Svolání nového zastupitelstva se opozdí zhruba o měsíc, SPD podala stížnost

Svolání nového zastupitelstva se opozdí zhruba o měsíc, SPD podala stížnost

Před více než dvěma týdny skončily volby. Probíhají koaliční vyjednávání a netrpělivě se očekává jejich výsledek. Rýsuje se varianta TOPSTAN, Piráti a Zelení. V pátek (19.12.) skončila zákonná desetidenní lhůta pro podání návrhu soudu na neplatnost voleb nebo hlasování (Státní volební komise výsledky oficiálně vyhlásila v úterý 9.10.). Po tomto datu musí starosta do 15 dnů svolat ustavující zasedání nového zastupitelstva a to minimálně 7 dní předem (aby informace mohla být na úřední desce). SPD však takovýto návrh, resp. stížnost podala a starosta teď tedy musí čekat na rozhodnutí soudu. Ten na to má dvacet dní. Po minulých volbách (10. - 11.10.2014) bylo ustavující jednání zastupitelstva 4.11.2014, tedy zhruba tři týdny po volbách. Letos by to mohlo být o měsíc později. Pokud soud žádosti vyhoví, zpoždění bude ještě větší.

 

Proč stížnost?

Stížnost podala SPD Praha 3 (Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura). Týká se ovšem pouze cca 5 volebních okrsků. I pokud by soud stížnosti vyhověl a nařídil těchto 5 okrsků přepočítat, tak předseda SPD Praha 3 Petr Bednář neočekává, že by to mohlo výrazněji změnit volební výsledek 3,93 % a otevřít SPD cestu do zastupitelstva. Pouze pokud by se ve všech pěti okrscích ukázala zásadní pochybení, tak jsou připraveni požadovat kontrolu všech okrsků.

Důvodem jejich stížnosti byly podle Bednáře podivné statistiky: „V některých okrscích jsme nedostali ani jeden hlas, jinde byl zase nelogický poměr hlasů na magistrát a do místního zastupitelstva. Podivné statistiky v tomto smyslu se objevily i u ostatních stran, proto SPD vyčkávala do poslední chvíle s podáním stížnosti. „Čekali jsme, zda to neudělá jiná strana. Asi je to tím, že jsou v zastupitelstvu, tak už to neřeší,“ podotýká Bednář.

Bednář nevylučuje, že chyba mohla být na straně voličů, kteří špatně označili volební „plachty“ a hlasy pak propadly. K motivaci kroku SPD říká: „Chceme, aby se do budoucna vědělo, že si politici výsledky hlídají. Jsme zodpovědní a chceme hrát čistou hru, a to i za cenu měsíčního zpoždění pro nové zastupitelstvo.“ Závěrem pak dodává: „Pokud by mě např. ODS nebo Piráti požádali, abych stížnost stáhl, tak ji stáhnu, ale také zveřejním, kdo mě o to požádal.“

 

Jak to chodí po volbách a co nás může čekat

Dnem voleb skončily mandáty dosavadních zastupitelů. Praha 3 tedy momentálně zastupitelstvo nemá. Správu obce zajišťuje dosavadní starosta a rada obce, a to v plném rozsahu. Se zánikem mandátů starých zastupitelů zanikly i výbory (orgány zastupitelstva). Komise ovšem pokračují v plnění svých úkolů, protože jsou to orgány rady, která trvá až do zvolení rady nové. Pokud soud vyhoví návrhu na neplatnost voleb a nedojde ke zvolení zastupitelstva, získává dosavadní rada pravomoc stanovit pravidla rozpočtového provizoria a pravomoc schvalovat rozpočtová opatření. Nepřecházejí na ni však pravomoci zastupitelstva není tedy možné rozhodovat např. o prodeji nemovitého majetku nebo schvalovat či měnit obecně závazné vyhlášky. 

V celé republice bylo kolem 200 stížností, v Praze 25. Stížnost byla podána i na volby na magistrát, kam míří pouze 2 zástupci z Prahy 3: čerstvě Tomáš Štampach – Svobodní v rámci kandidátky ODS a opětovně Martin Dlouhý – TOP 09. V minulém období měla Praha 3 na magistrátu 5 zástupců. Alexander Bellu (ODS), Vladislava Hujová (Starostové pro Prahu) a Irena Ropková (ČSSD) mandáty neobhájili, Matěj Stropnický (Zelení) znovu nekandidoval.

reklama