Zpráva o jednání zářijového zastupitelstva.

NázoryZpráva o jednání zářijového zastupitelstva.

Rozmohl se nám na zastupitelstvu takový nešvar. Jednobarevná ODS Rada MČ předkládá zastupitelům stále častěji stále větší počet materiálů teprve na místě, tedy nikoli 7 dnů předem, jak ukládá jednací řád. Předseda ODS Pavel Hurda slíbil, že do příště bude připraven návrh Jednacího řádu, který to vyřeší. Představuji si příslušnou větu v návrhu ODS asi takto: "Zastupitel obdrží materiály k zastupitelstvu vždy nejpozději v okamžiku hlasování."

Vypadá to jako banalita, ale není: jak se má zastupitel fundovaně seznámit s projednávanými návrhy, když je má k dispozici pět minut před hlasováním? To snad ani ti jinak výkonní odesáci nemohou zvládnout - a tak zřejmě hlasují o něčem, o čem nic nevědí, a samozřejmě pro.  
 
Kontrolní výbor smluvní opozici a tunel v SKM
O co však šlo věcně? Dva body byly do programu zařazeny až na místě, mezi nimi i veledůležitá volba předsedy kontrolního výboru. Tuto funkci u nás neobsazuje zástupce opozice řádné, ale zastupitel ČSSD - opozice smluvní. Tentokrát byla zvolena Miroslava Oubrechtová, která byla do zastupitelstva kooptována teprve v červnu. Ač opakovaně vyzvána, odmítla se byť i jen představit. K dalším čtyřem bodům byly podklady dodány až na místě. Šlo zejména o záměr rozdělení Správy komunálního majetku (SKM - akciovka, která spravuje na Žižkově obecní byty) a zřízení akciovky Správa zbytkového majetku. Materiál k prodeji areálu Vackov společnosti Metrostav byl dodán upravený. Celé čachrování s SKM má podle našeho názoru tento cíl: protože se tučné privatizace chýlí pomalu ke konci, chce ODS převést zbylé domy k ní určené pod soukromou správu tzv. outsourcingem (soukromá firma spravuje obecní majetek či službu za úplatu) a pod obecní kontrolou nechat pouze jednotlivé byty, které v jinak prodaných domech nebyly nájemníky odkoupeny. To je problematické nejméně ze dvou důvodů: nemohu souhlasit s tím, aby se politici zbavovali odpovědnosti a občané jejich prostřednictvím kontroly nad správou obecního majetku ve prospěch nikým nekontrolovatelné soukromé firmy (zde CPP Services s.r.o). Zadruhé je ze záměru patrné, že radnice chce po zkušenostech s nájemníky, kteří si svůj byt odmítli za nabízenou cenu vykoupit, tyto izolovat ve "zbytkové" správě, kde se nebudou umět spojit ke společnému protestu v případě špatného zacházení.
 
Obec asi přišla o 20 milionů na Vackově
Prodej pozemku na Vackově společnosti Metrostav znepokojil SZ zejména z tohoto důvodu: vláda v červnu přijala na návrh SZ rozhodnutí o likvidaci ekologické zátěže ve výši cca 120mld.Kč. Žižkovská radnice se tohoto pozemku zbavuje právě proto, že si nechala zpracovat posudek, který říká, že pro radnici by bylo toto zamořené území méně výhodné nejdřív vyčistit a pak prodat a proto využívá nabídku Metrostavu, který to učiní za ni. ODS si ovšem nezjistila, zda by Praze 3 stát likvidaci zátěže na Vackově neuhradil právě z výše schválených prostředků. Naše obec tak dost možná přišla nejméně o dvacet milionů korun. Onom totiž: proč by jinak Metrostav kupoval pozemek, aniž by na něm měl vydělat?
 
Pod Lipami - plíseň za milion, aneb místostarosta Lochmann bydlí ve dvou bytech
A konečně prodej bytů ve čtvrté etapě privatizace - pro radnici totální fiasko. Zastupitelstvo hlasy ODS přes odpor dotčených občanů přímo na místě (argumenty, pískot, křik) schválilo prodej bytů ve čtyřech panelácích v ulici Pod Lipami na Jarově. Podle znaleckého posudku, který ovšem zastupitelé nemohli spatřit, byly byty oceněny na 27tis.Kč za metr čtvereční. Jde o byty staré třicet let, v devadesátých letech radnicí označované za k privatizaci neurčené - sociální. Zároveň však došlo k prodeji bytů v domě ve Slezské 70 (luxusní část Vinohrad), kde posudek cenu stanovil na 11tis.Kč za metr čtvereční. Shodou náhod možných jen na radnici Prahy 3, bydlí v levném luxusním domě místostarosta Lochmann, který má privatizace na starosti.
 
Teprve po zastupitelstvu jsme z dopisu jednoho z obyvatel dodatečně zjistili, že Lochmann již jeden obecní byt (Viklefova 17) zprivatizoval. Má tedy dva, už je jasné, proč je zástupcem starosty: pracuje přece pro občany. Ti sice musejí kupovat plesnivé garsonky v panelácích za milion, který nemají, ale zbývá jim ještě právo veta ve volbách. Snad ho využijí a pošlou ODS do opozice.
 
zastupitele

 


Související články

Rošády s obecními firmami na Žižkově vyvolávají podezření

Názory
Zastupitelstvo městské části Praha 3 bude ve čtvrtek 18.9. rozhodovat o budoucím způsobu správy obecního majetku. Na programu jsou dva kontroverzní body: 1) Záměr rozdělení Správy komunálního majetku (SKM) Praha 3 a.s. na dvě společnosti 2) Založení společnosti Správa zbytkového majetku (SZM) Praha 3 a.s.pokračování

Praha 3 prodala byt místostarostovi za hubičku, lidé z paneláků si připlatí

Pro občany téměř nepochopitelný prodej obecních domů v Praze 3 schválili ve čtvrtek i přes protest opozice zastupitelé na Žižkově. Zatímco místostarosta Zdeněk Lochman (ODS) si může doposud obecní byt v secesním domě ve Slezské ulici na Vinohradech koupit za sedmnáct tisíc korun za metr čtvereční, lidé na jarovském sídlišti žijící v třicet let starých ...pokračování

Kdo jste kolegyně Oubrechtová? Aneb zamyšlení nad volbou předsedy kontrolní komise.

Názory
Ve čtvrtek 18.9. 2008 se konalo první poprázdninové jednání zastupitelstva MČ P3. Ke špatně připraveným a pozdě dodaným materiálům pro vlastní jednání, nedostatečným důvodovým zprávám, přibyl ještě jeden bod, který jsem osobně v průběhu jednání nazvala nehorázností. O jakou že nehoráznost šlo? O volbu nového člena a předsedy kontrolní komise. pokračování

Někomu dva, někomu nic…

Uplynulý týden měla veřejnost možnost se prostřednictvím tisku nebo při návštěvě schůze zastupitelstva MČ Prahy 3 dozvědět, že cena privatizovaných bytů z majetku obce v centru města ve Slezské ulici na Vinohradech, navíc v blízkosti stanic metra, je výrazně lacinější než v okrajové části, jakou Jarov bez pochyby je. Privatizaci domu ve Slezské ulici č. 70 na ...pokračování
reklama