Kam s pražským hyde parkem? Praha 3 uvažuje o Parukářce

Kam s pražským hyde parkem? Praha 3 uvažuje o Parukářce

Zůstane pražský „Hydepark“ v Praze 2 na Palackého náměstí, nebo se přesune jinam? Takovou otázku má hlavní město vyřešit do března.

Zatímco Praha 7 hlavním městem zvažovanou Letenskou pláň odmítá, Praha 3 nyní přišla s úvahou, že by se místo, kde lidé pro shromáždění a demonstrace nepotřebují povolení, mohlo být i na Parukářce.

Možnost k shromaždování bez nutných povolení nabízí Parukářka, připustil místostarosta Prahy 3 Zdeněk Lochman. Oficiálně však radnice oslovena nebyla a rozhodnutí rady zatím také nepadlo.

Z nápadu Městské části Praha 3 ale nejsou nadšeni někteří místní obyvatelé, kteří se bojí hluku nebo výtržností. „Není to dobrý nápad, protože jde o zeleň nikoliv vydlážděnou plochu, kterou je využívána rodiči s malými dětmi, pejskaři nebo jen tak na opalování,“ uvedl Vladimír Gregůrek, který v Parukářce denně pracuje.

Další městské části ale podobné místo na svém území nechtějí nebo neví, kde by ho umístily. V některých obvodech panují také obavy z toho, že by prostranství mohlo být vyhledáváno extremisty. „Po zkušenosti Prahy 2 bych si vyčlenění pod takovým režimem rozmyslel,“ uvedl pro Deník starosta Prahy 9 Jan Jarolím.

Pro přesun není ani Praha 7, jejíž Letenská pláň se stala prvním místem, které hlavní město začalo zvažovat. Podle starosty Prahy 7 Marka Ječménka ale přesun na Letnou není v nejbližších letech kvůli stavbě pražského okruhu možný.

Právě zkušenosti s akcemi neofašistů, kteří se na Palackého náměstí sešli loni v listopadu a zatím naposledy také tuto sobotu, vyvolaly otázku, zda by Palackého náměstí mělo mít výsadu místa s volným shromažďováním. Jak Pražský deník informoval již loni 21. listopadu, starostka Prahy 2 Jana Černochová vyzvala dopisem hlavní město, aby zrušilo nařízení, které ustanovilo pro náměstí zvláštní režim.

Důvodem byl vandalismus a stížnosti místních obyvatel, které akce obtěžovaly. Za minulého vedení radnice byla přitom Praha 2 jedinou městskou částí, která o hyde park projevila zájem. Na Palackého náměstí proto funguje od roku 2004.

Hlavní město nyní zvažuje možné varianty, mezi kterými je například Letná. „Další představu nemám. O možných variantách budeme jednat příští týden. S možností přesunout toto místo do jiné lokality nebo jej ponechat na Palackého náměstí se vyrovnáme do března letošního roku,“ uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek. Podle něj by ale o takové místo Praha přijít neměla.

Anketa Pražského deníku
Chtěli byste ve své městské části hyde park?

Michal Valenta, místostarosta Prahy 1
O vzniku takového místa neuvažujeme a do budoucna ho neplánujeme.

Zdeněk Lochman, místostarosta Prahy 3
V neformální debatě se hovořilo o Parukářce. Nebyli jsme ale zatím osloveni a zatím o ní nejednala ani rada.

Pavel Horálek, starosta Prahy 4
S takovou možností nás nikdo neoslovil, proto o tom ani neuvažujeme. Veřejným diskusím s občany se ale rozhodně nebráníme a dokonce jsme jich sami v loňském roce několik organizovali. A budeme v tom pokračovat i v tomto roce.

Milan Jančík, starosta Prahy 5
V tuto chvíli neumím nalézt vhodné místo, co do dostupnosti a rozsahu, na území městské části Praha 5. Lokalita podobná Palackému náměstí určitě musí vzejít z konsenzu jednání na Hlavním městě Praze ve spolupráci se složkami Integrovaného Záchranného Systému.

Tomáš Chalupa, starosta Prahy 6
Ne, děkujeme. Naše parky mají sloužit oddychu a rodinám s dětmi.

Marek Ječmének, starosta Prahy 7
Nebyli bychom příliš rádi, kdybychom takové místo v Praze 7 měli. Důvodem je především bezpečnost obyvatel. Hovoříme-li o Letenské pláni, tak ta je až do roku 2011 kompletně zablokována výstavbou městského okruhu.

Josef Nosek, starosta Prahy 8
Obávám se, že nevím o místě, které by k takovému účelu bylo vhodné. Svoboda slova se obejde i bez vyčlenění speciálního místa.

Jan Jarolím, starosta Praha 9
Nedovedu si představit, že by v naší okrajové městské části našlo vhodné místo, které by splňovalo bezpečnostní aspekty. Je také otázkou, zda by bez ohlášení nedošlo k jeho zneužívání.

Vladislav Lipovský, starosta Praha 10
Zatím jsme o tom neuvažovali. Nevím ale o žádné vhodné lokalitě, která by pro hyde park byla vhodná.

Zdroj: denik.cz


Související články

Pražský deník: Radnice chce zbourat stánek na Parukářce

Mezi Pražany známou restauraci Na Křížku na Parukářce čeká demolice. O srovnání objektu se zemí se mluví už roky, ve středu mu definitivně požehnala rada městské části. Podle mluvčího úřadu Jana Sotony vyroste v místě občerstvení nové.pokračování

Ondřej Rut, SZ: Hospůdku na Parukářce není třeba bourat

Názory
Významné politické rozhodnutí nemůže být provedeno bez důkladného zdůvodnění. Veřejnost si ho žádá. Zejména když jde o věc citlivou, která vzbouzí občanský odpor doprovázený úspěšnou peticí. Vysvětlení, které občanům Prahy nabízí současné vedení radnice Prahy 3 v případě bourání hospůdky na Parukářce a stavby nového občerstvení buď není ...pokračování
reklama