Změna na žižkovské radnici se nekoná

Změna na žižkovské radnici se nekoná

Od posledních komunálních voleb uplynuly čtyři měsíce, tedy již dostatečně dlouhá doba. Je na čase položit si otázku, zdali výsledek volebního klání se přenesl také do fungování naší radnice. Bohužel, na rozdíl od smíchovské radnice vládnou na Žižkově staré časy.

 Připomeňme si, že během minulého volebního období, kdy vládla samostatně ODS, získala radnice velmi pošramocenou pověst a byla známa svými naprosto netransparentními rozhodovacími procesy. Občané Prahy 3 si přáli změnu a i proto ODS ve volbách ztratila více jak polovičku (celkem získala 21 %) voličských hlasů oproti volbám v roce 2006, kdy jí svůj hlas odevzdalo 46% volících občanů.

Vítězem voleb se stala TOP 09, do které vložilo své naděje na lepší správu věcí veřejných téměř 31 % procent odevzdaných hlasů. Mnozí předpokládali, že bude vytvořena koalice TOP 09 a Sdružení KDU-ČSL, SZ, NK, která by měla většinu v zastupitelstvu. Ale nestalo se tak, zástupci TOP 09 upřednostnili koalici s ODS, kterou representovali známé tváře z minulého volebního období.         

Sliby, chyby…

S odstupem můžeme konstatovat, že výsledkem této nové koalice ODS-TOP09 je naprosté zakonzervování radnice do podoby jak ji známe z let minulých. A to i přesto, že nám nově zvolení zastupitelé za TOP 09 ve svých  předvolebních článcích slibovali průhledné a občany snadno kontrolovatelné hospodaření radnice. Uvedu jen několik z nich, například pan zastupitel Simeon Popov na regionální webové stránce TOP 09 uvádí: „Do budoucna je nadále nepřijatelné, aby jakákoli činnost zastupitelstva byla netransparentní a utajovaná, neboť nelze pominout skutečnost, že jde o činnost veřejnou a pro veřejnost, přinášející užitek všem a ne pouze některým jednotlivcům.“ Nebo současná paní starostka Vladislava Hujová nám ve svém předvolebním článku „Co se nepodařilo komunistům, podaří se developerům?“ sdělovala, že je nutné na Praze 3 zachovat „genia loci“ a nedopustit bezduchou výstavbu v novém kabátě, kdy zájmem developera je kvantita, ale zájmem města a jeho obyvatel musí být kvalita a přínosnost nových projektů.  To vše v souvislosti s výstavbou na území stávajícího nákladového nádraží. Dnes, kdy vrcholí snaha o prohlášení budovy nákladového nádraží za kulturní památku, je to právě radnice Prahy 3 pod jejím vedením, kdo se společně s developerem proti této aktivitě ostře postavil.

Stejné tváře, stejný styl…

            Jedním z nejpalčivějších problémů v uplynulých letech bylo neprůhledné hospodaření obchodních společností s majoritní účastí obce. Přes tyto obchodní společnosti protéká více než polovička obecního rozpočtu, tedy více než půl miliardy korun. Ani dnes není situace jiná, o hospodaření těchto společností, výběrových řízeních či výši různých investic realizovaných přes tyto společnosti, nenalezne občan na webové stránce radnice žádnou informaci.

            Leccos napoví i personální obsazení klíčových postů radnice. Mluvčím zůstal Jan Sotona, který se v mediích proslavil svým přemrštěnými finančními částkami, které fakturoval za své služby. Stejně tak na postu tajemníka radnice nalezneme Petra Fišera, kterého v minulosti přistihla policie s 1,8% alkoholu, když před radnicí naboural čtyři vozy. Kontrolní výbor, který má dbát právě o průhledné hospodaření radnice, vede tak jak v minulosti zastupitelka ČSSD Miroslava Oubrechtová.  A předsedou veledůležitého Výboru pro územní rozvoj není nikdo jiný, než pravá ruka oblastního šéfa ODS Pavla Hurdy, Ondřej Pecha.

Uzavřenost, utajení…

            Když navštívíme webovou presentaci radnice www.praha3.cz tak zjistíme, že proklamovaná snaha komunikovat s občany, znát jejich názory či trable, byly jen prázdné předvolební floskule. Nenaleznete zde totiž žádná otevřená diskusní fóra ke konkrétním aktuálním tématům ani rubriku otázky-odpovědi z radnice. A pokud by měl občan zájem oslovit konkrétního zvolené zastupitele, má také smůlu, kromě kontaktů na vedení radnice zde nenaleznete ani jedinou e-mailovou adresu nebo telefonické spojení. To je opravdu velká rarita i mezi pražskými radnicemi, kde jsme již uvykli na ledasco. Jen na okraj, obdobně s nepořízenou odejdete z regionálního webu TOP 09 Prahy 3, na kterém kromě jedné anonymní adresy nenaleznete jediný osobní kontakt na člena TOP 09.

            Pokud si položíme otázku, proč nedošlo ke změně, kterou od TOP 09 mnozí voliči očekávali, bude nutné se obrátit přímo na zvolené zástupce této strany.

 


Související články

Reportéři ČT: Pozemková transakce vedle parku Parukářka

Jak se dá zbohatnout na pozemcích v Praze, už víme. Je k tomu potřeba dosáhnout jediné věci, která je ale pro normálního smrtelníka nedostupná: změna územního plánu. Na dobré cestě k obchodu století je jakási firma Ortenária s anonymními vlastníky, která získala pozemky na Praze 3. Ty se z rekreační zóny teď mohou - s požehnáním úřadu - změnit na stavební ...pokračování

Budova chátrajícího nádraží na Žižkově bude možná kulturní památkou - radnice Prahy 3 však nesouhlasí

Ministerstvo kultury prohlásilo část Nákladového nádraží Žižkov v Praze 3 za kulturní památku. České dráhy, které pozemky na nádraží vlastní, se proti rozhodnutí odvolaly. Nesouhlasí s ním ani třetí městská část, které by nová situace zkomplikovala plánované protažení Olšanské ulice směrem ven z Prahy. - UVNITŘ ČLÁNKU TEXT Z MINISTERSTVA KULTURYpokračování

Bitva za záchranu Nákladového nádraží Žižkov

Ministerstvo kultury prohlásilo soubor budov Nákladového nádraží Žižkov od architekta Vladimíra Weisse za kulturní památku a uznalo tak nespornou architektonickou i historickou hodnotu této industriální stavby z let 1934-37, která nemá v České republice obdoby. Rozhodnutí MK ČR o ochraně industriálních objektů bylo správné, především v kontextu průmyslového ...pokračování

Mgr. Simeon Popov, TOP 09: Upřesňující zpráva o činnosti některých členů Zastupitelstva MČ Praha 3

Názory
Dovoluji si touto cestou reagovat na článek pana Bc. Matěje Stropnického uveřejněného na těchto internetových stránkách dne 28.1.2010, a to hlavně na část, která se týká i mé osoby, jelikož jsem byl jmenován předsedou Redakční rady MČ Praha 3. Jde zejména o část, vztahující se na Statut Radničních novin MČ Praha 3.pokračování

Developeři pozor! Ničení Prahy 3 končí

Vzniklo nové občanské sdružení, které chce bránit pustošící zástavbě cenných míst Prahy 3. Skupina občanů Prahy 3 nechce nadále přihlížet tomu, jak se naše krásná čtvrť postupně mění v rejdiště developerů. Bohatí investoři stále úspěšněji vyvíjejí tlak na naši radnici a magistrát ve prospěch krátkodechých projektů, jejichž jediným přínosem je ...pokračování
reklama