Ohrožený druh – politik... Kolik mají politické strany v Praze 3 členů? (Aktualizováno)

Ohrožený druh – politik... Kolik mají politické strany v Praze 3 členů? (Aktualizováno)

Poslední průzkumy veřejného mínění hovoří jasně. Důvěra v politický systém a politiky klesá. Pod pojmem straník si hodně z nás představí zarytého bolševika, nebo zkorumpovaného politika moderního střihu. Svůj podíl na tomto pohledu na svět mají nejen sami politici a investigativní média, ale i nepřeberné množství občanských organizací, které upozorňují na korupci ve státní správě. Mezi takové patří i Kauza3.cz. Je to však správná cesta?

V Praze 3 mělo ke konci minulého roku trvalé bydliště 73 587 obyvatel. K členství v politické straně se odvážila jen malá hrstka.
S dotazem na počet členů jsem oslovil všechny politické subjekty, jež mají podíl v zastupitelstvu Prahy 3.
 
ODS* 186
TOP 09 65
ČSSD 131
Strana zelených (součást ŽNS) 37
KDU-ČSL (součást ŽNS) 50
KSČM** 
325

*Z ODS odpověděl oblastní manažer ODS Praha 3 Marek Matějka „Dobrý večer, bohužel tuto interní informaci neposkytujeme.“ Kauze3 jsou známa čísla z roku 2010, kdy nám jej ochotně sdělili z ústředí pražské ODS. Předpokládáme, že se od té doby počet členů výrazně nezměnil.
**Doplňujeme: KSČM na náš dotaz původně nereagovala, ale po opětovném dotazu jsme odpověď dostali.
 
Z uvedené tabulky je zřejmé, že vedení městské části, které rozhoduje na komunální úrovni, spravuje rozpočet Prahy 3 ve výši cca 1,2 mld. korun se rekrutuje z poměrně malé skupinky lidí. Nejinak je tomu u poslanců, či senátorů.
 
Není načase se smířit se skutečností, že žijeme ve státě, jež staví na zastupitelské demokracii a systému politických stran? Zatímco většina nespokojených občanů žehrá nad úrovní politické scény, případně čeká na zázrak v podobě dokonalé partaje složené ze vzdělaných, poctivých a pracovitých politiků, jež budou svou práci odvádět pokud možno za symbolickou mzdu, tak se již déle jak 20 let rozdávají karty ve stranách sice nedokonalých, ale otevřených nám všem.
 
Členství - tato forma občanské aktivity je pro „kmotry“ větším rizikem, než všechny apolitické iniciativy a investigativní novináři dohromady.
 
  

Související články

Semily - město, které vzkvétá

Pod vedením mladého právníka a skauta Jana Farského se Semily staly českým unikátem, když se otevřeně postavily korupci ve veřejných zakázkách. Tři roky město aplikuje to, co ostatní politické strany mají teprve na papíře ve svých programech - transparentní zadávání zakázek. Město s devíti tisíci obyvatel vsadilo na absolutní otevřenost - na internetu ...pokračování

V Praze 3 uzavřela koaliční smlouvu vítězná TOP 09 s ODS

V Praze 3 uzavřela koaliční smlouvu vítězná TOP 09 s ODS. ČTK to dnes řekl předseda TOP 09 v Praze 3 Martin Dlouhý. Starostkou by měla být zvolena Vladislava Hujová (TOP 09). ODS, která radnici v minulém volebním období ovládala, ve volbách skončila druhá. Původně jí hrozilo, že by mohla skončit v opozici.pokračování

Praha 3: Hurdistán a líná opozice

Z pohledu informovaného voliče je situace v této městské části naprosto zoufalá i v porovnání s jinými pražskými obvody. pokračování

ODS si udržela vliv na akciové společnosti Prahy 3

Názory
Člověku nezapojenému do života politických stran na Žižkově se koalice TOP09 a ODS může zdát jako docela pevná politická formace. Od začátku však trpí většími či menšími spory. V první polovině tohoto roku bylo pnutí uvnitř koalice způsobeno zejména otázkou obsazení představenstev a dozorčích rad akciových společností zřízených městskou částí. TOP09 ...pokračování
reklama