Privatizace a správa bytů na Praze 3 – služba občanům nebo dobrý byznys?

NázoryPrivatizace a správa bytů na Praze 3 – služba občanům nebo dobrý byznys?

Firmu Správa komunálního majetku (SKM) a.s. znají asi všichni, kteří bydlí v obecních bytech na Praze 3. Akciové společnosti Správa zbytkového majetku, Pražská parkovací či Správa městského portfolia Prahy 3 už tak známé nejsou, přestože jde o společnosti založené a stoprocentně vlastněné MČ Praha 3.

Správa komunálního majetku a spol.

Radnice Prahy 3 zakládá soukromé společnosti jako na běžícím pásu a nezúčastněnému pozorovateli z toho jde hlava kolem. Racionální důvod, proč má MČ vlastnit a hospodařit s takovým počtem soukromých společností přitom neexistuje. Naopak, majetkové toky a vztahy mezi firmami a MČ jsou o to méně průhledné a přístup občanů k informacím o nakládání s obecním majetkem je u soukromých firem skoro nemožný. Ten kdo se obrátí na SKM s žádostí o informace např. o financování společnosti či o veřejných zakázkách, skončí s nepořízenou.
Nakládání s obecním majetkem se tak stává neprůhledným, ztrácí se hranice mezi městskou a spřátelenou firmou a každá zakázka je tak trochu „malá domů“ pro zastupitele z ODS a ČSSD, kteří tradičně sedají v představenstvech a dozorčích radách těchto společností. Jen přes Správu komunálního majetku proteče asi třetina rozpočtu MČ, v roce 2009 to má být okolo 350 milionů korun.
Radnice se navíc v minulém roce rozhodla, že SKM a.s. rozdělí a dvě třetiny akcií převede na soukromou společnost CPP Services s.r.o. Opoziční zastupitelé a občané přitom o těchto majetkových machinacích nejsou včas informováni.

Privatizace bytového fondu

Nájemníky obecních bytů již dlouho trápí problém privatizace bytů. Musí se vyrovnat s dlouhodobě pěstovanou nespravedlností, kdy někteří v devadesátých letech privatizovali byty za směšné částky a jiní nabídku k privatizaci nedostali vůbec, nebo za několikanásobně větší ceny.
Praha 3, která dosud vlastní okolo tří set bytových domů, přijala minulý rok nová pravidla pro privatizaci obecních bytů. Ty se mají od nynějška prodávat po jednotlivých bytech nájemcům, nikoli po celých domech družstvům, jak tomu bylo v předchozích letech. Ceny se přitom pohybují vysoko nad cenou obvyklou v jiných městských částech. Radnice poskytuje při rychlém jednání 20 % slevu oproti ceně, kterou určí znalecký posudek. Např. lidem z paneláků v ulici Pod lipami na Jarově nabídla radnice byty k odprodeji před slevou za 27 tisíc korun za m2.
Tato cena místní právem rozladila, zejména v souvislosti s tím, že dům ve Slezské ulici na Vinohradech, ve kterém bydlí místostarosta za ODS, byl nájemcům nabídnut za cenu 11 tisíc korun za m2. Znalecké posudky na byty přitom radnice odmítá zveřejnit, podle všeho jsou posudky provedeny odlišnou metodikou a vykazují řadu nesrovnalostí.
Radnice navíc není schopná či ochotná říci nájemníkům, zda jejich byty zprivatizovány budou či ne a v jakém časovém horizontu. Řada lidí je tak s postupně mizející regulací nájemného vržena do nejisté situace – lidé nevědí, zda investovat do současného bytu a čekat na jeho privatizaci, brát si hypotéku na jiný byt, nebo hledat levnější podnájem. Stanovení rámcového harmonogramu privatizace a jasné slovo, které byty privatizovány budou a které ne, to je první krok, který by radnice měla učinit. Rovný a transparentní přístup ke všem je už jen samozřejmostí, která by neměla stát za zmínku, žižkovská radnice však postupuje zcela opačně. 

Žižkov (nejen) sobě

Aby se do budoucna předešlo podobným excesům, jako s byty na Jarově a ve Slezské, založila skupina občanů s pomocí Strany zelených občanské sdružení Žižkov (nejen) sobě, do kterého se mohou hlásit všichni nájemníci městských bytů, kteří usilují o spravedlivou privatizaci. Ustavující schůze sdružení se bude konat ve čtvrtek 19. února od 19:00 v hotelu Olšanka, všichni jste zváni. Sdružení bude zastupovat zúčastněné nájemníky v jednání s radnicí. Pokud máte zájem zapojit se do činnosti sdružení, nebo jen chcete dostávat informace, přihlaste se nám na mailovou adresu matstrop@volny.cz. Informace o dalším vývoji v privatizaci bytů také hledejte na webových stránkách www.zizkovnejensobe.cz


Související články

Matěj Stropnický, SZ: Dost bylo hloupých otázek opozice!, říká ODS. Stále nervózněji.

Názory
Poslední jednání žižkovského zastupitelstva v tomto roce se konalo v úterý 11. prosince 2007. Zde očitá zpráva. pokračování

Praha 3 prodala byt místostarostovi za hubičku, lidé z paneláků si připlatí

Pro občany téměř nepochopitelný prodej obecních domů v Praze 3 schválili ve čtvrtek i přes protest opozice zastupitelé na Žižkově. Zatímco místostarosta Zdeněk Lochman (ODS) si může doposud obecní byt v secesním domě ve Slezské ulici na Vinohradech koupit za sedmnáct tisíc korun za metr čtvereční, lidé na jarovském sídlišti žijící v třicet let starých ...pokračování

Odpověď radnice Prahy 3 na „Petici občanů za privatizaci“ - AKTUALIZOVÁNO

Dnes jsem do našeho redakčního mailu dostal prosbu o zveřejnění reakce, kterou dostal petiční výbor od pana místostarosty Lochmana na Petici občanů za privatizaci, která proběhla v průběhu několika minulých měsíců.pokračování

Vznik sdružení za průhlednou privatizaci bytů

V Praze vzniklo občanské sdružení, jehož cílem je přimět radnici Prahy 3, aby vytvořila koncepci privatizace bytů v městské části. Občanské sdružení Žižkov (nejen) sobě zaregistrovalo ministerstvo vnitra. Za tři týdny se bude konat jeho valná hromada. ČTK to řekl zastupitel městské části Praha 3 Matěj Stropnický. Podle mluvčího městské části Jana Sotony ...pokračování
reklama