Volební výsledky s komentářem

Volební výsledky s komentářem

Přinášíme podrobné volební výsledky, jmenný seznam zvolených zastupitelů a několik postřehů, které vychází z pohledu na statistiky.


 

 

Jmenný seznam všech zastupitelů zvolených do Zastupitelstva Prahy 3 (rok 2010) - ZDE

Přehled podle stran:
TOP 09        11 zastupitelů
Občanská demokratická strana 9 zastupitelů
Žižkov (nejen) sobě, Sdružení KDU-ČSL, SZ, NK   8 zastupitelů
Česká strana sociálně demokratická     7 zastupitelů
Komunistická strana Čech a Moravy   1 zastupitel
 
                                                                                                                 
Výsledek komunálních voleb do Zastupitelstva Prahy 3 (rok 2010): 
Pro srovnání čtyři roky starý výsledek komunálních voleb do Zastupitelstva Prahy 3 (rok 2006):Výsledek komunálních voleb do Zastupitelstva hlavního města Prahy
v roce 2010 (seznam zvolených zastupitelů je ZDE):Několik postřehům ke komunálním volbám 2010
 
  • ODS v Praze 3 dosáhla společně s ODS v Praze 5 nejhoršího volebního výsledku ze všech městských částí v Praze (pod 21%). Zajímavý je i propad oproti volbám v roce 2006, kdy tu ještě získala podporu 46% voličů. Signál letošních voleb je zcela zřejmý - ODS v Praze 3 svůj kredit ztratila a voliči chtějí změnu.
    Jen pro ilustraci dodávám, že například v Praze 6 získala ODS i letos 41%, v P 2 to bylo 27% a v P 4 30%.
  • Zatímco na celorepublikové úrovni lze pozorovat snahy o personální obnovu ODS, místní organizace v Praze 3 jede v zaběhnutých kolejích, a proto svou židli v Zastupitelstvu neopustí známé tváře, jako je Pavel Hurda, Ondřej Pecha, Robert Hoffman, Jiří Matušek, Jiří Jungwirth, Pavel Sladkovský a Markéta Vranová. O Markovi Zemanovi, který působil v letech 2002 - 2006 v roli místostarosty lze jako o nové tváři hovořit jen těžko a tak jediným nováčkem v řadách ODS je Barbora Hanychová.
  • Volební účast se oproti roku 2006 zvedla o pouhá 3%. Nepřestává mě udivovat, že většinu mých sousedů komunální volby vůbec nezajímají. Oblíbené klišé o pěkném počasí letošní volby jistě neovlivnilo.
  • Jasným vítězem je s jedenácti mandáty TOP 09. Nejpravděpodobnějším koaličním spojencem může být buď ODS (v součtu 20 mandátů z 36 zastupitelů), nebo Žižkov (nejen) sobě (v součtu 19 mandátů).
  • Pokud by Praha 3 nezvolila volební systém, který ne zcela logicky dělí městskou část na další 4 volební obvody, zabodovaly by i Věci veřejné s 6,27%.

 

 


Související články

Debata kandidátů na starostu je za námi, zástupce ODS si mezi lidi netroufl přijít

Do hotelu Olšanka dorazilo pět zájemců o kancelář starosty a několik set posluchačů, kteří názorům kandidátů věnovali dvě hodiny svého času. Pozvání přijali Ing. Vladislava Hujová (TOP 09), Bc. Matěj Stropnický (Žižkov nejen sobě), Mgr. Pavel Dobeš (Věci veřejné), Michal Kucián (ČSSD) a Pavel Ambrož (KSČM).pokračování

Voliči potrestali starostu Prahy 5 Jančíka. Jeho strana asi skončí v opozici

V Praze 5, kterou dosud ovládala ODS především s podporou ČSSD, by mohla vzniknout koalice TOP 09 a Věcí veřejných. Ke spolupráci by si ale museli přizvat ještě Stranu zelených. Zástupci TOP 09 a VV už začali o možné spolupráci vyjednávat.pokračování
reklama