I přes slib primátora Pavel Hurda o svou plynárenskou trafiku nepřišel

I přes slib primátora Pavel Hurda o svou plynárenskou trafiku nepřišel

Dozvuky silvestrovských oslav sice už odezněly, ale lidé, kteří bedlivě sledují dění na pražském magistrátu, bohužel mají stále novoroční kocovinu. Není to snad z toho důvodu, že by se v útrobách historické budovy na Mariánském náměstí konal nějaký novoroční mejdan pro veřejnost, ale proto, že nebyl splněn veřejný slib Bohuslava Svobody. Pražský primátor v prosinci prostřednictvím médií veřejně slíbil , že zastupitel ODS Pavel Hurda do konce roku skončí v čele představenstva Pražské plynárenské. Z úst nejvyššího představitele města tedy veřejnost slyšela slib, že známý žižkovský kmotr skončí na dobře placeném místečku, kde se roční odměny pohybují v řádech statisíců korun.

Po té co začala na přelomu listopadu a prosince čistka v statutárních orgánech společností, které vlastní nebo spoluvlastní město, tak tento vítr vzbudil v mnoha lidech naději. Ale náhle se objevila zpráva, že na Pavla Hurdu v čele předsedy představenstva Pražské plynárenské se jaksi zapomnělo a on na lukrativní pozici zůstává nadále. Na dotazy novinářů Bohuslav Svoboda v prosinci odpovídal, že pan Hurda do konce roku 2011 z placené pozice v čele Pražské plynárenské určitě odejde. Dokonce médiím řekl, že má toto s panem Hurdou smluvně vyřešeno, že určitě skončí. Tak jsme to bral jako hotovou věc.

O to více mne šokovalo, když jsme se nyní dozvěděl, že pan Hurda v čele představenstva plynařů zůstane nadále i v roce 2012. Prý z toho důvodu, že město hodlá zcela převzít energetickou společnost a chce tam mít svého člověka.
Ale proč to musí být Pavel Hurda, který už sedí na tolika placených funkcích ve čele různých společností? Proč to musí být zrovna člověk s takovou špatnou pověstí?
Toto je důkaz, že pan primátor si stále nezametl před svým prahem, protože kolem něj zůstávají lidé s pochybnou pověstí. Pokud nemůže najít správné koště, ať mu někdo pomůže, nebo ať se najde nový zametač.
 
Cítím z toho, co pan primátor říkal o Pavlu Hurdovi v prosinci a co říká a dělá nyní, velkou deziluzi. Vyvolává to ve mně dojem, že slib politika v České republice nemá žádnou cenu. Něco se řekne, ale pak se lidem vysvětlí, že to bude jinak, než bylo avizováno. A pro změnu kurzu se přinesou argumenty.
 
To si politici ve vedení města skutečně myslí, že je společnost tak hloupá a nechá si donekonečna „věšet bulíky na nos?“
 
Vyzývám Pražany (napříč politickými preferencemi), aby věnovali pozornost tomu, jak nové vedení radnice, které loni na přelomu listopadu a prosince tolik volalo po odstříhnutí od kmotrovských struktur, nechává Pavla Hurdu (který je jedním z kmotrů) na dobře placené pozici v Pražské plynárenské. 
 
Vyzývám všechny Pražany, aby po „svém“ primátorovi chtěli odpovědi na následující otázky:
  
* To jste pane primátore nevěděl před měsícem, že město plánuje stoprocentně převzít společnost Pražská plynárenská a že si tam bude Praha chtít nechat svého člověka?
 
* Jakou výši finančních odměn pobírá Pavel Hurda v čele představenstva Pražské plynárenské a jaké budou jeho odměny nadále? Doposud to byly stovky tisíc korun ročně, ale Vy jste pane primátore avizoval, že to budou od roku 2012 jen max. desítky tisíc korun ročně. 
 
* Proč nedochází k splnění Vašeho slibu, že pražské politiky budou v čele společností nahrazovat ekonomičtí odborníci z prostředí mimo magistrát?
 
* Jelikož jste pane primátore v neděli 4.12. 2011 v Otázkách Václava Moravce na ČT řekl, že máte s Pavlem Hurdou smluvně vyřešeno, že tento zastupitel do konce roku 2011 skončí na pozici předsedy představenstva Pražské plynárenské, mohl byste tuto smlouvu, k jejímuž porušení nyní evidentně došlo, ukázat?
 
 

Zdroje

Pasáž z pořadu Otázky Václava Moravce, vysílaného v neděli 4. 12. 2011 na televizních kanálech ČT1 a ČT 24:

 

Václav MORAVEC, moderátor:
--------------------
Nebyl bych to, nebyl bych to já, jako novinář, abych logicky přišel se slibem, který můžu vnímat jako nenaplněný. 18. listopadu loňského roku jste Pražanům v deníku MF Dnes slíbil, že zastupitelé budou jen v dozorčích radách. A dodal jste: "Ošetříme si to správně a bez výjimek." Konec citátu. Proč víc než rok od pronesení těchto slov, stále jsou výjimky? 

Bohuslav SVOBODA, pražský primátor /ODS/:
--------------------
Ta výjimka je jedna jediná a je smluvně dohodnuto, že končí v prosinci tohoto roku. 
 
Václav MORAVEC, moderátor:
--------------------
Vy teď narážíte na Pavla Hurdu, pražského zastupitele ...
 
Bohuslav SVOBODA, pražský primátor /ODS/:
--------------------
Ano. 
 
Václav MORAVEC, moderátor:
--------------------
 ... podnikatele, vlivného muže v Praze 3, který je stále předsedou představenstva Pražské plynárenské a navíc ještě krom představenstva a šéfování představenstvu Pražské plynárenské v dozorčí radě Dopravního podniku?
 
Bohuslav SVOBODA, pražský primátor /ODS/:
--------------------
Ano. 
 
Václav MORAVEC, moderátor:
--------------------
Proč to nebylo možné naplnit také hned na začátku letošního roku? 
 
Bohuslav SVOBODA, pražský primátor /ODS/
--------------------
Pražská plynárenská je podnik, který je pro Prahu velmi významný, kde byly nachytány určité kroky, se kterými nesouhlasíme, které nechystalo to předcházející vedení radnice a potřebovali jsme mít velmi silnou páku v představenstvu tak, abychom ty kroky byli schopni blokovat. 
 
Václav MORAVEC, moderátor:
--------------------
Pavel Hurda tedy končí?
 
Bohuslav SVOBODA, pražský primátor /ODS/
--------------------
Pavel Hurda má se mnou uzavřenou dohodu, že s koncem roku tam končí. Ano. 
 
Václav MORAVEC, moderátor:
--------------------
Bude tedy naplněn tento slib bez výjimek?
 
Bohuslav SVOBODA, pražský primátor /ODS/
--------------------
Ano. Bude bez výhrad.
 
 
Odkazy na mediální výstupy, které svědčí o slibu, že Pavel Hurda na pozici předsedy představenstva Pražské plynárenské do konce roku 2011 skončí:
 
 
 

Odkaz na web Pražské plynárenské, který svědčí o tom, že Pavel Hurda na své pozici zůstal:
 
http://www.ppas.cz/cs/o-nas/spolecnost-ppas/organy-spolecnosti
 
 
Pasáž z článku v týdeníku Euro, který vyšel 9. 1. 2012 - "Praha chce ovládnout Pražskou plynárenskou"
 
Úvod:
Hlavní město chce razantně navýšit svůj podíl ve společnosti Pražská plynárenská (PP). Magistrátní úředníci proto nabídli koncernu E. ON, že odkoupí 49,35 procenta akcií, které Němci v plynárenské firmě drží. Praha zatím kontroluje prostřednictvím společnosti Pražská plynárenská Holding 50,2 procenta akcií Pražské plynárenské, takže pokud se obě strany na transakci dohodnou, dosáhne podíl hlavního města bezmála sta procent. Současně s tím chce Praha odkoupit od koncernu E. ON jeho 49 procent akcií ve společnosti Pražská plynárenská Holding.
 
Závěr článku, který se týká Pavla Hurdy:
Kromě toho takřka tři čtvrtiny prostředků, které Pražská plynárenská vyplácí na dividendách, končí na účtu společnosti E. ON. Proč? Stačí se podívat na akcionářskou strukturu Pražské plynárenské. V té drží 49,35 procenta E. ON a 50,20 procenta Pražská plynárenská Holding. V posledně zmíněné společnosti ovládá E. ON zhruba 49 procent. Jen loni rozhodla valná hromada PP o vyplacení dividend ve výši 519,2 milionu korun, což je 340 korun na akcii před zdaněním.
Dohlížet bude primátor O tom, že má Praha o akcie Pražské plynárenské skutečně eminentní zájem, svědčí i složení odborné komise, která bude nad vyjednáváním s firmou E. ON a nad případnou transakcí dohlížet. V čele orgánu stojí primátor Bohuslav Svoboda, současný předseda představenstva Pražské plynárenské a zastupitel za ODS Pavel Hurda, radní pro správu majetku Aleksandra Udženija, radní pro infrastrukturu Pavel Richter a předseda finančního výboru zastupitelstva Zdeněk Tůma. I kvůli jednání o koupi zůstane na postu předsedy představenstva Pražské plynárenské Pavel Hurda, i když v minulosti špičky ODS a TOP 09 tvrdily, že z městských firem vymetou politiky a nahradí je profesionálními manažery.
Hurdy se minimálně do uzavření transakce tento slib týkat nebude.
 
    

Související články

Hurda stále jediným jednatelem „Praha 3 s.r.o.“

Před více než rokem se konaly komunální volby a mnozí obyvatelé Prahy 3 věřili ve změnu vedení radnice ale především ve změnu způsobu, jakým byla správa věcí veřejných pod jednolitým vedením ODS prováděna. Mnohokrát kritizována byla v minulosti především netransparentnost rozhodovacích procesů a finančních toků. Naprosto pro veřejnost uzavřeným světem byly ...pokračování

Koalice v Praze čistí firmy - Hurda zůstává

V dozorčí radě dopravního podniku zatím zůstane její současný šéf a ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík (ČSSD), poslanec David Vodrážka (ODS) a zastupitel Pavel Hurda (ODS), který patří k okruhu lidí kolem pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS).pokračování

Reakce předchozí starostky na článek „Hurda stále jediným jednatelem Praha 3 s.r.o.“

Na mail jsem dostal zajímavý text od pani Mileny Kozumplíkové - předchozí starostky Prahy 3. Text zveřejňuji v plném znění. Názor nechť si udělá každý sám.pokračování

Kauza 3 se připojuje k dopisu zaslanému primátorovi doc. MUDr. Bohuslavu Svobodovi, CSc

Redakce Kauzy 3 plně podporuje text dopisu, který odeslalo několik občanských aktivit primátorovi hlavního města Prahy. Nekalé praktiky zastupitele Pavla Hurdy sledujeme a zveřejňuje na našich webových stránkách již několik let. Domníváme se, že takovéto temné postavy by měly být ze sféry komunální politiky co nejdříve vytlačeny. Zde právě nenahraditelnou roli ...pokračování
reklama