Politikem? Ne, děkuji!

Politikem? Ne, děkuji!

Připadá mi, že poslední půlrok je doba politické naštvanosti. Možná to začalo dvacátým výročím pádu komunismu, nebo prostě jen u mnohých přetekl pohár trpělivosti. Pro tohle jsme prý klíčema necinkali. Kadence provalených politických afér stoupá a na svět se derou další „čestné“ politické strany, které hledají své ovečky mezi zklamanými voliči těch etablovaných… nevěřím, že tohle ke změně stačí. Nevolit je hloupost, ale ani volit prostě nestačí.

Nejprve se trochu pohrabu v číslech. Chce to nějaký konkrétní příklad a tak si vezmu Prahu 3, kde bydlím od svého narození. Poslední komunální volby v roce 2006 daly vzniknout novému zastupitelstvu. Jednoznačným vítězem zmíněných voleb byla ODS. V Praze 3 dostala 45.75%. Řeklo by se – necelá půlka. Jenže vlivem zavedeného volebního systému, který rozděluje Prahu 3 na 4 samostatné volební obvody, dokázala ODS vytěžit 21 zastupitelů z celkových 36 (tedy 58.33%). ODS se tak stala suverénním vládcem Prahy 3 a pro vedení radnice již nepotřebuje žádného koaličního partnera.
Počítejme dále. Z celkového počtu 59 442 oprávněných voličů Prahy 3 dorazilo k volbám 22 778 (38.32%). Není těžké spočítat, že vládnoucí straně stačilo, aby ji k volbám přišlo podpořit pouhých 17,44% obyvatel Prahy 3 s právem volit!

Tak a teď se přesunu do ještě menších čísel. Vedení radnice, důležití úředníci, představitelé obecních firem a dalších městských orgánů pocházejí dle českých zvyklostí z místní organizace (buňky) vítězné strany. Členská základna místní ODS má k dnešnímu dni 186 členů. I tato organizace je uspořádána dle demokratických pravidel a můžeme předpokládat jistou názorovou nejednotnost. Kdo chce hrát prim, musí ovládnout alespoň polovičku z nich.
Straníci prostřednictvím řádně zvoleného zastupitelstva letos rozhodují o tučném rozpočtu městské části ve výši 1 218 167 000,- Kč. Zastupitelstvo také kontroluje nakládání s několika tisíci obecních bytů a ve své gesci má též 5 obecních akciových společností.
Přemýšlím o zranitelnosti tohoto systému. Zatímco celá Praha 3 má dnes 72 991 obyvatel, možnost o něčem rozhodovat má v rukou jen takováhle hrstka. Pravá politika se prostě nedělá u voleb, ale ve výrazně menším kruhu.

Možná pamatujete na nedávnou aféru bývalého ministra zemědělství Petra Gandaloviče. Petr si přivedl do „své“ ODS v severních Čechách „své“ kamarády, aby mu pomohli v rámci „své“ organizace rozhodovat o věcech veřejných. Média otiskla zpověď mladého dělníka, který se za pár stovek a guláš stal členem a přišel na členskou schůzi ODS odhlasovat cokoliv. Nemyslím, že by to byl problém v Praze neznámý. Nemyslím ani, že by to byl problém v jiných stranách neznámý.

Rodiče mi odmalička říkali, že politika je špinavá věc. Nevím, co přesně si pod tím mám představit, ale snad chtěli říci, že v politice se pohybují špatní lidé. Asi jsem nebyl sám, koho rodiče v tomto duchu vychovali. Stále nám tu vládne představa, že nějací oni nám tady rozhodují a přitom vše dělají úplně špatně, ale my obyčejní lidé s tím nemůžeme vůbec nic dělat.
Jenže právě tohle klišé politikům náramně vyhovuje a staví na něm svůj zaběhnutý business. Politické strany jsou lůnem moderních panovníků a přitom jsou postaveny na základech gulášových dělníků.

Stávající míra politické (ne)angažovanosti nemá v západní Evropě prakticky obdoby. Celá pražská ODS čítá 4 173 členů což je pouhých 0,34% obyvatel celé Prahy. Přemýšlím nad tím, k čemu by došlo, kdyby se jen setina naštvaných pražanů rozhoupala k politické angažovanosti. Vždyť by tu ODS znárodnili!

Prostě volit nestačí. Modří a oranžoví matadoři nejednou zklamali a těch „čestných“ alternativ se nám tu v minulosti také vystřídalo dost. Ani aktuální volební preference politických stran nenasvědčují tomu, že by se schylovalo k zásadnímu vymetení politické scény. Ačkoliv jsem se v minulosti již jednou spálil, začínám opět přemýšlet o členství ve straně. Ale jestli by mě – redaktora Kauzy3 do ODS vzali, to nevím. Mám to zkusit? Nebo jinam?

Vybírejte dle své chuti

Členská přihláška ODS:  www.ods.cz/strana/clenstvi
Členská přihláška ČSSD:  www.cssd.cz/stante-se-clenem/
Členská přihláška TOP 09:  www.top09.cz/dokumenty/prihlaska/
Členská přihláška SZ:  www.zeleni.cz/66/prihlaska/
Členská přihláška KDU-ČSL: www.kdu.cz/default.asp?page=51&IDR=10146
 


Související články

Zájem o komunální scénu Prahy 3?... nezájem

Už delší dobu mi vrtá hlavou, jak je možné, že po všech provalených průšvizích radnice Prahy 3 zde sedí ti samí lidé. Vždyť třeba o peripetiích místního politického matadora Pavla Hurdy se i v celostátních denících napsalo více než dost a stále je na špičce naší komunální reprezentace. V této souvislosti mě napadlo, že bychom mohli uspořádat menší anketu ...pokračování
reklama