(Ne)chcete rekonstrukci náměstí Jiřího z Poděbrad? A co s kašnou? Přečtěte si, koho volit

(Ne)chcete rekonstrukci náměstí Jiřího z Poděbrad? A co s kašnou? Přečtěte si, koho volit

V minulém roce probíhalo množství diskuzí nad návrhem rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad. Má radnice realizovat současný návrh architektonického studia MCA? Pokud ne, jaké jsou jeho nedostatky a co s náměstím dále? A jaký bude osud kašny? Na tyto otázky se názory politických stran různí a mohou být i klíčem pro rozhodnutí v nadcházejících volbách. Jedno je při tom jisté – kašnu nechce zbourat žádná ze stran. Jak odpovídají na další otázky?

Do voleb budeme na webu Kauzy 3 zveřejňovat sérii textů „Koho volit?“. U sedmi politických témat jsme se podívali, co strany odpovídají v naší volební kalkulačce (www.volebnikalkulacka.kauza3.cz) a zeptali se jich na vysvětlení. Rekonstrukce náměstí Jiřího z Poděbrad je třetím s nich.

Většina stran považuje rekonstrukci náměstí za nutnou, nad její podobou však chce vést veřejnou debatu. Jedna z nich, Žižkov nejen sobě (Ž(n)S, koalice SZ, KDU-ČSL a Starostů, v minulých volbách strana získala 20 %), navíc chce na náměstí určitě ponechat žulovou kašnu „Sjednocená Evropa“ sochaře Petra Šedivého z roku 1981. „Projekt MCA byl podroben závažné kritice veřejnosti a je třeba zvážit, má-li být vůbec realizován,“ vyjadřuje se Matěj Stropnický, kandidát na starostu za Ž(n)S. „Jeho přínosem je  celková kultivace prostoru (...), vytvoření plochy pro shromáždění, kulturní a společenské akce, které se zde pravidelně konají,“ dodává.

Dalších pět stran strany také považují rekonstrukci za nutnou, ale v případě potřeby zvažují přesunutí kašny na jiné místo na Praze 3: TOP 09 (24 %) a  ODS (21 %), ČSSD (17 %), DOMOV (v minulých volbách strana nekandidovala) a Demokraté Jana Kasla (DJK, nekandidovala). „Hledání konkrétní podoby a uspořádání náměstí je teprve před námi,“ odpovídá současná starostka a lídrině kandidátky TOP 09 Vladislava Hujová s tím, že by mezi občany chtěla uspořádat anketu. „Pravděpodobné je i vyhlášení nové architektonické soutěže,“ dodává. „Je to neskutečně finančně nákladný návrh. (...) Navíc je deset let starý a nezohledňuje potřeby společnosti 21. století, neuvažuje o farmářských tržištích,“ přiostřuje hodnocení projektu MCA ve svém vyjádření Alexander Bellu, lídr ODS. Po diskuzi s odborníky a věřejností by tedy přikročil k „dílčí, nikoliv kompletní rekonstrukci“.

„Souhlasíme s tím, že náměstí je nutné revitalizovat. Odmítáme však, aby taková rekonstrukce neúměrně zatížila obecní rozpočet,“ odpovídá Irena Ropková, kandidátka na starostku za ČSSD. Také zdůrazdňuje potřebu „důkladné veřejné diskuze“ mimo období předvolebního boje. „Myslím si, že okamžitá  rekonstrukce náměstí není nutná. Zeptala bych se navíc občanů Prahy 3 v referendu na jejich názor na návrh architektů,“ vysvětluje svůj postoj Radima Pekařová za DOMOV. Michal Konvička, lídr DJK odpovídá, že „bude nutné návrh aktualizovat tak, aby náměstí po přestavbě vyhovovalo dnešním potřebám“. Jako konkrétní příklad uvádí umístění tržištrě tak, aby nevadilo provozu základní školy.

Mezi strany, které rekonstrukci odmítají a přistoupily by jen k opravám stávající podoby, se řadí KSČM (7 %), Svobodní (0,5 %) a Volba pro město – Praha 3 (VPM, 4 %). Žádná ze stran přitom neuvažuje o možnosti, že by z náměstí byla odstraněna kašna. „Je třeba se nejdříve shodnout na přesném zadání, co ze současného stavu chceme ponechat,“ odpovídá za KSČM Pavel Ambrož, lídr kandidátky. Při případné rekonstrukci se chce inspirovat návrhy z dob postavení kostela a zachovat co nejvíce zeleně. „Svobodní prosazují rozumnou úpravu náměstí Jiřího z Poděbrad, ne megalomanskou revitalizaci,“ odpovídá volební lídr strany Tomáš Štapmach. „Navrhujeme opravit povrchy komunikací, odstranit současné nevzhledné keře a realizovat nové přechody u metra,“ dodává. Tomáš Bláha za VPM odmítá  návrh s tím, že „neodpovídá době a potřebám občanů MČ i HMP“. Přesnější důvody neuvádí.

Jedna věc je, co strany říkají během kampaní, a druhá, co dokáží realizovat po volbách. Na rozdíl od důvěryhodnosti stran se však dají názory politiků jasně rozebrat a zpětně jejich jednání hodnotit. Odpovědi dalších tří kandidujících stran se Kauze 3 nepodařilo získat (žádná z nich v minulých volbách nezískala nad 5 % hlasů).

 

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

 


Související články

Fotoalbum: Stavba kostela na nám. Jiřího z Poděbrad

V tatínkově knihovně jsem našel zajímavou brožurku "30 pohledů na postup stavebních prací", kterou jako upomínku na svěcení kostela vydala dne 8. května 1932 farnost při chrámu Nejsvětějšího Srdce Páně. V článku najdete výběr těchto unikátních fotografií a jako bonus několik aktuálních obrázků pořízených uvnitř kostelní věže, která je po většinu roku ...pokračování

O fontáně na Jiřáku a sporu o ni

Spor o odstranění kašny na náměstí Jiřího z Poděbrad, který začal obnovením záměru revitalizovat náměstí podle starého projektu ateliéru MCA, jsme zaznamenali jistě všichni. Jako autor tohoto díla bych rád k tomu uvedl pár souvislostí. Jednak z řekněme ideového pozadí této sochy, jednak také o okolnostech probíhající debaty.pokračování

Náměstí čekalo na diskusi o regeneraci mnoho let

Rekonstrukce změní vzhled náměstí na dlouhou dobu. Je tedy dobré o ní co nejvíce informovat. Radnice uspořádala v červnu besedu a my nyní přinášíme reakce na výstupy z besedy od pana architekta doc Ing.arch. Cikána z ateliéru MCA a místostarosty Ondřeje Ruta (ŽNS), který nám sdělil stanovisko současné Rady MČ P3. Ve svých volebních programech se k rekonstrukci ...pokračování
reklama