Anonym málem zastavil privatizaci

Anonym málem zastavil privatizaci

Stačil jeden anonym, a stovky lidí žádajících privatizaci obecního bytu v Praze 3, měly málem po naději. Na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže totiž v polovině prosince přišel dopis, že při privatizaci bytového fondu Prahy 3 je zřejmě porušován zákon o veřejných zakázkách.

Podepsaní zastupitelé a občané Prahy 3 poukazovali na to, že radnice nevyhlásila výběrové řízení na realitní kancelář, která bude úřadu pomáhat s privatizací. Radní dokument sice vzali na vědomí, ale prodej domů nezastavili.
„Byla to otázka, zda čtvrtou vlnu privatizace stopnout. Na jedné straně je na nás vyvíjen tlak, aby se prodej domů urychlil, na té druhé nás někdo napadl. My jsme výběrové řízení samozřejmě vypsali, i když jsme nemuseli. Realitní kancelář RK Sever zvítězila proto, že nabídla nejlevnější nabídku. Rada se proto usnesla, že bude v privatizaci pokračovat dál, dokud se případ nevyjasní,“ sdělil mluvčí radnice Jan Sotona.
„Je pravda, že jsme podnět 12. prosince obdrželi, na jeho základě jsme si už vyžádali dokumentaci a následně její doplnění. Věc je v šetření a zatím nemáme všechny potřebné informace k dispozici. Zda jsou důvody pro zahájení správního řízení, proto v tuto chvíli nemohu říct,“ sdělil Deníku mluvčí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Filip Vrána.
Pochybnostem k případnému klientelismu Realitní kanceláře Sever navíc nahrává fakt, že s ním radnice spolupracuje už několik let. „Realitní kancelář prokazuje při prodeji vysokou profesní a etickou úroveň pracovníků, kteří jsou ve styku s klienty. Na vysoké úrovni je taktéž právní zázemí realitní kanceláře, díky němuž, se daří Praze 3 úspěšně zvládat velmi složité situace, které při prodeji vznikají,“ píše na webových stránkách kanceláře ódy na firmu starostka Milena Kozumplíková. Doporučení je z 13. ledna 2005.

Velká nespokojenost a petice

Kolem prodeje bytů na Žižkově to víří emocemi již několik měsíců. Na minulém zastupitelstvu byla radním dokonce doručena petice, aby se prodej bytů uskutečnil co nejdříve. Teď se registruje další občanské sdružení Žižkov (nejen) sobě, kterému rovněž vadí, že městská část nedokáže na internetu zveřejnit seznam domů, které do privatizace půjdou, a které v budoucnu prodávat nehodlá.
„Nájemné roste, a my nevíme, jestli si máme vzít hypotéku a přestěhovat se nebo čekat, než nám radnice byt prodá. Jsme víceménně v pasti. Například v Praze 7 seznam mají a lidé alespoň ví, na čem jsou,“ řekla Deníku jedna z obyvatelek, která bydlí na Žižkově.
Podle Sotony to ale nejde. „Takové seznamy mohou mít městské části, kde jsou paneláky a je to tudíž bez problémů. My ale potřebuje domy právně očistit. To znamená zjistit, jestli na dům neexistují restituční nároky, jestli tam nejsou nějaké spory o pozemek nebo vnitroblok, teprve poté ho můžeme na seznam zařadit,“ uzavřel.


Související články

Hádka kvůli ceně bytů

S výkřiky "Hanba!", "Komedianti" a "Demisi!" opustili v polovině prosince jednání zastupitelstva obyvatelé Prahy 3, kterým se nelíbilo, že se zastupitelé odmítli zabývat jejich peticemi. Společně s nimi odešel i tucet opozičních zastupitelů. Mezi protestujícími byli lidé, kterým se nelíbí cena, za niž si mají koupit své byty na Jarově v ulici Pod Lipami. Radnice jim ...pokračování

Několik novinek k privatizaci bytů v Praze 3

Při pročítání usnesení, které přijala 14. ledna rada MČ Praha 3, mě zaujaly především dva body. Oba se týkají privatizace bytového fondu městské části.pokračování
reklama