Jak jsme organizovali předvolební diskuzi v Olšance aneb Pohled do zákulisí

Jak jsme organizovali předvolební diskuzi v Olšance aneb Pohled do zákulisí

Na samém počátku jsme si řekli, že bychom chtěli udělat informační předvolební kampaň, jejímž vyvrcholením bude diskuze se zástupci zdejších politických sil. Měla to být přehlídka názorů a argumentů, moderovaná diskuze politiků s občany.

Za důležité jsme považovali vybrat dobrého moderátora. Oslovili jsme 3 moderátorské autority. Dva z nich se nám omluvili, ale Martin Veselovský reagoval se zájmem. Asi po týdnu jsme se sešli a domluvili se na spolupráci. Pan Veselovský nás upozorňoval, že jako pracovník veřejnoprávních médií je vázán etickými kodexy ČT a ČRo a že se tedy budeme muset smířit s těmito mantinely. S touto podmínkou jsme neměli žádný problém, i my chceme vyváženou a objektivní diskuzi.

Nechali jsme natisknout plakáty a začali celou akci propagovat. Někdy v září vstupuje do hry pan Vladimír Holzknecht ze strany Volba pro město. Na různá místa v Českém rozhlase začal posílat dopisy, jejichž výsledkem bylo, že nadřízení pana Veselovského mu účast v diskuzi rozhodně  nedoporučili. Z pochopitelných důvodů se nám pan Veselovský omluvil.
 
Do akce zbývá asi 11 dní a my nemáme moderátora. Roztáčíme telefony a intenzivně sháníme. Volba padla na Štěpánku Duchkovou. Opět se uskutečnila schůzka, kde jsme byli ujištěni, že paní Duchková pracuje jen pro komerční média a podobné tlaky v jejím případě prostě nehrozí. Den D 11.10. v 9.00 zvoní telefon, ve kterém paní Duchková vysvětluje, že jednou týdně dochází do Českého rozhlasu moderovat půlhodinový pořad a že by o tu práci nerada přišla a že se tedy omlouvá, ale bohužel to moderovat nebude. 
 
Co teď? Někoho přece musíme sehnat, to by bylo trapné, říkáme si... Zkoušíme několik jmen, mezi nimi také Milana Šímu, který nám už v 10.00 hod. potvrdil, že čas mít bude a že do toho s námi jde. Schůzku máme ve 14.30 kavárně Louvre. Po hodině a půl odchází pan Šíma obohacen mnoha  informacemi o Praze 3. Poučeni předchozími událostmi jsme si řekli, že jméno prostě nezveřejníme.
 
Informace o změně moderátora se přesto dostala ven přes Štěpánku Duchkovou a jejího známého z Prahy 3. Kolem 17. hodiny volají někteří z pozvaných politiků a dožadují se nového jména moderátora. Některým stačilo ujištění, že je to nestranný profesionál, jiní oním jménem podmiňovali svou účast. V půl šesté jsme pustili do světa informaci, že moderovat bude Milan Šíma. Je půl sedmé večer a pan Šíma je ještě na cestě. Paranoidním představám se v těchto momentech prostě neubráníte. 

Nakonec dorazil a všechno proběhlo podle plánu. V úterý ráno přišel email od pana Šímy, že mu po skončení diskuze volal tiskový mluvčí ÚMČ Prahy 3 pan Sotona a chtěl vědět, proč to pan Šíma dělal, za kolik a podobně na něj naléhal.
 

 
Nepřímo ale celkem přesvědčivě jsme poznali, že politici mají dlouhé nitky na různých místech a celkem úspěšně za ně umí tahat. Smutným faktem je, že uspořádat neškodnou přehlídku názorů a argumentů není v naší demokratické zemi zcela snadné, i když jsme si na počátku mysleli opak. Z mnoha stran jsme byli obviňováni, že jde o předvolební akci VV (pro ODS to byla dokonce záminka k neúčasti). Před půl rokem jsme zase slýchali, že je Kauza3 v područí Strany zelených. Nakonec nám snad všichni účastníci panelu dali za pravdu, že to bylo nestranné a vyvážené. 
 
Dokáží naši politici pochopit fakt, že je někdo ochoten věnovat svůj čas politice a politické kultuře bez osobních ambicí a jakýchkoliv hmotných nároků? Myslíte, že se někdo za ta nařčení někdy omluvil?

Související články

Pondělní debata bude pod taktovkou Štěpánky Duchkové

Ano. V osobě moderátora nastala změna. Zatímco před 14 dny jsme počítali s moderátorem Martinem Veselovským z Českého rozhlasu, dnes již víme, že moderátorkou bude Štěpánka Duchková, kterou jistě znáte z televizních obrazovek. Proč?pokračování

Debata kandidátů na starostu je za námi, zástupce ODS si mezi lidi netroufl přijít

Do hotelu Olšanka dorazilo pět zájemců o kancelář starosty a několik set posluchačů, kteří názorům kandidátů věnovali dvě hodiny svého času. Pozvání přijali Ing. Vladislava Hujová (TOP 09), Bc. Matěj Stropnický (Žižkov nejen sobě), Mgr. Pavel Dobeš (Věci veřejné), Michal Kucián (ČSSD) a Pavel Ambrož (KSČM).pokračování

Kompletní videozáznam z předvolební debaty kandidátů na starostu

Přinášíme kompletní záznam debaty z hotelu Olšanka. Dvouhodinový materiál je rozdělen na tři tematické části.pokračování

„Narodil jsem se tu a 31 let zde bydlím...“ s Jirkou Ptáčkem o Kauze3

Šest odpovědí na otázky k projektu. Rozhovor byl zveřejněn v posledním tištěném vydání Kauzy3.pokračování

Rád bych prý uchopil moc...

Tak tuto informaci jsem se dnes dozvěděl z letáčku ležícího v domě na zemi. A na druhé straně doporučení, že se občané mají na co těšit, když budu zvolen. Souhlas, to mohu voličům slíbit, že v případě úspěchu budou podrobně informováni o dění na naší radnici. Jsem trochu zklamán grafikou, když už si autor této tiskovinky vypůjčil můj portrét. Snad se ...pokračování
reklama