Veřejnost odmítla bytový komplex vedle Parukářky. Politici ji zatím vyslyšeli.

Veřejnost odmítla bytový komplex vedle Parukářky. Politici ji zatím vyslyšeli.

V úterý 24. února se v prostorech zasedací místnosti zastupitelstva radnice Prahy 3 uskutečnila veřejná diskuse občanů, politiků Prahy 3 a developera nad projektem plánované výstavby na bývalých pozemcích Českého rozhlasu v ulici Jeseniova 330/38. Chystaná stavba bytového komplexu budí nemalé vášně, přiléhá totiž k severnímu svahu oblíbeného rekreačního místa Prahy 3 – parku Parukářka. Nejnovější podoba projektu se nelíbí ani Výboru pro Územní rozvoj Prahy 3. Na včerejší schůzi doporučil přehodnotit výšku projektu.

Pozemek s budovami někdejšího Českého rozhlasu koupila v srpnu roku 2013 společnost White Hill Estate podnikatele Josepha Vakrata za 60 milionů korun. Ta hodlá na severním svahu parku Parukářka postavit rozsáhlý bytový komplex. Návrhy projektu developerské společnosti White Hill Development s.r.o. doznaly od prvních skic výrazných změn. Na úterní diskusi byla představena třetí varianta projektu, která z pohledu od dětského hřiště na Parukářce převyšuje místo o 6 pater, chcete-li 18 metrů. Aktuální plány developera má Praha 3 k dispozici od prosince loňského roku. K podobě vydal kladné stanovisko Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, nad čímž se při úterní diskusi podivil Matěj Stropnický, který má na Magistrátu hlavního města Prahy územní rozvoj a územní plán v gesci. Prý to tak nenechá.

Místní obyvatelé stavbu blízko Parukářky nechtějí
Developer ustoupil Praze 3 v tom, že jižní část pozemku, který je v rámci územního plánu zastavitelný již 15 let, nechá nezastavěnou. Nejnovější podoba projektu proto vyrostla do významné výšky, která je trnem v oku většině místních obyvatel. Na přání Prahy 3 investor hodlá vybudovat schody propojující Parukářku s Jeseniovou ulicí. Stávající cesta, která kopec pozvolně obchází, je nicméně dle přítomných občanů dostačující. Na rozdíl od schodů ji zvládnou překonat i rodiče s kočárky a starší obyvatelé. Debata nejednou sklouzla v zesměšňování architekta projektu, které doprovázelo pískání a bučení. Lidem, kteří v lokalitě bydlí, se další vstup do přírodního rázu Parukářky přirozeně nelíbí. Plánovaný bytový komplex přivede do lokality minimálně 170 automobilů (garáže pod objektem), což znepříjemní situaci na pozemní komunikaci hlavně rodičům s dětmi a starším spoluobčanům. Projekt nicméně není ve fázi, kdy by byly dořešeny právě záležitosti dopravní obslužnosti a související problematika.  
 
S plánem nesouhlasí ani Výbor pro územní rozvoj
S aktuální podobou stavebního plánu budovy nicméně nesouhlasí ani předseda Výboru pro územní rozvoj Prahy 3 Zdeněk Zábojník. Na otázku, zda je investor ochoten redukovat objem stavby, odpověděl ředitel společnosti White Hill Development Jakup Špetlák následující: „S městskou částí Praha 3 diskutujeme již rok a půl. Jak vidíte, ustoupili jsme a ustupujeme. Pracujeme na tom. Za sebe bych připomněl, že těch ústupků je celá řada. Pracujeme na polovičce stavebního pozemku. Ty kroky děláme. Ale rozhodně tu nebudeme nic slibovat.“ To následně rozporoval Ondřej Rutt, který měl až do prosince 2014 územní rozvoj Prahy 3 v gesci. „Novou podobu studie projektu White Hill Development mají politici MČ Prahy 3 od poloviny prosince 2014. Předtím byla známa jen hmotová studie. Toto, co máme dnes před sebou, jsem viděl poprvé v prosinci minulého roku.“ 
 
Úterní diskuse se ze zdravotních důvodů nezúčastnila starostka Prahy 3 Vladislava Hujová, která má územní rozvoj v gesci. Přítomní občané jí předali vzkaz, že u vrcholu Parukářky stavbu ve stávající podobě nechtějí. Je otázkou, jestli by vůbec v dané náladě kývli na „mírnější“ variantu projektu. Faktem zůstává, že na pozemku se stavět může a bude. Jde jen o to, jak se developer dohodne s příslušnými orgány. 
 
Praha 3 má trumf
Důležitou kartu drží v ruce Praha 3, protože je vlastníkem jedné z přístupových cest (1793/6 k.ú. Žižkov), na jejímž pozemku se nachází technické vybavení č.p.330 (místo, kde chce developerská firma stavět). V současné době má WH Estate s.r.o tuto přístupovou cestu jen v pronájmu, radnice si totiž uvědomuje strategický význam tohoto pozemku a nechystá se k jeho prodeji. Souhlas k demolici technického objektu, územní či stavební povolení od stavebního úřadu dostanou developeři jen tehdy, pokud bude s jejich plány souhlasit i městská část Prahy 3.
 
Na schůzi Výboru pro Územní rozvoj Prahy 3, který se konal necelé dva dny po úterý diskusi, tedy ve čtvrtek 26. 2. 2015, bylo odhlasováno toto prohlášení: „S nově předloženým návrhem výstavby v Jeseniově 330/38 výbor nesouhlasí. Městská část Prahy 3 doporučuje přehodnotit výšku projektu v jeho západním segmentu, aby stavba nepřevyšovala terén přilehlého vrchu sv. Kříže a celá stavba nepřevyšovala průběžný horizont parku Parukářka.“
 
Názory místních občanů byly vyslyšeny. Téma stavby budovy v Jeseniově ulici nás bude provázet ještě dlouhou dobu. Dosavadní rok a půl je totiž v rámci stavebních řízení kapkou v moři. Doufejme, že dojde ke smysluplnému, citlivému konsenzu.
 
 
Třetí verze studie, která byla v úterý představena veřejnosti a kterou ve čtvrtek Výbor pro územní rozvoj doporučil k přepracování
 
 
 
Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

Související články

Výstavba na svahu Parukářky – veřejná debata nad konkrétními stavebními plány

Referendum o Parukářce, které se konalo jako součást komunálních voleb v říjnu 2014, bylo neplatné, nepřišlo dost hlasujících. Druhá referendová otázka se týkala bývalých pozemků Českého rozhlasu, která se v těchto dnech znovu vrací do centra pozornosti. V úterý 24. února 2015 pořádá radnice veřejnou debatu o budoucí zástavbě na těchto pozemcích. ...pokračování
reklama