A to se obyvatelům Prahy 3 rozhodně vyplatit nemůže.
Ondřej Rut 

 


 

Obr.1: Návrh podaný v březnu 2008 – respektuje zásady Studie z atelieru Jana Sedláka

  
Vizualizace ze studie atelieru Jana Sedláka
 
 
Obr.2: Návrh podaný v dubnu 2008 podle studie Sekyra Group
 
 
Vizualizace ze studie společnosti Sekyra Group
reklama