Vznik sdružení za průhlednou privatizaci bytů

Vznik sdružení za průhlednou privatizaci bytů

V Praze vzniklo občanské sdružení, jehož cílem je přimět radnici Prahy 3, aby vytvořila koncepci privatizace bytů v městské části. Občanské sdružení Žižkov (nejen) sobě zaregistrovalo ministerstvo vnitra. Za tři týdny se bude konat jeho valná hromada. ČTK to řekl zastupitel městské části Praha 3 Matěj Stropnický. Podle mluvčího městské části Jana Sotony zastupitelstvo zatím nejednalo o tom, kolik bytů by mělo v majetku městské části zůstat.

"Pokud vím, předběžně se uvažuje o tom, že by si radnice ponechala 15 až 20 procent ze 7000 obecních bytů," řekl Sotona. V minulých třech etapách privatizace Praha 3 od roku 1993 prodala 303 domů, počet bytů podle něj ale nelze zjistit, protože se prodávaly celé domy a odbor evidence majetku dřív nesledoval jednotlivé byty.

V současnosti probíhá na Praze 3 čtvrtá etapa privatizace. Prodávají se domy v dolní části Vinohrad a Žižkova ve staré zástavbě a také rekonstruované panelové domy na Jarově. Podle Sotony jde stará zástavba do privatizace podle toho, kdy ji odbor majetku "vyčistí", tedy vyřeší věcná břemena, spory o pozemky, případně restituční spory. Poté, co skončí prodej bytů v ulici Pod Lipami na Jarově, půjde do privatizace deset panelových domů v Habrové ulici s 500 byty, kde se rekonstrukce dokončuje.

Právě rozdíl mezi cenou bytů Pod Lipami a bytů na Vinohradech je jedním z důvodů založení občanského sdružení Žižkov (nejen) sobě. "Pod Lipami jsou domy, které prošly revitalizací, jsou kompletně nově zatepleny, mají nová okna a další prvky, jde o byty první kategorie, společenství vlastníků proto po mnoho let z toho důvodu nebude muset přispívat do fondu oprav. Slezská 70 je dům stojící na pramenu vody, má rozvody ještě v olověných trubkách a celkově je v dezolátním stavu," vysvětlil Sotona, proč za byty v panelácích na kraji Žižkova nájemníci průměrně zaplatí 26.000 korun za metr čtvereční, kdežto na lukrativnějších Vinohradech 11.000 korun.

"Srovnávali jsme ceny a způsob privatizace bytů na Praze 2, 4 a 7. Obecně jsou ty panelákové byty bezpochyby nejdražší, které se v současnosti v Praze privatizují," řekl Stropnický, který údajně chybějící koncepci privatizace bytů na Praze 3 kritizuje.
"Že se nejedná o cenu přehnanou, dokládá i to, většina nájemců už o koupi projevila zájem. Řada už zaplatila, aby dosáhla na slevu, po které vychází šedesátimetrový byt ve vzdálenosti 15 minutové cesty tramvají od Václavského náměstí na asi 1.260,000 korun. Rád bych k tomu uvedl, že srovnatelné volné byty v těchto domech prodávala radnice za přibližně tři miliony," řekl Sotona.

Podle Sotony nemá radnice na ocenění nemovitostí vliv. Vyhláška jí podle něj ukládá prodávat byty za ceny v místě a čase obvyklé. Ze zákona tuto cenu může stanovit pouze soudní znalec a ten musí postupovat podle cenových map a jasnou metodikou, kterou stanovuje ministerstvo financí.

Na údajnou netransparentnost privatizace si občané Prahy 3 přišli 18. prosince stěžovat přímo na radnici na zasedání zastupitelstva. Poté, co zastupitelstvo odmítlo projednávat petice týkající se privatizace, vypukla v sále vřava. Lidé začali hlučet a křičet: "Hanba!" "Komunisti!" "Komedianti!" a "Demisi!"

V průběhu února se bude konat ustavující valná hromada občanského sdružení Žižkov (nejen) sobě. Pokud máte zájem na účasti v činnosti sdružení, pošlete nám prosím kontakt na sebe a adresu domu, ve kterém bydlíte na matstrop@volny.cz 
 


Související články

Hádka kvůli ceně bytů

S výkřiky "Hanba!", "Komedianti" a "Demisi!" opustili v polovině prosince jednání zastupitelstva obyvatelé Prahy 3, kterým se nelíbilo, že se zastupitelé odmítli zabývat jejich peticemi. Společně s nimi odešel i tucet opozičních zastupitelů. Mezi protestujícími byli lidé, kterým se nelíbí cena, za niž si mají koupit své byty na Jarově v ulici Pod Lipami. Radnice jim ...pokračování

Anonym málem zastavil privatizaci

Stačil jeden anonym, a stovky lidí žádajících privatizaci obecního bytu v Praze 3, měly málem po naději. Na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže totiž v polovině prosince přišel dopis, že při privatizaci bytového fondu Prahy 3 je zřejmě porušován zákon o veřejných zakázkách.pokračování
reklama