Prodej obecního podílu ve Viktoria Žižkov a.s. se nečekaně komplikuje

Prodej obecního podílu ve Viktoria Žižkov a.s. se nečekaně komplikuje

V průběhu středečního jednání Rady MČ Praha 3 došlo k vetování záměru prodat menšinový podíl, jež městská část drží v akciové společnosti Viktoria Žižkov. Toto veto uplatnili radní zvolení za Žižkov(nejen)sobě. Dle původního záměru měla městská část prodat svých 44% akcií za částku 93,5 milionu korun a mělo tak dojít k oddělení obecního a soukromého majetku.

Dle zástupce starostky Matěje Stropnického by však mělo dojít k dalšímu jednání a zvážení dalších variant postupu. Jednou z variant by měla být i možnost nákupu dalších akcií Viktoria Žižkov a.s. od zbývajících podílníků a snaha zabránit developerskému projektu, který tato akciová společnost plánuje postavit vedle fotbalového stadionu.

Městská část svých 44% ve společnosti Viktoria Žižkov a.s. získala v roce 2009 za vlády ODS. Tento akciový podíl byl protihodnotou za vklad obecních pozemků do této akciové společnosti. Dalšími držiteli akcií jsou CTR Viktoria Center s.r.o. (55%) a malý podíl (cca 0,26%) vlastní též fotbalový klub FK Viktoria Žižkov. Stávající vedení radnice veřejně deklarovalo svůj zájem z projektu vystoupit a menšinový podíl prodat za předem garantovanou cenu 93,5 milionu korun.
 
Prodej akcií byl schválen usnesením zastupitelstva dne 25.09.2013 a to i hlasy Žižkov(nejen)sobě (usnesení vč. textu smlouvy zde). Z tohoto pohledu se tedy jedná o změnu postoje. Dle vyjádření dalších koaličních partnerů se o záměru vetovat prodej akcií dozvěděli až v průběhu středečního jednání.
 
Komentář Ing. Jana Vokála (radní za TOP 09)
Uplatněné veto považuji za velkou chybu. Dle mého názoru není jakákoliv obec zřízena za účelem podnikání. Zachování podílu MČ Praha 3 v developerském projektu je zcela neobhajitelné a ekonomicky neopodstatněné. Evidentně se jedná o absolutní nepochopení problematiky (MČ NEVLASTNÍ předmětné pozemky, vlastní v tomto případě jen a pouze MENŠINOVÝ PODÍL AKCIÍ) a  hlubokou neznalost platných zákonů (výkon funkce s péčí řádného hospodáře....). MČ, když už bez přičinění současného vedení vlastní uvedený podíl, nezbývá než využít časově omezené smluvní možnosti a podíl prodat stávajícím ostatním akcionářům za ve smlouvě stanovenou cenu cca 93,5 milionu Kč (přibližně desetina ročního rozpočtu Prahy 3). Nevyužití této možnosti by způsobilo, že MČ zůstane ve vlastnictví dále zcela nelikvidní balík akcií s velmi nejistou prognózou budoucího zhodnocení. Postup mi poněkud evokuje postup některých městských částí v kauze Key Investments.
Co se týče zmiňované možnosti o opačném přístupu (oficiálně jsem o této možnosti neslyšel), tedy o ovládnutí a.s. a zamezení  stavby, opravdu je někdo schopen obhájit vynaložení  přes 200 milionů (hrubý přepočet dle ceny našeho podílu) z rozpočtu kvůli tomu, že se zrovna tenhle projekt dotyčnému/ným nezamlouvá?

Komentář PhDr. Matěje Stropnického (zástupce starostky za  Žižkov(nejen)sobě)
Na podzimním zastupitelstvu jsme po důkladné rozvaze požádali většinového vlastníka Viktoria Žižkov o vyplacení 44% podílu obce v akciové společnosti. Partneři nám na konci října odpověděli nabídkou k jednání o třech variantách, kde v první akceptují náš požadavek vyplacení, ve druhém nabízejí snížení našeho podílu navýšením základního jmění společnosti vždy ale tak, abychom měli garantovánu tzv. blokační menšinu na některá rozhodnutí (ale abychom nenesli náklady případného developerského projektu) a ve třetím možnost naopak přikoupit pro obec šest procent akcií tak, abychom jako obec měli přesnou polovinu akciové společnosti. Počátkem listopadu jsem požádal zástupce starostky pro majetek ing. Josefa Hellera, aby nechal zpracovat ekonomickou analýzu těchto postupů, na čemž byla shoda. Tuto analýzu jsme ale neobdrželi, s partnery ve Viktorce nebylo o jejich návrzích ani jednáno a nyní nám byla předložena ke schválení urgence vyplacení podílu. S tím nelze souhlasit: obec se nemá zbavovat obecního majetku v hodnotě devadesáti milionů bez seriózních čísel na stole navíc při vědomí toho, že bude moct ovlivnit výstavbu na takto exponovaném místě již pouze jako vedlejší účastník řízení. Nerad bych si znovu zažil bezmoc v Mahlerových sadech při výstavbě minigolfu. Na tento náš názor jsme koaliční partnery upozornili den před hlasováním a požádali o stažení materiálu z jednání Rady MČ do doby, než bude připravena ekonomická analýza všech variant a než bude s partnery ve Viktorce jednáno, teprve poté může podle nás koalice zodpovědně rozhodnout. Tato žádost nebyla ze strany TOP 09 a ČSSD respektována, proto jsme na jednání Rady MČ využili veto, které nám dává koaliční smlouva. Očekáváme onu ekonomickou analýzu a pak teprve konsensuální rozhodnutí.
 
Podrobné informace o vzniku Viktoria Žižkov a.s. a propojení s městkou částí se dočtete v předchozím článku Šimona Trlifaje "Stadion Viktoria Žižkov: fakta"
 

Diskuse

nejde o veto vůči záměru prodat akcie Ondřej Rut 20.12.2013 12:44
Re: nejde o veto vůči záměru prodat akcie Jirka Ptáček 20.12.2013 13:37
Re: nejde o veto vůči záměru prodat akcie Simeon Popov 20.12.2013 15:47
Re: Re: nejde o veto vůči záměru prodat akcie ales 30.12.2013 18:05
Re: Re: nejde o veto vůči záměru prodat akcie Aleš 30.12.2013 18:11
Re: nejde o veto vůči záměru prodat akcie nicname 30.12.2013 22:46
Re: Re: nejde o veto vůči záměru prodat akcie Ondřej Rut 6.1.2014 16:37
Re: Re: Re: nejde o veto vůči záměru prodat akcie nicname 6.1.2014 19:38
Re: Re: Re: Re: nejde o veto vůči záměru prodat akcie Ondřej Rut 8.1.2014 14:44
Re: Re: Re: Re: Re: nejde o veto vůči záměru prodat akcie nicname 9.1.2014 09:35
Re: Re: Re: Re: Re: Re: nejde o veto vůči záměru prodat akcie Heller 9.1.2014 10:18
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nejde o veto vůči záměru prodat akcie nicname 9.1.2014 23:41
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nejde o veto vůči záměru prodat akcie zdena 11.1.2014 02:26
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nejde o veto vůči záměru prodat akcie Gusta 11.1.2014 08:01
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nejde o veto vůči záměru prodat akcie fff 11.1.2014 19:26
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nejde o veto vůči záměru prodat akcie Gusta 11.1.2014 19:32
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nejde o veto vůči záměru prodat akcie nicname 12.1.2014 16:57
Re: Re: nejde o veto vůči záměru prodat akcie Kardinál 12.1.2014 20:15
Re: Re: Re: nejde o veto vůči záměru prodat akcie nicname 15.1.2014 17:14
Re: Re: Re: Re: nejde o veto vůči záměru prodat akcie Eva 4.3.2014 23:06
Re: Re: Re: Re: Re: nejde o veto vůči záměru prodat akcie Kulich 5.3.2014 09:57
Re: Re: Re: Re: Re: Re: nejde o veto vůči záměru prodat akcie Eva 5.3.2014 22:45

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekSouvisející články

Stadion Viktoria Žižkov: fakta

Téma žižkovského stadionu provází politiku na Praze 3 už od revoluce. Radnice nedávno vypověděla nájemní smlouvu kultovnímu fotbalovému klubu Viktoria Žižkov. Jaká část stadionu je ale obecní a co je v soukromých rukou? Spletenec vztahů je tak složitý, že se v něm stěží orientují jak fanoušci klubu, tak politici. Přinášíme přehled hlavních vazeb.pokračování

Stadion Viktoria Žižkov: otázky Nadačního fondu + komentář Kauzy 3

Před několika dny Kauza 3 publikovala článek popisující majetkové vztahy vázající se k stadionu Viktoria Žižkov a přehled jejich vývoje. Nejsme ale jediní, kdo se tématem podrobněji zabývá. Na začátku října zažádal známý Nadační Fond proti korupci. Na co se ptal a jak si jeho pozornost vyložit?pokračování
reklama